Eingabehilfen öffnen

Zum Hauptinhalt springen

XX Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca”

Drukuj
Opublikowano: 14. Mai 2015

GargulecSzydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zaprasza w dniach 22- 23 maja na XX Zamkowe Spotkania Teatralne o laur „Złotego Gargulca” - Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich. Po dwóch latach przerwy do Szydłowca ponowie przyjadą teatry z całego kraju m.in. Piotrkowa Tryb., Stalowej Woli, Piaseczna, Będzina, Radomia - nie zabraknie też przedstawicieli gospodarzy Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”.

Do tegorocznej edycji imprezy organizatorzy zakwalifikowali 12 teatrów. Spektakle odbywać będą się na małej scenie w sali kameralnej oraz na dziedzińcu zamkowym w godzinach nocnych. Oceniać je będzie Jury w składzie: Edward Gramont – aktor, reżyser teatralny, założyciel teatru TERMINUS A QUO”z Nowej Soli, autor wielu spektakli i adaptacji scenicznych oraz laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali teatralnych oraz Jerzy Kaszuba – absolwent Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, reżyser teatru amatorskiego, pedagog.

Gościem specjalnym tegorocznych Spotkań będzie Teatr TERMINUS A QUO z Nowej soli, który zaprezentuje w piątkowy wieczór spektakl pt. „KRAINA UŁUDY”.

TERMINUS A QUO to teatr alternatywny działający od 1976 r w Nowej Soli. Na przestrzeni prawie 40 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Są to zarówno spektakle autorskie jak i adaptacje sceniczne poezji oraz działania performatywne. Zespół rokrocznie przygotowuje też spektakle uliczne i widowiska plenerowe, często nawiązujące do lokalnych tradycji, świąt i uroczystości . Grupa prowadzi też warsztaty teatralne a także organizuje kilkudniowe imprezy artystyczne w Nowej Soli dla innych teatrów offowych oraz turnieje poetyckie (Meeting Teatrów Alternatywnych, Grudniowa Noc Teatralna, Turniej Poetycki o Pierścień Kingi).

Założycielem teatru, reżyserem wszystkich przedstawień i autorem większości z nich jest Edward Gramont. W teatrze TAQ pierwsze kroki na scenie stawiała aktorka Magdalena Różczka.

„KRAINA UŁUDY ” Teatru TAQ to widowisko plenerowe nawiązujące bezpośrednio do przygód błędnego rycerza z La Manczy. Przygody rycerza są powszechnie znane i wciąż aktualnie, bowiem nawiązują do różnych sytuacji życiowych. Jest więc w przedstawieniu kilka scen, których nie ma w pierwowzorze literackim ale klimatem i nastrojem doskonale wkomponowują się w myśl Cervantesa. Postać don Kichota jest barwna, a jednocześnie tragiczna i prześmiewcza, zawierająca w sobie wszystkie cechy człowieka, szlachetnie urodzonego, ale jednocześnie też wizjonera i niegroźnego szaleńca. Jego poczynania odbierane przez obserwatorów traktowane są z dystansem i przymrużeniem oka. Partneruje mu równie komiczna i prześmiewcza postać Sancho Pansy, która próbuje spełnić wszystkie zachcianki swego pana ale poprzez chaotyczną komiczność swoich poczynań, tworzy jeszcze jeden punkt nieopisanego harmideru. Ten duet uzupełnia niewiarygodnie malownicza Dulcynea. Jednym słowem „Kraina ułudy” to dobra zabawa dla każdej grupy wiekowej.

Zapraszamy

Plakat