Zdjęcie przedstawia wieńce dożynkowe złożone pod sceną, podczas Dożynek Gminnych 2021.

Dożynki zwane inaczej świętem plonów są obrzędem dziękczynnym za ukończenie żniw i zbiorów. To najpiękniejsza staropolska tradycja, którą pielęgnujemy dzięki rolnikom i dla rolników. XIX Szydłowieckie Wieńcowanie to już historia, a tegoroczne dożynki Gminy Szydłowiec odbyły się w sołectwie Wola Korzeniowa.

Świętowanie rozpoczęło się dożynkowym korowodem prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Tomasza Gila. Na placu przed remizą OSP została odprawiona uroczysta msza dziękczynna za tegoroczne plony, której przewodniczył ksiądz dziekan Marek Kucharski. Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na powitania gości i okolicznościowe przemówienia. Za oprawę konferansjerską tej części uroczystości dbała niezawodna Agnieszka Sobutka-Klepaczewska.

Kilka słów do tłumnie zgromadzonej publiczności skierowali: wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk oraz sołtys Woli Korzeniowej Cezary Wanat.

Jednym z najważniejszych punktów dożynek jest obrzęd dzielenia chlebem. Starostowie, którymi w tym roku byli Ewelina Dzik i Marek Cegliński przekazali bochen upieczony z tegorocznych ziaren na ręce Burmistrza z prośbą o sprawiedliwe jego dzielenie, tak żeby nikomu nie zabrakło chleba.  Był też czas na prezentację wieńców, które zostały ustawione przy scenie tak, aby każdy mógł podziwiać dzieła sztuki ludowej.

Dożynki to okoliczność, aby docenić ludzi pracy – ciężkiej pracy. Rolnicy wykonują ją w każdy dzień, bez względu na pogodę, stan zdrowia i kartkę w kalendarzu. Plony, którymi obdarowuje rolników ziemia, dodają nam i naszym dzieciom siły, zdrowia i witalności. Niekiedy zdarzenia losowe krzyżują plany, mimo to, co dzień w pocie czoła, dbają o swoje gospodarstwa, przy tym również o nas. Doceniając ten trud przedstawiciele samorządu złożyli podziękowania i uhonorowali rolników nagrodami.


W tym roku wyróżniono: z sołectwa Chustki Janusza Banaszczyka i Krzysztofa Derletę, z Jankowic Dorotę i Tadeusza Kaminik, Dorotę i Adama Kępczyńskich, Bożenę i Waldemara Nowocień, z Korzyc Barbarę i Czesława Majstraków, Magdalenę i Józefa Wyrwińskich, z Krzcięcina Andrzeja Kowalika, Bogumiłę Kowalik i Mariana Kowalika, z Omięcina Tomasza i Andżelikę Nowocieniów, Anetę i Tomasza Ślizaków, z Sadku Joannę i Marcina Michalskich, z Szydłowca Bogusławę Jastrzębską, z Szydłówka I Marcina Sasala, ze Świerczka Sławomira Górlickiego, Roberta Mrozowskiego i Wojciecha Mrozowskiego, ze Świniowa Krzysztofa Gąskę, Dorotę i Sławomira Ziętkowskich, z Wilczej Woli Natalię i Tadeusza Głuchów, z Woli Korzeniowej Arkadiusza Bednarczyka, Marzenę Fryncel, z Wysocka Grzegorza Gąskę i Radosława Kaletę, z Wysokiej Julitę Jankowską, z Zastronia Dominika Gąskę, Annę i Mariana Malmonów, Ewę i Piotra Petrykowskich, Wandę i Waldemara Różyckich, Iwonę i Bogdana Woźniaków, ze Zdziechowa Agnieszkę Banaszczyk, Sylwestra Kiełka i Stanisława Stefańskiego.

Rozstrzygnięto również konkurs na plony rolne. W kategorii na największą dynie wygrała Mieczysława Nowocień, która wyhodowała warzywo o średnicy 237 cm. Najdłuższy ogórek urósł u Danuty Woźniak i mierzył 23,5 cm, natomiast najcięższy ziemniak wykopany został przez Wandę Różycką i ważył 620 g.

Na dożynkowej scenie wystąpiły lokalne zespoły: Grupa teatralno- wokalna „Fantazja”, „Sąsiadeczki” z Chustek, Danuta i Stanisław Gawędowie, „Zespół Śpiewaczy z Korzyc”, „Kapela Józefa Wyrwińskiego”, „Kumosie” z Sadku, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa oraz Dzieciaki z Koła Gospodyń Wiejskich z Wysocka.
Gwiazdą wieczoru był zespół „koliBEER”, natomiast zabawę pod gwiazdami poprowadził DJ Cyna.

Przez cały dzień była możliwość skosztowania swojskich przysmaków przygotowanych przez przedstawicieli sołectw i koła gospodyń wiejskich z naszej gminy. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych takich jak dmuchańce, przejażdżka bryczką i zaplatanie kolorowych warkoczyków. Luźny charakter imprezy nie przeszkodził w rozmowie o istotnych sprawach takich jak Narodowy Program Szczepień. Na dożynkach można było także spotkać rachmistrza i wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021.

Patronat nad Dożynkami Gminnymi 2021 objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Kolejne święto plonów planowane jest w sołectwie Majdów.