Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drukuj
Opublikowano: 29 luty 2012

KwiatySzanowni Państwo, Droga Młodzieży,

po wielu latach starań środowisk patriotycznych, historyków, przyjaciół i rodzin tych, którzy polegli w boju lub zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach, a przede wszystkim dzięki wytrwałości ś.p. Janusza Kurtyki, przed rokiem Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nazywamy tak dzisiaj żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego, którzy po kapitulacji Niemiec i zajęciu Polski przez wojska sowieckie zostali w lasach i zgodnie ze złożoną przysięgą nadal walczyli o wolne Państwo Polskie.

Wielu z nich poległo w walce, innych więziono i poddawano torturom. Część z nich osądzono w procesach pokazowych. W obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy „żołnierzy wyklętych”. Ostatni z nich – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, zginął w obławie pod Piaskami na Lubelszczyźnie prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963r. Nazywano ich „zaplutymi karłami reakcji”, niepodległościowe organizacje, do których należeli - faszystowskimi bandami. Kto jeszcze kilka lat temu słyszał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który dobrowolnie dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu więźniów, następnie uciec i przekazać aliantom informacje o zagładzie tysięcy Polaków i Żydów? Zamiast trafić na najpiękniejsze karty historii Polski i Europy, został po wojnie zamordowany w więzieniu, a pamięć o nim i o wielu innych postanowiono „zamilczeć na śmierć”.

„Nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać...”

pisał o Nich Zbigniew Herbert, żołnierz Armii Krajowej i jeden z najznakomitszych polskich poetów.

Naszym obowiązkiem jako obywateli wolnej Polski jest tę pamięć przywrócić, dokonać wreszcie ich symbolicznego opłakania i pogrzebu, by nie musieli „konać przez całą wieczność”.

Dlatego zapraszamy i gorąco zachęcam Państwa do udziału w upamiętnieniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – w czwartek, 1 marca 2012 , o godzinie 11.30 do Parku Niepodległości, a następnie na groby żołnierzy na cmentarz parafialny.

Z poważaniem
Andrzej Jarzyński
Burmistrz Szydłowca