76 rocznia powtania państwa podziemnego25 września mieszkańcy gminy Szydłowiec wspólnie z samorządowcami i zaproszonymi gośćmi uczcili 76 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości patriotyczne z tej okazji organizowane są każdego roku. W ten sposób oddajemy cześć tym, którzy nie zawahali się stanąć w obronie Ojczyzny i Polskości, nawet za cenę własnego życia. Obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim, gdzie zgromadzonych, wiązanką utworów patriotycznych przywitała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego.

W imieniu organizatorów, Dyrektor SCKiS Zamek Małgorzata Bernatek powitała poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji kombatanckich, samorządów, zakładów pracy, instytucji i młodzież szkolną. Po odegraniu Hymnu Narodowego przemaszerowano do kościoła na Mszę świętą w intencji żołnierzy Podziemia i Ojczyzny.
W słowie do wiernych ks. Bogusław Mleczkowski mówił m.in. o tym, że Polskie Państwo Podziemne dawało poczucie, że Polska nadal istnieje i podtrzymywało w narodzie nadzieję na wyzwolenie. Po nabożeństwie zebrani udali się do Parku Niepodległości. Tam ks. dziekan Adam Radzimirski przewodził wspólnej modlitwie. Głos zabrał Marek Sokołowski – Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, który w obszernych słowach przybliżył historię Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu Wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego kilka słów do zgromadzonych skierował Andrzej Kosztowniak, odczytano również list od posłanki Małgorzaty Woźniak.
Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalając znicze. Przy dźwiękach werbla kwiaty składali: przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew z ks. dziekanem Adamem Radzimirskim oraz radnymi miejskimi, Wiceprzewodniczącym Rady Markiem Plewą i Tadeuszem Rutem, Marek Sokołowski – Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej i Andrzej Kosztowniak, przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca, delegacja Powiatu Szydłowieckiego, przedstawiciele Ciepłowni Miejskiej w Szydłowcu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu oraz w imieniu placówek oświatowych gminy wiązankę złożyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Sadku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Szydłowcu.
Specjalnie na tą okazję uczniowie PSP nr 1 z kl. I „c” pod kierunkiem G. Olesińskiej, R. Jaraszek, I. Rzęsy przygotowali montaż słowno – muzyczny zatytułowany „Podziemne Państwo Polskie – godna w dziejach karta”. Uczniowie wystylizowani na żołnierzy i sanitariuszki śpiewali patriotyczne piosenki i recytowali wiersze. Ich występ został bardzo serdecznie przyjęty przez publiczność, młodzi artyści otrzymali gratulacje i podziękowania. Przedstawiciele samorządu gminnego i delegacje organizacji udali się również w miejsce straceń, w Korzonku oraz pod pomnik poświęcony pamięci działaczy Tajnej Organizacji Nauczycieli, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze.


Płatności bezgotówkowe

Sport

Rozgrywki sportowe - grali w kosza i tenisa

3 sierpnia odbył się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Szydłowca. W turnieju zwyciężył...

Więcej...
Na kortach o puchar Burmistrza

Zapraszamy do udziału w rywalizacji sportowej. 3 sierpnia (sobota) od godz. 9.00 na kortach przy...

Więcej...
IX TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP O PUCHAR BURMISTRZA

W niedzielę 07.07.2019 r. na Orliku w Majdowie odbył się IX Turniej Piłki Nożnej Ochotniczych...

Więcej...

Edukacja

School and family - ERASMUS+

Dyrektor oraz grono pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w...

Więcej...
Od września ruszy Akademia Wiedzy

Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego mamy dobre wiadomości dla uczniów...

Więcej...
Gdzie radosna zabawa to codzienność

Od września 2019 roku Miejski Zespół Żłobków w Szydłowcu czeka na kolejne dzielne dzieciaczki....

Więcej...
Przed nowym rokiem szkolnym

Wakacje to czas, kiedy w murach szkolnych uczniowski gwar zastępują odgłosy prac remontowych....

Więcej...

Kultura

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych laureatem "Wierzby"

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zdobywcą dwóch pierwszych nagród w konkursie...

Więcej...
XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY

XXVII PRZEGLĄD KAPEL I ZESPOŁÓW LUDOWYCH STYLIZOWANYCH im. JANA DERLETY organizowany przez...

Więcej...
Kultura Łączy Pokolenia

Takich sierpniowych dni w Szydłowcu jeszcze nie było. Przez cały weekend 23-25 sierpnia, na...

Więcej...
Festiwal muzyki disco- polo

14 lipca na stadionie Szydłowianki Szydłowiec odbył się 8 Pomidzi Hit Festiwal. Zabawa trwała do...

Więcej...