76 rocznia powtania państwa podziemnego25 września mieszkańcy gminy Szydłowiec wspólnie z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi uczcili 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości patriotyczne z tej okazji organizowane są każdego roku. W ten sposób oddajemy cześć tym, którzy nie zawahali się stanąć w obronie Ojczyzny i Polskości, nawet za cenę własnego życia. Obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim, gdzie zgromadzonych, wiązanką utworów patriotycznych przywitała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego.

W imieniu organizatorów, Dyrektor SCKiS Zamek Małgorzata Bernatek powitała poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji kombatanckich, samorządów, zakładów pracy, instytucji i młodzież szkolną. Po odegraniu Hymnu Narodowego przemaszerowano do kościoła na Mszę świętą w intencji żołnierzy Podziemia i Ojczyzny.
W słowie do wiernych ks. Bogusław Mleczkowski mówił m.in. o tym, że Polskie Państwo Podziemne dawało poczucie, że Polska nadal istnieje i podtrzymywało w narodzie nadzieję na wyzwolenie. Po nabożeństwie zebrani udali się do Parku Niepodległości. Tam ks. dziekan Adam Radzimirski przewodził wspólnej modlitwie. Głos zabrał Marek Sokołowski – Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, który w obszernych słowach przybliżył historię Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu Wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego kilka słów do zgromadzonych skierował Andrzej Kosztowniak, odczytano również list od posłanki Małgorzaty Woźniak.
Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalając znicze. Przy dźwiękach werbla kwiaty składali: przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew z ks. dziekanem Adamem Radzimirskim oraz radnymi miejskimi, Wiceprzewodniczącym Rady Markiem Plewą i Tadeuszem Rutem, Marek Sokołowski – Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej i Andrzej Kosztowniak, przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, delegacja Powiatu Szydłowieckiego, przedstawiciele Ciepłowni Miejskiej w Szydłowcu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu oraz w imieniu placówek oświatowych gminy wiązankę złożyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Sadku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu.
Specjalnie na tą okazję uczniowie PSP nr 1 z kl. I „c” pod kierunkiem G. Olesińskiej, R. Jaraszek, I. Rzęsy przygotowali montaż słowno – muzyczny zatytułowany „Podziemne Państwo Polskie – godna w dziejach karta”. Uczniowie wystylizowani na żołnierzy i sanitariuszki śpiewali patriotyczne piosenki i recytowali wiersze. Ich występ został bardzo serdecznie przyjęty przez publiczność, młodzi artyści otrzymali gratulacje i podziękowania. Przedstawiciele samorządu gminnego i delegacje organizacji udali się również w miejsce straceń, w Korzonku oraz pod pomnik poświęcony pamięci działaczy Tajnej Organizacji Nauczycieli, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze.


Płatności bezgotówkowe

Sport

Rozgrywki sportowe - grali w kosza i tenisa

3 sierpnia odbył się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Szydłowca. W turnieju zwyciężył...

Więcej...
Na kortach o puchar Burmistrza

Zapraszamy do udziału w rywalizacji sportowej. 3 sierpnia (sobota) od godz. 9.00 na kortach przy...

Więcej...
IX TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP O PUCHAR BURMISTRZA

W niedzielę 07.07.2019 r. na Orliku w Majdowie odbył się IX Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych...

Więcej...

Edukacja

UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU SZKOŁY

"Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą...

Więcej...
obchody w Wysokiej Uroczystości rocznicowe w Wysokiej

28 maja br., w 75 rocznicę wydarzeń w Wysokiej koło Szydłowca odbyły się uroczystości rocznicowe...

Więcej...
Wędrówki regionalneWędrówki Regionalne po Ziemi Szydłowieckiej – ostatnia odsłona…

15 maja br. w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi...

Więcej...
dzień matemtykiDzień matematyki w PSP w Sadku

Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki....

Więcej...

Kultura

Festiwal muzyki disco- polo

14 lipca na stadionie Szydłowianki Szydłowiec odbył się 8 Pomidzi Hit Festiwal. Zabawa trwała do...

Więcej...
Rock Beer Fest

Sezon imprez plenerowych w Szydłowcu w tym roku jest wyjątkowo obfity. Mocno rockowy wieczór...

Więcej...
Radomskie Stowarzyszenie Pokoleń na zamku w Szydłowcu

16 czerwca w sali kominkowej szydłowieckiego zamku spotkali się na tradycyjnym, corocznym...

Więcej...
Festiwal Rock Beer Fest

30 czerwca br. nad zalewem w Szydłowcu, pod patronatem Burmistrza Szydłowca odbędzie się...

Więcej...