21 września obchodzimy Światowy Dzień choroby Alzheimera. W związku z tym ruszyła kampania społeczna pt. „Nie bój się prosić o pomoc” skierowana do chorych na Alzheimera, ich rodzin i opiekunów, którą nasza gmina realizuje wraz z Fundacją Pro Civitas Bono.

Celem kampanii jest podkreślenie znaczenia wczesnego diagnozowania chorób otępiennych, poprawę stanu wiedzy o chorobie Alzheimera i sposobach radzenia sobie z długotrwałą opieką nad chorym oraz uwrażliwienie władz na problemy tej grupy chorych, ich rodzin i opiekunów w celu wypracowania standardów leczenia i opieki, a także kształtowanie wobec osób chorych postawy zrozumienia, tolerancji, życzliwości i przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Według dostępnych danych szacunkowych liczba osób, u których w naszym kraju w 2015 r. występowało otępienie typu alzheimerowskiego, zawierała się w przedziale od 360 do 470 tys. Statystyki te będą szybko wzrastać z powodu starzenia się społeczeństwa. W Polsce pacjenta chorego na Alzheimera diagnozuje się najczęściej w II stadium choroby, gdy zmiany są już zaawansowane. Wychodząc naprzeciw tym problemom, w projekcie zaplanowano działania mające na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat sytuacji społeczno-ekonomicznej chorych, ich rodzin i opiekunów. Działania podjęte w projekcie będą przyczynkiem szerszej dyskusji z udziałem decydentów odpowiedzialnych za politykę społeczną i zdrowotną na szczeblu centralnym, regionalnym i lokalnym, co w przyszłości przyczyni się do poprawy sytuacji tej grupy społecznej.

Projekt zapoczątkuje dyskusję na temat problemów systemowych pomocy chorym i ich rodzinom i opiekunom oraz przyczyni się do integracji środowiska dotkniętego chorobą Alzheimera, w celu udzielania sobie nawzajem niezbędnego wsparcia oraz lobbowania na rzecz środowiska na wszystkich szczeblach administracji.

Kampania zostanie przeprowadzona w mediach lokalnych na terenie 5 powiatów regionu radomskiego: powiatu grodzkiego Radomia, powiatu kozienickiego, zwoleńskiego, szydłowieckiego oraz grójeckiego.

W ramach projektu będzie organizowany konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych pt. „Chociaż moja babcia i dziadek zapominają, ja zawsze o nich pamiętam” . Podsumowaniem projektu będzie konferencja pt. „Alzheimer – choroba XXI wieku”, która odbędzie się w dniu 15 listopada o godz. 11.00 w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Podczas konferencji lekarze specjaliści opowiedzą o specyfice choroby, stosowanej terapii, przebiegu choroby oraz prawidłowej opiece nad chorymi. Zaplanowano także uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego. Na konferencję zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu radomskiego. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Bliższe informacje na stronie: www.pcbfundacja.org.

Sport

Turniej Piłki Nożnej Oldbojów

W sobotę 2 września odbył się Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Burmistrza Szydłowca Artura...

Więcej...
Turniej drużyn OSP

27 sierpnia br. na stadionie KS „Szydłowianki” odbył się VII Turniej w Piłce Nożnej Drużyn...

Więcej...
Biegają już 28 lat - Sadek 2017

W ubiegłą niedzielę w miejscowości Sadek odbyła się XXVIII edycja Ogólnopolskiego Biegu...

Więcej...
IV edycja "24 godziny w Dojo"

Po raz czwarty adepci Karate Kyokushin Matsushima Polska, w dniach 16-17 czerwca 2017 roku,...

Więcej...

Edukacja

Dzień Edukacji Narodowej

13 października odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uhonorowanie pracy osób...

Więcej...
Najlepsze życzenia

Szanowni Państwo, Nauczycielki i Nauczyciele, Pracownicy Oświaty
Z okazji Dnia Edukacji...

Więcej...
Uczniowie upamiętnili rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 2017 roku odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w...

Więcej...
Wręczenie aktu mianowania

25 września w Ratuszu odbyło się wręczenie aktu mianowania. Pani Katarzyna Karpeta – nauczyciel...

Więcej...

Kultura

Jubileusz Zdziechowianek

Zespół Ludowy „Zdziechowianki” ze Zdziechowa świętował 10-lecie swojej działalności. Była to...

Więcej...
Muzyczne pożegnanie lata

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek zaprasza w sobotę 23 września, na koncert pt. „IŚĆ W...

Więcej...
Szydłowiecki Plener Malarski

W dniach od 5 do 12 września już po raz dziewiąty w Szydłowcu spotkali się artyści plastycy, aby...

Więcej...
9. SZYDŁOWIECKI PLENER MALARSKI

Od 5 do 12 września już po raz 9 w Szydłowcu odbywa się Plener Malarski im. Władysława...

Więcej...