Eingabehilfen öffnen

Zum Hauptinhalt springen

IV Spotkania Chóralne

Drukuj
Opublikowano: 27. Oktober 2010

IV Spotkania ChóralneW niedzielę 24 października w sali kominkowej zamku już po raz czwarty spotkali się wykonawcy i miłośnicy muzyki chóralnej.

W tegorocznej edycji IV Szydłowieckich Spotkań Chóralnych im. Zofii Stachowskiej wzięły udział cztery zespoły chóralne. Po raz pierwszy gościł w Szydłowcu „Chór Bazyliki Grobu Bożego” z Miechowa pod dyrekcją Andrzeja Grudnia - wielogłosowy chór mieszany, który działa nieprzerwanie od 1991r. przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie. W repertuarze tego zespołu znajdują się głównie utwory muzyki sakralnej tak wybitnych kompozytorów jak m.in. Haendel, Bach, Mozart czy Verdi. Drugi z zespołów - Ochotniczy Chór Pedagogiczny „Festa Allegra” z Radomia, pod dyrekcją Piotra Bobolewskiego, działający od 2004 r. przy PSP Nr 2 w Radomiu, jest laureatem wielu festiwali i przeglądów chóralnych.
Trzeci - Chór nauczycielski ,,Canto” z Przysuchy pod dyrekcją Karola Sionka – ma w swoim repertuarze ponad 200 różnorodnych utworów. Gospodarzem spotkań był szydłowiecki chór “Gaudium Canti”, istniejący już 11 lat, którego jednym z założycieli, dyrygentem a zarazem kierownikiem artystycznym i autorem licznych aranżacji jest Danuta Klepaczewska. Zespół „Gaudium Canti” (Radość Śpiewania) zrzesza trzydzieści osób reprezentujących różne zawody i środowiska. Chór ma na swoim koncie ponad 80 koncertów w całym kraju, a także udział w licznych przeglądach, konkursach i uroczystościach - państwowych, kościelnych i patriotycznych.

Każdy zespół zaprezentował 20 minutowy program. Zgromadzona na sali publiczność wysłuchała dostojnych pieśni sakralnych, patriotycznych, skocznych utworów ludowych, arii operowych i operetkowych a także prawdziwych współczesnych hitów takich jak „Hakuna Matata” czy znanego przeboju Maryli Rodowicz „Niech Żyje Bal”, który wszystkie chóry – ponad 120 śpiewaków – wykonały we wspólnym finale.

Po raz kolejny zespoły biorące udział w spotkaniach udowodniły, że muzyka chóralna nie jest adresowana wyłącznie do koneserów tzw. muzyki poważnej, a publiczność może się doskonale bawić bez użycia tysięcy wat nagłośnienia i nowoczesnej elektroniki.

{phocagallery view=category|categoryid=102|limitstart=0|limitcount=20}