Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Orkiestra ma już 100 lat

Drukuj
Opublikowano: 04 sierpień 2010

100 lat orkiestry1 sierpnia na dziedzińcu zamku uroczyście świętowano 100. rocznicę utworzenia szydłowieckiej Miejskiej Orkiestry Dętej. W maju roku 1910 rajcy miejscy i strażacy otrzymali od rosyjskiego gubernatora radomskiego zezwolenie na jej powołanie. Jesienią tego roku orkiestra już występowała dla publiczności.


Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele św. Zygmunta, odprawiona w intencji Miejskiej Orkiestry Dętej w piątek, 30 lipca. Nie zapomniano uczcić pamięci już nieżyjących muzyków, którzy przez długie lata tworzyli jej historię. Podczas mszy członkowie orkiestry po raz pierwszy wystąpili w zupełnie odmiennym, nietypowym charakterze – uroczyście, lecz bez instrumentów. W ciszy i skupieniu modlili się i słuchali słów ks. dziekana Adama Radzimirskiego, przypominającego stuletnią historię orkiestry, jej założycieli, zmarłych muzyków i kapelmistrzów. Na mszy obecni byli najbliżsi i przyjaciele orkiestry, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk i dyrektor SCK – Zamek Małgorzata Bernatek.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę na dziedzińcu zamkowym. Przyjechali na nie liczni goście – senator RP Wojciech Skórkiewicz, członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, radni sejmiku wojewódzkiego Bogumił Ferensztajn i Leszek Ruszczyk, wiceprezes zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie Zbigniew Gołąbek, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Franciszek Bieganowski, przedstawiciele powiatu szydłowieckiego ze Starostą Szydłowieckim Włodzimierzem Górlickim – kiedyś także członkiem orkiestry, ks. dziekan Adam Radzimirski. Obecni byli gospodarze miasta i gminy – Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński z zastępcą Krzysztofem Ziółkowskim, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, sekretarz gminy Bolesław Boruszewski, radni Rady Miejskiej, sponsorzy i dobrodzieje orkiestry. Uroczystość prowadziła Małgorzata Bernatek, dyrektor SCK – Zamek, pod którego egidą orkiestra działa już od 20 lat. Honorowe miejsce na scenie zajęli członkowie orkiestry z kapelmistrzem Henrykiem Kapturskim.

Gratulacje rozpoczęto od złożenia życzeń właśnie Henrykowi Kapturskiemu, piastującemu godność kapelmistrza orkiestry już od 35 lat. To jemu orkiestra zawdzięcza swoje największe sukcesy, to kapelmistrz Kapturski radykalnie odmłodził jej skład i spowodował, że dla szydłowieckich nastolatków należeć do orkiestry to prawdziwy „szpan”. Dzięki temu w orkiestrze grają często całe pokolenia szydłowieckich rodzin. Dowodem na to jest syn Henryka Kapturskiego, Maciej, dyrygujący orkiestrą wykonującą swoje pierwsze jubileuszowe utwory i wnuk Henryka, syn Macieja – Bartłomiej, perkusista orkiestry.

Kapelmistrzowi Henrykowi Kapturskiemu pogratulował i podziękował za liczne sukcesy Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, wicemarszałek Mazowsza Piotr Szprendałowicz, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Franciszek Bieganowski, radni wojewódzcy, przedstawiciele samorządu powiatowego, dyrekcja SCK – Zamek. Radny Artur Łyczek odczytał napisany przez siebie wierszowany toast na cześć orkiestry, otrzymując jak zwykle zasłużone brawa. Życzenia dla orkiestry złożył na ręce Henryka Kapturskiego kapelmistrz zaprzyjaźnionej orkiestry OSP w Skaryszewie, Tomasz Góźdź. Życzeniom towarzyszyły kwiaty, okolicznościowe dyplomy. Piotr Szprendałowicz w imieniu Marszałka Adama Struzika udekorował Henryka Kapturskiego, Mariana Nowaka i Jarosława Kaprzyka medalem „Pro Masovia”. Długo trwała owacja na stojąco, z towarzyszeniem orkiestry. Największe wzruszenie widać było na twarzy wieloletniego, najstarszego członka orkiestry, nauczyciela wielu pokoleń muzyków, autora uroczystego szydłowieckiego hejnału miejskiego, Mariana Nowaka. Brawa, jakie otrzymał, świadczą o uznaniu i autorytecie, jakim obdarzają go młodsi koledzy i koleżanki z orkiestry. Szydłowiecka orkiestra powstała jako typowa orkiestra strażacka a swoje silne związki z Ochotniczą Strażą Pożarną utrzymuje do dziś. Dlatego też obchodom towarzyszyło wręczenie złotych, srebrnych i brązowych medali „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, które z rąk Zbigniewa Gołąbka otrzymało wielu Szydłowian, aktywnie wspierających działalność OSP. Lwią część odznaczonych stanowili członkowie orkiestry.

Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Franciszek Bieganowski, za wybitną pracę społeczną w amatorskim ruchu muzycznym, odznaczył orkiestrę Złotą Odznakę Honorową Związku. Odznakę otrzymało także indywidualnie 12 członków orkiestry.

Był to także czas podziękowań - przyjaciołom, sponsorom i dobrodziejom orkiestry za dostrzeganie jej codziennych potrzeb, pomoc organizacyjną, finansową, zakup nowych instrumentów. Dziękowano staroście Włodzimierzowi Górlickiemu, Krzysztofowi Sadurskiemu – prezesowi Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku, prezesom szydłowieckich spółek „Ciepłownia Miejska” i „Wodociągi i Kanalizacja” Bogdanowi Szabińskiemu i Bogdanowi Grzmilowi. Dzięki ich wsparciu zakupiono w ciągu ostatnich lat wiele nowych instrumentów. Największe brawa zebrał jednak Burmistrz Andrzej Jarzyński – mecenas i protektor szydłowieckiej orkiestry, dbający na codzień o jej rozwój i promocję. Nie inaczej było w tym dniu. Z okazji pięknego jubileuszu Burmistrz Szydłowca wręczył upominki - parasole z emblematem orkiestry – żółte paniom a granatowe panom.

Szczególny upominek otrzymał kapelmistrz – elegancką, skórzaną teczkę wraz z życzeniami, aby jak najszybciej zapełniła się licznymi dyplomami.

Po części oficjalnej przyszedł czas na jubileuszowy koncert. Pod batutą Henryka Kapturskiego orkiestra wykonała najbardziej lubiane przez publiczność utwory. Koncert prowadzili Maciej Kapturski i Agnieszka Sobótka-Klepaczewska z SCK – Zamek, przeplatając kolejne utwory wspomnieniami i anegdotami z historii orkiestry. Na koniec Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński zaprosił wszystkich – muzyków, ich rodziny i gości na skromny poczęstunek i tradycyjną lampkę szampana w salach zamkowych. Na ratuszowym dziedzińcu wykonano także historyczne, jubileuszowe „rodzinne” zdjęcie orkiestry i władz miejskich. Następny taki jubileusz najwcześniej za 25 lat! Serdecznie gratulujemy wszystkim paniom i panom z szydłowieckiej Orkiestry Dętej i dziękujemy – za wrażenia muzyczne i za to, że od tak dawna towarzyszą nam we wszystkich ważnych dla Szydłowca chwilach.

{phocagallery view=category|categoryid=60|limitstart=0|limitcount=8}