I powiatowy przegląd za nami
Niedziela 2 lipca to dzień, który na długo zapadnie w pamięci mieszkańcom Powiatu Szydłowieckiego, którzy odwiedzili tego dnia zalew w Szydłowcu. Wszystko za sprawą współorganizowanego przez Gminę Szydłowiec i Szydłowieckie Centrum Kultury "Zamek", Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Gmin z Terenu Powiatu Szydłowieckiego.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 14:00 od animacji dla najmłodszych – kręciliśmy baloniki, puszczaliśmy bańki i malowaliśmy twarze. Można było spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. O godzinie 15:00 odbyło się oficjalne otwarcie przeglądu – na scenie pojawili się przedstawiciele gmin z Powiatu Szydłowieckiego, które współorganizowały imprezę z Samorządem Województwa Mazowieckiego i Starostwem Powiatowym w Szydłowcu oraz zaproszeni goście.
Przez kolejne godziny, na scenie prezentowały się zespoły ludowe z naszego regionu. Wysłuchaliśmy występów Pawłowianek, Cymbrzanek, Gąsawianek, Wolanek, Zdziechowianek oraz zespołu Fantazja. Nie zabrakło oczywiście Radosnych Nutek oraz Guzowianek, a w roli solistki wystąpiła Kamila Guza. Podczas trwania imprezy, przez kilka godzin zgromadzeni mogli skosztować, jak smakuje powiat szydłowiecki – wszystko za sprawą kół gospodyń wiejskich, które zaprezentowały swoją kulinarną ofertę. Na stoisku Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, każdy mógł poczuć rytm, grając na instrumentach oraz sprawdzić podczas warsztatów, jak powstaje instrument. Jak wygląda talerz zdrowia, piramida żywieniowa oraz jak świat widzi się przez alko/narko gogle? Tego mogliśmy dowiedzieć się składając wizytę Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, które tego dnia również pojawiła się na terenie przy szydłowieckim zalewie. O wszystkich atrakcjach, które miały miejsce w ubiegłą niedzielę, od godziny 14:00 do 18:00 mogli usłyszeć słuchacze Radia Radom, które swoje mobilne studio rozstawiło na molo.
Zwieńczeniem przeglądu była potańcówka na dechach, podczas której za oprawą muzyczną odpowiedzialne były kapela Braci Adamczyków, kapela Józefa Wyrwińskiego oraz kapela Tomka Stachury, które tak rozgrzały publiczność, że na dechach brakowało miejsca, a miłośnicy tańca domagali się bisów, które zostały odegrane pod sceną.