Eingabehilfen öffnen

Zum Hauptinhalt springen

WARSZTATY GOSPEL NA ZAMKU

Drukuj
Opublikowano: 14. September 2016

W dniach od 2 do 4 września w Szydłowcu po raz pierwszy odbyły się WARSZTATY GOSPEL NA ZAMKU.
Organizatorami tego muzycznego wydarzenia byli: Fundacja Źródło Życia, Stowarzyszenie Gospel w Krakowie oraz Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.
Od piątku do niedzieli w zamkowych salach odbywały się zajęcia warsztatowe, które poprowadziła trójka znakomitych trenerów/ dyrygentów: Rhonda Adams – dyrygentka, solistka i mama na pełny etat. Pochodzi z Muncie położonej w Indiana (Stany Zjednoczone). Od maja 2010 roku mieszka w Krakowie wraz z mężem Tonym oraz dwójką dzieci – Macy i Brockiem. Śpiewa w chórach gospel od 6 roku życia. Muzyka gospel zawsze była i będzie ważną częścią jej życia, Jonathan Wheeler – znakomity muzyk, wokalista, który na warsztaty w Szydłowcu przyjechał z ze stanu Luizjana (USA) , Colin Willimas - charyzmatyczny brytyjski wokalista i dyrygent muzyki gospel z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem muzycznym. Pracował dla BBC oraz BBC Radio 2, przygotowując programy “Songs of Praise” oraz “Gospel Train”. Koncertował z chórami The London Community Gospel Choir, The Harlem Gospel Choir, jak również uznanymi artystami gospel, takimi jak Jennifer Holliday czy Deronda K. Lewis. Związany z muzyką od 3 roku życia, w wieku 18 lat założył swój pierwszy chór kościelny, obecnie dyryguje zespołem Colin Williams & The Celebration Choir. Prowadzi liczne warsztaty gospel w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii oraz Sylwia Szulik - dyrygentka, solistka, psycholog, absolwentka PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, pomysłodawca projektu Mama Gospel, która poprowadziła zajęcia dla dzieci GOSPEL KIDS.

Gościem Specjalnym warsztatów była jedna z najstarszych formacji tego typu w Polsce - Kraków Gospel Choir. Zespół założyła w 1999 roku Lea Kjeldsen, Dunka, od lat mieszkająca w Krakowie. Jej marzeniem było propagowanie muzyki gospel w kraju, w którym ten gatunek był mało rozpoznawalny. Jesienią 1999 roku, Lea wraz z grupą znajomych zorganizowała I warsztaty gospel w Polsce (dwudniowe zajęcia wokalne prowadzone przez instruktorów z Danii i Wielkiej Brytanii). Warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie w środowisku krakowskim, czego konsekwencją było powstanie chóru Kraków Gospel Choir, którym też dyrygowała do 2011 roku.

W ciągu 11 godzin intensywnej, warsztatowej pracy, pod okiem dyrygentów, opracowane zostało 9 utworów, które uczestnicy warsztatów zaprezentowali podczas KONCERTU FINAŁOWEGO. To, co można było usłyszeć w niedzielne popołudnie na dziedzińcu zamkowym przeszło najśmielsze oczekiwania. Na scenie wystąpiło niemal 60 osób w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania muzycznego. Wszyscy spisali się znakomicie.

Wspaniale spisała się również szydłowiecka publiczność, która już od samego początku koncertu dała się ponieść radości płynącej ze sceny i wspólnie z artystami niezwykle żywiołowo śpiewała i tańczyła.