Ułatwienia dostępu

Gmina Szydłowiec przystąpiła do realizacji programów finansowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Drukuj
pomoc
Opublikowano: 02 luty 2023

Przystąpienie gminy Szydłowiec w 2023 roku do realizacji programów finansowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” edycje 2023.

 

Realizatorem programów na terenie gminy będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szydłowcu.

 

Poniżej zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi podanych programów.

 


 

Informacja dot. przystąpienia Gminy Szydłowiec do programu „Opieka wytchnieniowa”– edycja 2023

W związku ogłoszoną kolejną edycją Gmina Szydłowiec po raz pierwszy wnioskowała o środki finansowe na realizację Programu „Opieka Wytchnieniowa - edycja 2023”.

Celem głównym Programu „ Opieka wytchnieniowa”- edycja 2023 jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym lit a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2021 r poz.573 ze zm.) 
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

W ramach złożonego wniosku Gmina Szydłowiec planuje realizację usług dla 9 osób, które wymagają wysokiego wsparcia w tym: 3 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności i 6 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Usługi opieki wytchnieniowej świadczone będą w ramach pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy potrzebują doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień  w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek   i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych sprawy.
Usługa opieki wytchnieniowej świadczona będzie nieodpłatnie.

Program adresowany jest w pierwszej kolejności do osób, które mają niepełnosprawność sprzężoną lub wymagają wysokiego poziomu wsparcia (ze wskazaniem w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności) lub stale przebywają w domu, tj. nie korzystają z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu. W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł.

Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają osoby, które przedstawią potrzebę wsparcia w codziennym funkcjonowaniu z zastosowaniem Skali Pomiaru Niezależności Funkcjonalnej – FIM. Kartę oceny stanu osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka.

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1418,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-edycja-2023


Informacja dot. przystąpienia Gminy Szydłowiec do programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”- edycja 2023

W związku ogłoszoną kolejną edycją Programu Gmina Szydłowiec po raz pierwszy wnioskowała o środki finansowe na realizację Programu „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”- edycja 2023.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowania w życiu społecznym.
Uczestnikiem Programu mogą zostać:
1. osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
◦ o znacznym stopniu niepełnosprawności albo,
◦ o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo,
◦ traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na jedną osobę  z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym na podstawie złożonego wniosku wyniesie nie więcej niż:
– 642 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
– 549 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
– 273 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

Gmina planuje objąć wsparciem 14 mieszkańców Gminy Szydłowiec, z czego 10 będą wymagały wysokiego poziomu wsparcia oraz 4 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Uczestnik Programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1416,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2023


Osoby zainteresowane takimi formami wsparcia mogą uzyskać niezbędne informacje w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szydłowcu oraz pod numerami telefonów: 48 617 64 81 lub 48 617 18 12.