21 września obchodzimy Światowy Dzień choroby Alzheimera. W związku z tym ruszyła kampania społeczna pt. „Nie bój się prosić o pomoc” skierowana do chorych na Alzheimera, ich rodzin i opiekunów, którą nasza gmina realizuje wraz z Fundacją Pro Civitas Bono.

Celem kampanii jest podkreślenie znaczenia wczesnego diagnozowania chorób otępiennych, poprawę stanu wiedzy o chorobie Alzheimera i sposobach radzenia sobie z długotrwałą opieką nad chorym oraz uwrażliwienie władz na problemy tej grupy chorych, ich rodzin i opiekunów w celu wypracowania standardów leczenia i opieki, a także kształtowanie wobec osób chorych postawy zrozumienia, tolerancji, życzliwości i przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Według dostępnych danych szacunkowych liczba osób, u których w naszym kraju w 2015 r. występowało otępienie typu alzheimerowskiego, zawierała się w przedziale od 360 do 470 tys. Statystyki te będą szybko wzrastać z powodu starzenia się społeczeństwa. W Polsce pacjenta chorego na Alzheimera diagnozuje się najczęściej w II stadium choroby, gdy zmiany są już zaawansowane. Wychodząc naprzeciw tym problemom, w projekcie zaplanowano działania mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat sytuacji społeczno-ekonomicznej chorych, ich rodzin i opiekunów. Działania podjęte w projekcie będą przyczynkiem szerszej dyskusji z udziałem decydentów odpowiedzialnych za politykę społeczną i zdrowotną na szczeblu centralnym, regionalnym i lokalnym, co w przyszłości przyczyni się do poprawy sytuacji tej grupy społecznej.

Projekt zapoczątkuje dyskusję na temat problemów systemowych pomocy chorym i ich rodzinom i opiekunom oraz przyczyni się do integracji środowiska dotkniętego chorobą Alzheimera, w celu udzielania sobie nawzajem niezbędnego wsparcia oraz lobbowania na rzecz środowiska na wszystkich szczeblach administracji.

Kampania zostanie przeprowadzona w mediach lokalnych na terenie 5 powiatów regionu radomskiego: powiatu grodzkiego Radomia, powiatu kozienickiego, zwoleńskiego, szydłowieckiego oraz grójeckiego.

W ramach projektu będzie organizowany konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych pt. „Chociaż moja babcia i dziadek zapominają, ja zawsze o nich pamiętam” . Podsumowaniem projektu będzie konferencja pt. „Alzheimer – choroba XXI wieku”, która odbędzie się w dniu 15 listopada o godz. 11.00 w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Podczas konferencji lekarze specjaliści opowiedzą o specyfice choroby, stosowanej terapii, przebiegu choroby oraz prawidłowej opiece nad chorymi. Zaplanowano także uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego. Na konferencję zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu radomskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Bliższe informacje na stronie: www.pcbfundacja.org.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Młodzi karatecy uczyli się bawiąc

25 osób z organizacji Kyokushin Karate Matsushima Polska "MUSHIN" Honbu Dojo Szydłowiec,...

Więcej...
XXIX Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku

24 czerwca po raz XXIX odbył się Ogólnopolski Bieg Uliczny w Sadku. Wydarzenie zgromadziło...

Więcej...
5 medali z Heros Cup 2018

Nasi zawodnicy karate wiedzą jak zdobywa się medale. 10 czerwca br. reprezentacja Kyokushin...

Więcej...
Sukces naszych na Turnieju Karate

2 czerwca 2018 r. w hali sportowej przy ulicy Żytniej w Kielcach odbyła się kolejna edycja...

Więcej...

Edukacja

Interaktywne tablice dla szkół

Gmina Szydłowiec pozyskała wsparcie finansowe z „Rządowego Programu Rozwijania Szkolnej...

Więcej...
Laureatki konkursu plastycznego

Patrycja Głowacka z klasy IV Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Sadku,...

Więcej...
„Mali Odkrywcy” z wyróżnieniem

10 maja 2018 r. w piękny słoneczny dzień odbył się I Integracyjny Przegląd Piosenki Ludowej pod...

Więcej...
Nauczyciele wystawili „Kota w butach”

Wspaniała scenografia, pomysłowe kostiumy, świetne kreacje aktorskie, a do tego wpadające w ucho...

Więcej...

Kultura

„SURREALIZM” - obejrzyj wystawę

5 lipca w Szydłowieckim Centrum Kultury – Zamek odbył się wernisaż wystawy malarstwa Ryszarda...

Więcej...
DANCE PARTY

W piątkowy wieczór 6 lipca odbyło się huczne powitanie wakacji, a to wszystko za sprawą DANCE...

Więcej...
Rekreacyjnie do Zakopanego

Fundacja Pro Edu Cadis z Szydłowca zorganizowała wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z...

Więcej...
WiankiWIANKI '2018

SCK – Zamek, już tradycyjnie, zaprasza do wspólnej zabawy podczas imprezy plenerowej WIANKI'...

Więcej...