Accessibility Tools

Skip to main content

Koncert pieśni patriotycznej

Drukuj
Opublikowano: 30 January 2018

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca ludzie mają. Źli ludzie - wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają…”. Cytat jest absolutnie autentyczny, o czym mogliśmy się przekonać w niedzielę 21 stycznia, kiedy to odbył się koncert BYWAJ DZIEWCZE... czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Celem spotkania było uczczenie 155. rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Role przewodników muzycznych przyjęły duety rodzinne. Opracowanie muzyczne i akompaniament Danuta Klepaczewska.
Koncert rozpoczęła pieśń „Bywaj dziewcze zdrowe” w wykonaniu Agnieszki Sobutki - Klepaczewskiej oraz Ingi Klepaczewskiej, które wprowadziły słuchaczy w świat powstańczych walk i żołnierskich rozterek. Następnie mogliśmy usłyszeć krakowiaka „Płynie Wisła, płynie”, również w wykonaniu mamy i córki, tym razem w role przewodników wcieliły się Karolina Berus i Alicja Berus. Kolejną wspólnie śpiewaną pieśnią była wszystkim znana „Biała Róża”, którą zaintonowały Magdalena Nowacka oraz Zofia Nowacka. Utwór „Pierwsza Kadrowa” podbił serca słuchaczy dzięki wdzięcznemu duetowi sióstr Karoliny i Pauliny Buczek, które radośnie zaśpiewały do gitarowego akompaniamentu w wykonaniu ich taty - Andrzeja Buczka. Następnie w nostalgiczny nastrój wprowadziły Barbara Gadowska oraz Zuzanna Gadowska piosenką partyzancką z okresu II wojny światowej „Deszcz jesienny”. Kolejny utwór powstańczy „Pałacyk Michla” wykonany przez Waldemara Sobutkę i jego wnuka Tymona Sobutkę w piękny sposób ukazał przekazywanie patriotycznych wartości z pokolenia na pokolenie. Duet Agnieszki Banaszczyk z synem Krzysztofem udowodnił, że pieśni patriotyczne nie tylko śpiewane są w sposób podniosły i poważny, ale również można wykorzystać w nich energię i temperament o czym przekonaliśmy się po wysłuchaniu utworu „Serce w plecaku”. Następnym utworem był marsz „Pieśń Strzelców” wykonany przez typowo męski duet ojca z synem czyli Michała Rosę i Jakuba Rosę. Na zakończenie wszyscy wykonawcy wspólnie zaśpiewali pieśń powstańczą znaną niegdyś jako „Marsz Czachowskiego”, a dziś znaną jako „Marsz Polonia”.
Inicjatywa przyciągnęła licznych słuchaczy mających chęć w ten wyjątkowy sposób uczcić pamięć o Powstaniu Styczniowym. Publiczność żywo włączała się do śpiewania, dzięki czemu wyraźnie wyczuwało się ducha patriotyzmu i wspólnoty.

Tekst: Żaneta Sasin
Fot. Marcin Banaszczyk