Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rozpoczęcie Jubileuszu 590-lecia Szydłowca

Drukuj
590 lat Szydłowca
Opublikowano: 14 luty 2017

W dniach od 8 do 12 lutego w Szydłowcu odbywały się obchody 590 rocznicy nadania praw miejskich dla Szydłowca. Z tej okazji zorganizowano szereg wydarzeń. Jubileusz rozpoczął się na szydłowieckim Rynku Wielkim, gdzie zgromadzonych przywitał Burmistrz Artur Ludew. Trębacze z Miejskiej Orkiestry Dętej odegrali Hejnał Szydłowca, była także salwa armatnia, po której wszyscy zgromadzeni udali się do szydłowieckiej fary na jubileuszową Msze świętą koncelebrowaną, której przewodził ks. dziekan Adam Radzimirski.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali do Zamku, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas obrad podjęto okolicznościową uchwałę, w uzasadnieniu której czytamy: „W roku 2017 mija 590 lat od potwierdzenia przez króla Władysława II Jagiełłę w roku 1427 lokacji Szydłowca na prawie średzkim, starszej odmianie praw magdeburskich, uznanego za oficjalne nadanie praw miejskich. Podejmując niniejszą uchwałę Rada Miejska czuje się zobowiązana do podkreślenia i należytego uczczenia ciągłości pracy i starań licznych pokoleń mieszkańców w tworzeniu dorobku materialnego i cywilizacyjnego Szydłowca jako miasta i jego społeczności, w tym obecnych mieszkańców Miasta i Gminy Szydłowiec, a także do oddania hołdu wszystkim, którzy w ciągu wieków pracowali, walczyli i oddali życie za Wolność i Niepodległość Rzeczypospolitej - co niniejszym czyni.”

Był też multimedialny spacer po Szydłowcu, na który zaprosiła zgromadzonych Irena Przybyłowska – Hanusz. Miłym akcentem obchodów było wręczenie na ręce Burmistrza Artura Ludwa i Przewodniczącego Rady Marka Artura Koniarczyka Medalu Pamiątkowego „PRO MAZOVIA” przyznanego Miastu Szydłowiec przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Przekazując odznaczenie radny sejmiku województwa mazowieckiego Zbigniew Gołąbek odczytał listy od Marszałka „…Wyrażam wielkie zadowolenie, że Szydłowiec stale się rozwija, jest ważnym ośrodkiem na mapie Mazowsza, a na jego obszarze realizowane są kolejne cenne projekty służące podnoszeniu standardów życia lokalnej społeczności(…) Cieszę się, że miasto umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością, wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich mieszkańców, wykorzystuje szanse, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej (…).

Jubileusz stał się doskonałą okazją, aby oficjalnie otworzyć Pracownię Historii Szydłowca, która powstała w szydłowieckim zamku. Dyrektor SCK Małgorzata Bernatek przedstawiła zebranym historię tworzenia Pracowni oraz wspólnie z samorządowcami gminy wręczyła podziękowania mieszkańcom, którzy oddali do Pracowni cenne pamiątki po minionych czasach. Pozwoliło to na przygotowanie okazałej wystawy z wieloma unikatowymi eksponatami.

W godzinach popołudniowych w sali kominkowej zamku odbył się koncert Chóru Gaudium Canti, a bezpośrednio po nim sesja popularnonaukowa. Dr hab. Jacek Pielas z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach opowiedział o Szydłowcu i jego właścicielach do końca XV wieku. Z kolei dr Katarzyna Justyniarska - Chojak także z UJK w Kielcach przedstawiła referat "Testamenty mieszczan z Szydłowca jako źródło historyczne (XVI – XVIII wiek)”. Trzeci prelegent mgr Kamil Szpunar mówił o gospodarce miejskiej Szydłowca w epoce nowożytnej (XVI – XVIII wiek).

{phocagallery view=category|categoryid=1406|limitstart=0|limitcount=0}