Zespół Ludowy „Zdziechowianki” ze Zdziechowa świętował 10-lecie swojej działalności. Była to okazja do wyrażenia serdecznych gratulacji i podziękowań za wkład w upowszechnianie tradycji ludowej oraz promowanie gminy Szydłowiec nie tylko w regionie, ale również na terenie całego kraju.

Jubileusz rozpoczęto od mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja w Wysokiej. Podczas eucharystii dziękowano Bogu za wspólne 10 lat pracy artystycznej „Zdziechowianek” oraz modlono się o łaski na kolejne lata. W słowie skierowanym do wiernych ks. proboszcz Arkadiusz Bieniek podkreślał ogromne znaczenie lokalnej twórczości, dzięki której zachowywane są ludowe tradycje. Muzyka i śpiew zawsze były tymi wartościami, dzięki którym w najtrudniejszych czasach, kiedy Polski nie było na mapie Europy, zachowaliśmy naszą odrębność i tożsamość, które także dzisiaj są dla nas ważne. Mówił również, że talent to cenny dar i należy pamiętać o wdzięczności, oraz o tym, aby ze swoich zdolności robić dobry użytek. Kapłan podkreślał, że członkowie zespołu świętującego jubileusz pamiętają o tym, co jest najważniejsze i mogą służyć za przykład innym ludziom, którzy również zostali obdarzeni talentami.

Po mszy św. zespół „Zdziechowianki” zaprosił na urodzinowy poczęstunek, na którym nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw takich jak „porka”, „racuchy” czy też smalczyk ze swojskim chlebem, oczywiście przygotowanych przez Jubilatki.

Zanim jednak rozpoczęto biesiadowanie był czas na złożenie gratulacji i życzeń. Wśród winszujących byli samorządowcy z powiatu i gminy m.in.: starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i wicestarosta Adam Włoskiewicz, radna Powiatu Barbara Majewska, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk, wiceprzewodniczący Rady Józef Jarosiński oraz radni miejscy Agnieszka Ślizak, Anna Majstrak i Leszek Jakubowski.

W imieniu samorządu gminnego głos zabrał burmistrz Artur Ludew, który powiedział m.in. że 10 rocznica powstania Zespołu Ludowego "Zdziechowianki" jest adekwatną okazją, aby podziękować za zaangażowanie w działalność artystyczną, dzięki której Zespół jest jedną z najpiękniejszych wizytówek ludowej kultury Ziemi Szydłowieckiej. Burmistrz złożył wszystkim Paniom i Panom działającym w Zespole gratulacje, a także serdecznie podziękował za dziesięcioletnią pracę, promującą nie tylko nasze tradycje ludowe ale i całą gminę Szydłowiec - dzięki Wam młode pokolenie poznaje tradycje i uczy się je cenić, a także szanować – mówił Burmistrz.

Na Jubileusz przybyły także zaprzyjaźnione zespoły ludowe z sąsiedztwa, które jak na artystów przystało winszowali Jubilatom śpiewająco.

Za kwiaty, prezenty, a nade wszystko ciepłe słowa podziękowała zebranym Danuta Woźniak.

Lokalny zespół ludowy „Zdziechowianki” ze Zdziechowa oficjalnie powstał w 2007 roku z inicjatywy Danuty Woźniak, ale jego początki wywodzą się z długich tradycji rodzinnych. Jak mówią członkowie zespołu, „przy muzyce zawsze raźniej”, a śpiew i gra na instrumentach od zawsze im towarzyszą.
W skład zespołu wchodzą śpiewaczki: Danuta Woźniak, Genowefa Petrykowska, Czesława Derleta, Wacława Olszewska i Dorota Niewadzisz oraz muzycy Mirosław Rogala – harmonista, Stanisław Maj – skrzypek, Tadeusz Kwietniewski – barabanista.