Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Lekcja patriotyzmu

Drukuj
Opublikowano: 24 styczeń 2011

148 Rocznica Poswtania Stycznoiwego21 stycznia na Rynku Wielkim w Szydłowcu rozpoczęły się trzydniowe centralne obchody 148 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Po raz kolejny oddaliśmy hołd bohaterom Powstania Styczniowego, wszystkim tym, którzy w tamtą styczniową noc 148 lat temu spróbowali własną krwią wskrzesić Polskę.

Tę wielką lekcję patriotyzmu od kilku lat organizują Burmistrz Szydłowca i szydłowiecka Rada Miejska we współpracy ze stowarzyszeniem „Federacja Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 roku” i samorządami Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.00 na Rynku Wielkim. Władze miejskie reprezentował burmistrz Andrzej Jarzyński z zastępcą Krzysztofem Ziółkowskim, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk i radni. Obecni byli przedstawiciele władz powiatu i radni powiatowi.

W uroczystościach uczestniczyło kilkadziesiąt zaproszonych osób, wśród nich: Andrzej Łuczycki – senator RP i radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, prezes radomskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Adam Mazurkiewicz, Lucjan Muszyński – pełnomocnik Prezydenta Łodzi ds. obchodów patriotycznych, przedstawiciele ościennych samorządów - wiceburmistrz Bodzentyna Janusz Kozera, Wąchocka – Sebastian Staniszewski, Suchedniowa – sekretarz Ewa Kaniewska, wójt Szydłowa Jan Klamczyński, brat Albert z Opactwa w Wąchocku, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu Dorota Sokołowska, poczty sztandarowe, kombatanci, delegacje zakładów pracy, instytucji. Obecna była młodzież szkolna i strzelcy ze Związku Strzeleckiego. Jak co roku, uroczystość uświetniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego.

Po odegraniu mazurka Dąbrowskiego i uroczystym powitaniu, głos zabrał senator Andrzej Łuczycki. Mówił między innymi o tym, jak wyglądało budzenie ducha narodu polskiego, jak ważne jest kultywowanie pamięci narodowej Polaków. Nasi powstańcy zasługują na to, by myśl o nich trwała wiecznie. Zawsze będziemy pamiętać – powiedział senator na koniec swojego przemówienia.

Następnie Lucjan Muszyński odczytał list od Prezydent łodzi Hanny Zdanowskiej, która składała władzom Szydłowca wyrazy uznania za kontynuowanie działań, mających na celu upamiętnienie tradycji Powstania Styczniowego. Lucjan Muszyński w odczytanym liście przypomniał, że to właśnie w Szydłowcu rozpoczął kampanię wojenną Marian Langiewicz – późniejszy generał i dyktator Powstania.

Po zakończeniu uroczystości na rynku Wielkim uformowano kolumnę, w której zebrani przy akompaniamencie orkiestry udali się do kościoła św. Zygmunta na uroczystą mszę świętą, którą odprawił ks. Adam Radzimirski.

Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą nagrobną szydłowieckiego proboszcza, ks. Aleksandra Malanowicza, który pomagał walczącym powstańcom, i który stał się ofiarą carskich prześladowań. Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie przy dźwięku werbli złożyły kwiaty na grobach mieszkańców Szydłowca, poległych w czasie walk powstańczych. Kwiaty złożono także u stóp figurki upamiętniającej powstańców, u zbiegu ulic Kąpielowej i Narutowicza.

Wieczorem uczestnicy obchodów spotkali się sali kinowej szydłowieckiego zamku.

Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński podziękował wszystkim za udział w tej wielkiej lekcji patriotyzmu. Mówił, że pamięć o roku 1863 żyje w nas nadal, że patrząc na kamienie pamięci, nie tylko czcimy bohaterów, lecz również pobudzamy naszą miłość do Ojczyzny, oraz o tym, że historia ma wielką moc jednoczenia. Podziękował ościennym samorządom za to, że co roku przyłączają się do odchodów, aby nadać im godną oprawę i wspólnie kontynuować ich tradycję. Na koniec życzył, aby obchody kolejny raz wzbogaciły duchowo wszystkich zgromadzonych.

Przedstawiciele zaproszonych samorządów także dziękowali za współpracę i wysiłek władz miejskich, włożony w zorganizowanie uroczystości. Również pan Daniel Woś, który w zastępstwie swojego ojca przewodniczył Federacji Kapituły Równość, Wolność, Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 r. dziękował za zaangażowanie w zorganizowanie centralnych, ogólnopaństwowych obchodów rocznicowych.

Po części oficjalnej, nastał czas na chwilę poetyckiej zadumy. Goście obejrzeli spektakl pn. „Młodzi i Gniewni” według III cz. „Dziadów”, w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc- Hanusz i oprawie muzycznej Danuty Klepaczewskiej. Inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza była okazją do chwili refleksji nad polskością i kształtem patriotyzmu w tamtych czasach. Publiczność nagrodziła młodych artystów gorącymi oklaskami.

W sobotę delegacja szydłowieckich samorządowców wzięła udział w dalszej części obchodów w Suchedniowie i Bodzentynie, a w niedzielę udała się do Wąchocka, by wziąć udział w ostatnim dniu uroczystości, organizowanej przez zaprzyjaźnione samorządy.

Organizatorami tegorocznych obchodów Powstania Styczniowego w Szydłowcu byli: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Rada Miejska, Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek i Związek Strzelecki Oddział Szydłowiec.

{phocagallery view=category|categoryid=137|limitstart=0|limitcount=20}

Zdjęcia: Krzysztof Prześlakowski, Wiesław Wismont