Eingabehilfen öffnen

Zum Hauptinhalt springen

Piknik historyczny w Chustkach

Drukuj
Opublikowano: 01. Oktober 2014

Pikinik w ChustkachRada Sołecka i mieszkańcy Chustek postanowili w wyjątkowy sposób uczcić 445 rocznicę powstania swojej miejscowości. Z tej okazji zorganizowali w dniu 21 września 2014 roku Piknik Historyczny. Choć pogoda była tego dnia kapryśna, a padający deszcze nie umilał czasu spędzanego na powietrzu, to jednak przez cały dzień, do późnego wieczora plac przy sadzawce tętnił życiem.

Piknik rozpoczęła polowa msza święta, którą odprawił ks. Paweł Bukała. W liturgii aktywnie uczestniczyli młodzi mieszkańcy Chustek nadając jej piękną oprawę. W słowie skierowanym do wiernych duchowny mówił, że w oczach Boga wszyscy ludzie są równi niezależnie od tego jakie stanowiska zajmują, gdzie pracują i ile dóbr materialnych posiadają. Przypominał, że powołaniem każdego z nas jest miłować bliźniego swego jak siebie samego i że życzliwość oraz szacunek do drugiego człowieka są najbardziej miłe Panu Bogu. Na zakończenie kapłan pogratulował mieszkańcom chustek inicjatywy zorganizowania pikniku i życzył wszystkim miłej zabawy.

W imieniu organizatorów zgromadzonych na placu przy sadzawce powitała pani sołtys Halina Zawadzka i radny miejski Leszek Jakubowski. Wśród przybyłych gości byli: Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Wiceburmistrz Krzysztof Ziółkowski oraz Skarbnik Gminy Iwona Czarnota. Gospodarze pikniku serdecznie podziękowali wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację i wyrazili przekonanie, że impreza będzie udana, czego gorąco wszystkim życzyli. Słowa uznania dla organizatorów wyraził Burmistrz Andrzej Jarzyński, który pogratulował mieszkańcom Chustek pomysłu, podkreślając że jest to wartościowa inicjatywa, ponieważ powstawała w sercach mieszkańców. Burmistrz życzył również dalszej owocnej współpracy utrzymanej w duchu szacunku dla tradycji i pamięci o przodkach.

Serdeczne podziękowania skierowano również do Bolesława Niewadzisza, który przygotował monografię miejscowości „Dzieje wsi Chustki”. Pan Niewadzisz opowiedział zgromadzonym o przebiegu prac nad przygotowaniem materiałów do publikacji, które trwały ponad rok. Wspomniał również, że dotarł w archiwach do kolejnych ciekawych informacji dotyczących Chustek, nad którymi obecnie pracuje. O tym, jak obecnie wyglądają Chustki opowiedziała Elżbieta Zielińska. Ważnym punktem pikniku historycznego było posadzenie dębu pamięci, mieszkańcy dokonali tego wspólnie z samorządowcami. Dąb ma przypominać o rocznicy założenia Chustek, o pierwszym pikniku historycznym, a także ma być wzrastającym świadkiem wspólnych działań na rzecz rozwoju miejscowości.

Bardzo atrakcyjna była również piknikowa scena, na której przez cały dzień wiele się działo. Młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II wstawiła scenkę historyczną, prezentując legendę o założeniu Chustek. Muzycznie dzień ubarwił Zespół śpiewaczy z Chustek „Sąsiadeczki”. Zaśpiewali także uczniowie: Ada Bugajczyk, Julia Bialik, Aneta Niziołek i Klaudia Wanowska, która również grała na keyboardzie oraz Zespół „Gawędowie”, Zespół „Zdziechowianki”, Zespół rodzinny z Korzyc i Zespół Lokator. Pokaz tańca dał zespół „Dance Project” oraz Wiktoria Adamiec. Gratką dla najmłodszych był występ zespołu „Maskotki”, który włączył dzieci do zabawy zapraszając je na scenę. Do tańca zgromadzonych porwał koncert Tarzan Boy cover” wykonując znane i lubiane piosenki. Pierwszy Piknik Historyczny zakończyła zabawa taneczna, do której muzykę zapewnił zespół „Telex”.

Dodatkowymi atrakcjami były konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, stoiska z twórczością artystyczną, wesołe miasteczko oraz stoiska gastronomiczne. Szczególnym powodzeniem cieszyły się swojskie ciasta, które specjalnie na ten dzień upiekli mieszkańcy Chustek. Warto również wspomnieć o loterii fantowej, której losy wyprzedane zostały już w pierwszych godzinach festynu. Konferansjerem pikniku była Agnieszka Sobutka – Klepaczewska z SCKiS „Zamek”.

{phocagallery view=category|categoryid=938|limitstart=0|limitcount=16}