Zespół Ludowy „Zdziechowianki” ze Zdziechowa świętował 10-lecie swojej działalności. Była to okazja do wyrażenia serdecznych gratulacji i podziękowań za wkład w upowszechnianie tradycji ludowej oraz promowanie gminy Szydłowiec nie tylko w regionie, ale również na terenie całego kraju.

Jubileusz rozpoczęto od mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Mikołaja w Wysokiej. Podczas eucharystii dziękowano Bogu za wspólne 10 lat pracy artystycznej „Zdziechowianek” oraz modlono się o łaski na kolejne lata. W słowie skierowanym do wiernych ks. proboszcz Arkadiusz Bieniek podkreślał ogromne znaczenie lokalnej twórczości, dzięki której zachowywane są ludowe tradycje. Muzyka i śpiew zawsze były tymi wartościami, dzięki którym w najtrudniejszych czasach, kiedy Polski nie było na mapie Europy, zachowaliśmy naszą odrębność i tożsamość, które także dzisiaj są dla nas ważne. Mówił również, że talent to cenny dar i należy pamiętać o wdzięczności, oraz o tym, aby ze swoich zdolności robić dobry użytek. Kapłan podkreślał, że członkowie zespołu świętującego jubileusz pamiętają o tym, co jest najważniejsze i mogą służyć za przykład innym ludziom, którzy również zostali obdarzeni talentami.

Po mszy św. zespół „Zdziechowianki” zaprosił na urodzinowy poczęstunek, na którym nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw takich jak „porka”, „racuchy” czy też smalczyk ze swojskim chlebem, oczywiście przygotowanych przez Jubilatki.

Zanim jednak rozpoczęto biesiadowanie był czas na złożenie gratulacji i życzeń. Wśród winszujących byli samorządowcy z powiatu i gminy m.in.: starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki i wicestarosta Adam Włoskiewicz, radna Powiatu Barbara Majewska, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk, wiceprzewodniczący Rady Józef Jarosiński oraz radni miejscy Agnieszka Ślizak, Anna Majstrak i Leszek Jakubowski.

W imieniu samorządu gminnego głos zabrał burmistrz Artur Ludew, który powiedział m.in. że 10 rocznica powstania Zespołu Ludowego "Zdziechowianki" jest adekwatną okazją, aby podziękować za zaangażowanie w działalność artystyczną, dzięki której Zespół jest jedną z najpiękniejszych wizytówek ludowej kultury Ziemi Szydłowieckiej. Burmistrz złożył wszystkim Paniom i Panom działającym w Zespole gratulacje, a także serdecznie podziękował za dziesięcioletnią pracę, promującą nie tylko nasze tradycje ludowe ale i całą gminę Szydłowiec - dzięki Wam młode pokolenie poznaje tradycje i uczy się je cenić, a także szanować – mówił Burmistrz.

Na Jubileusz przybyły także zaprzyjaźnione zespoły ludowe z sąsiedztwa, które jak na artystów przystało winszowali Jubilatom śpiewająco.

Za kwiaty, prezenty, a nade wszystko ciepłe słowa podziękowała zebranym Danuta Woźniak.

Lokalny zespół ludowy „Zdziechowianki” ze Zdziechowa oficjalnie powstał w 2007 roku z inicjatywy Danuty Woźniak, ale jego początki wywodzą się z długich tradycji rodzinnych. Jak mówią członkowie zespołu, „przy muzyce zawsze raźniej”, a śpiew i gra na instrumentach od zawsze im towarzyszą.
W skład zespołu wchodzą śpiewaczki: Danuta Woźniak, Genowefa Petrykowska, Czesława Derleta, Wacława Olszewska i Dorota Niewadzisz oraz muzycy Mirosław Rogala – harmonista, Stanisław Maj – skrzypek, Tadeusz Kwietniewski – barabanista.

Płatności bezgotówkowe

Sport

Zimowy sukces młodzieży Szydłowianki

W dniach 30 XI 2017r. – 3 XII 2017r. młodzieżowa drużyna Szydłowianki wzięła udział w...

Więcej...
Akukaracza znów najlepsza w mikołajkowym turnieju!

2 grudnia na hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Szydłowcu odbył się...

Więcej...
Turniej Karate o Puchar z ŻeliwaSrebro i brąz karateków

22 października 2017 roku, w Końskich, odbył się Turniej Karate o Puchar z Żeliwa, zorganizowany...

Więcej...
Turniej Piłki Nożnej Oldbojów

W sobotę 2 września odbył się Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Burmistrza Szydłowca Artura...

Więcej...

Edukacja

Wręczenie awansu

Pedagog pracujący w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Szydłowcu - Wioletta...

Więcej...
Pieniądze na doposażenie gabinetów

Mamy dobrą informację dotyczącą gminnych placówek oświatowych. Gmina Szydłowiec przygotowała...

Więcej...
SztandarUroczystość nadania sztandaru PSP w Wysokiej

25 października 2017 r. odbyła się uroczystość związana z nadaniem sztandaru Publicznej Szkole...

Więcej...
Dzień Edukacji Narodowej

13 października odbyły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uhonorowanie pracy osób...

Więcej...

Kultura

Orszak Trzech KróliIV Szydłowiecki Orszak Trzech Króli

6 stycznia, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” już po raz czwarty ulicami Szydłowca przejdzie...

Więcej...
„AMERICAN DREAM”

Aktorzy z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” – Wiktoria Koniarczyk oraz Kajetan Górlicki...

Więcej...
11 listopada99 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji,...

Więcej...
BujakPrelekcja "Marian Bujak - artysta skrzypiec"

Ludowe „stradivariusy” to nie tylko wystawa czasowa, którą od miesiąca można podziwiać w Muzeum...

Więcej...