Wizyta13 maja Szydłowiec odwiedziła delegacja stowarzyszenia byłych mieszkańców Szydłowca pochodzenia żydowskiego zamieszkałych we Francji.

Wizyta w Szydłowcu była jednym z ważnych punktów podróży po miejscach zamieszkanych w przeszłości przez społeczność żydowską w Polsce. Trasa wiodła przez Warszawę, Łódź Szydłowiec, Kraków i Oświęcim. W trakcie szydłowieckiej części wędrówki śladami przodków goście udali się na cmentarz żydowski. Mieli tam okazję dotknąć historii zapisanej na starych płytach nagrobnych, opisujących postacie i życie ich przodków.

W ratuszu powitał ich Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Przedstawił zebranym bogatą historię miasta, znajdujące się na jego terenie zabytki, stosunki miedzy dawnymi mieszkańcami, które wytworzyły się podczas współistnienia ze sobą społeczności polskiej i żydowskiej. Przywołał także osobiste doświadczenia – spotkanie z byłym żydowskim obywatelem Szydłowca, w którym jego mama rozpoznała swojego kolegę szkolnego, towarzysza dziecięcych zabaw.


Wizyta

Długo trwała wymiana myśli pomiędzy gośćmi i gospodarzami. Goście pytali między innymi o gospodarkę, stan bezrobocia, perspektywy miasta. Burmistrz Andrzej Jarzyński wyjaśnił wpływ ostatnich zmian ustrojowych na współczesne oblicze miasta, podkreślił też ostatnie osiągnięcia gminy - liczne nowe inwestycje, otrzymane wyróżnienia i tytuły jak „Gmina Fair Play”, „Stolica Kulturalna Mazowsza 2005”, „Gmina atrakcyjna turystycznie”. Przedstawił najbliższe plany inwestycyjne, ujęte w tzw. „projekcie kluczowym”, mające na celu rewitalizację historycznej części miasta.

Delegacja odwiedziła też szydłowiecki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Korpusu Ochrony Pogranicza, gdzie spotkała się z nauczycielami i młodzieżą.

Pięknym prezentem gości dla mieszkańców Szydłowca był występ Lloici Czackis – urodzonej w Berlinie i wykształconej w Buenos Aires śpiewaczki, wykonującej na całym świecie pieśni w języku jidysz. Towarzyszył jej pochodzący z Rumunii cymbalista romskiego pochodzenia, Sandu Geraliu. Na zakończenie koncertu wykonawcy otrzymali kwiaty od Burmistrza Szydłowca i dyrektor SCK – Zamek Małgorzaty Bernatek.

André Kosmicki – tłumacz i opiekun grupy francuskich gości, przedstawiając wykonawców i mówiąc o pobycie w Szydłowcu francuskich gości powiedział między innymi:

„ (…)po serdecznym, gościnnym przyjęciu przez mieszkańców miasta i Burmistrza Szydłowca Andrzeja Jarzyńskiego uczestnicy delegacji mają zdecydowanie odmienny obraz Szydłowca, niż ten, który kultywowali przed jego odwiedzeniem.”