Wiktoria Nowocień, która pełni funkcję Przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szydłowcu została członkiem Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Więcej o: Wiktoria Nowocień w składzie RDzMP

Zdjęcie przedstawiające tablice a w tle domek letniskowy w miejscowości Barak

25 października 2021r odbył się odbiór robót polegających na budowie toalety zewnętrznej z umywalką, doprowadzeniem wody bieżącej i budowie zbiornika na ścieki w miejscowości Barak, na działce należącej do gminy Szydłowiec.

Prace wykonane w ramach zadania „Modernizacja gminnego budynku letniskowego, pełniącego funkcję świetlicy wiejskiej w miejscowości Barak, położonego na działce nr 788/1, należącej do gminy Szydłowiec – poprzez budowę toalety zewnętrznej wraz z doprowadzeniem wody bieżącej
i budowę zbiornika na ścieki”.

Końcowego odbioru realizacji zadania dokonała komisja składająca się z pracowników Urzędu Miejskiego w Szydłowcu przy udziale wykonawcy.

 

 

 

Całkowity koszt zadania wyniósł 21 000 złotych, w tym 10 000 złotych stanowi dofinansowanie w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2021.

 

 

Zdjęcie przedstawiające nagrobek z aniołkiem

Te dwa dni w ciągu roku poświęcamy tym, którzy od nas odeszli na zawsze, naszym zmarłym.

„ Można odejść na zawsze, by stale być blisko” – napisał ksiądz poeta Jan Twardowski.

Jesteśmy przy nich, a oni przy nas blisko nie tylko wtedy, kiedy porządkujemy i zdobimy ich groby, co jest wyrazem naszych uczuć i naszej miłości, ale wydaje mi się, że również, a może przede wszystkim wtedy, kiedy łączymy się z nimi w naszych wspomnieniach w naszej pamięci, uczuciach, a nade wszystko w modlitwie. Prosimy Pana Boga o szczęście wiekuiste dla naszych zmarłych. Zmarłym zwierzamy się ze swoich zmartwień, kłopotów, prosimy o modlitwy w naszych intencjach. I to jest właśnie ta bliskość.

A oto fragment przepięknego wiersza św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły „ Emilii. Matce mojej.”
„Nad Twoją białą mogiłą
białe kwitną życia kwiaty,-
– o, ileż lat to już było
Bez Ciebie- duchu skrzydlaty.

 

 

Nad Twoją białą mogiłą
Klęknąłem ze swoim smutkiem
O, jak to dawno już było,
Jak się dziś zdaje malutkiem
O, Matko zgasłe kochanie
Me usta szeptały z bezsiłą
Daj wieczne odpoczywanie.”

Kult zmarłych, szacunek dla miejsc ich pochówku, wiara w to, że ich duchy żyją gdzieś w zaświatach i potrzebują pomocy ze strony żyjących, istniały również w czasach pogańskich. Uważa się, że szacunek dla zmarłych, troska o miejsca ich pochówku świadczą o kulturze społeczeństwa.

Niszczenie cmentarzy, profanowanie zwłok to cechy ludów prymitywnych. Dzień Zaduszny zaczęto obchodzić w Polsce w XII wieku, a w wieku XV był już powszechnie świętowany.

Cmentarz znajdujący się w Szydłowcu przy ulicy Kamiennej jest wspaniałym zabytkiem. Posiada wartość nie tylko religijną, emocjonalną, ale również historyczną i artystyczną. O wydarzeniach historycznych rozgrywających się w Szydłowcu, świadczą tablice nagrobne z okresu rozbiorów, niektóre pisane cyrylicą, groby bojowników z 1905 roku, z powstań styczniowego i warszawskiego, działaczy konspiracyjnych i partyzantów z czasów II wojny światowej, cmentarze wojenne z okresu I i II wojny światowej. Dzięki informacjom zapisanym na tablicach nagrobnych poznajemy obraz społeczeństwa, na przykład nazwiska rosyjskie, niemieckie, włoskie stanowią dokument świadczący o tym, że wśród ludności rdzennie polskiej mieszkali tu cudzoziemcy. Są groby nauczycieli, księży, lekarzy, felczerów, lekarzy weterynarii, pielęgniarek, wojskowych urzędników, burmistrzów, rzemieślników itp. Szkoda, że nie zachował się grób wybitnego malarza pejzażysty Władysława Aleksandra Maleckiego. Często zamieszczane na tablicach nagrobnych epitafia, najczęściej wierszowane są przykładem twórczości ludowej. No i bardzo liczne rzeźby i płaskorzeźby oraz pięknie zdobione płyty nagrobne wykonane z piaskowca przez rzeźbiarzy artystów i utalentowanych rzeźbiarzy kamieniarzy. Wiele spośród tych rzeźb i płaskorzeźb to dzieła sztuki wpisane przez konserwatorów na listę zabytków. Niestety są one bardzo zagrożone przez czynniki atmosferyczne i niestety przez tych rzemieślników czy pseudo rzemieślników , którzy niszczą je wykorzystując, jako materiał budowlany mimo, że za niszczenie tych dzieł sztuki grożą wysokie kary.

Świadome wartości, jaką stanowią cmentarne zabytki, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szydłowca, jak co roku 1 listopada od godziny 9 do 17 przeprowadzi na cmentarzu rzymskokatolickim w Szydłowcu kwestę. Przy każdej bramie cmentarnej staną kwestujący z puszką. Jak w latach ubiegłych oprócz członków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca kwestować będą przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, stowarzyszeń, organizacji i wszyscy chętni.

Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na konserwację kolejnego zabytku, W roku ubiegłym został poddany konserwacji, wpisany na listę zabytków kamienny nagrobek Felicji (nazwisko nieczytelne).

Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca serdecznie dziękuje dotychczasowym ofiarodawcom i osobom kwestującym i prosi wszystkich, którzy rozumieją potrzebę naszej działalności o dalsze wspieranie naszej akcji.

tekst: Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szydłowca

 

Gmina Szydłowiec aktywnie poszukuje możliwości zewnętrznych dotacji na zadania inwestycyjne. Dlatego do tzw. Funduszu Polski Ład, Gmina Szydłowiec złożyła 3 wnioski, czyli tyle ile każdy samorząd mógł zgłosić, a były to:

Więcej o: Polski Ład

Za nami XXVI Zamkowe Spotkania Teatralne o laur "Złotego Gargulca".

Więcej o: Gargulce rozdane

Przed nami XXVI Zamkowe Spotkania Teatralne o laur "Złotego Gargulca".

Więcej o: Gargulec 2021

Pierwsza edycja festiwalu „FOSA FEST” za nami. 4 września na szydłowieckim zamku odbyła się impreza osadzona na muzyce, której towarzyszyły również inne formy artystyczne.

Więcej o: Za nami pierwsza edycja FOSA FEST

Na zdjęciu Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł czytający fragment utworu.

W zeszłą sobotę, w sali kominkowej szydłowieckiego Zamku odbyła się X edycja Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska pochyliła się nad „Moralnością Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Więcej o: 10. edycja Narodowego Czytania - relacja

Zdjęcie wykonane podczas uroczystego ślubowania dwóch nowych nauczycieli. Ślubowanie odbyło się w Ratuszu.

23 sierpnia w Ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie aktów ślubowania dwóch nauczycieli z Gminnych Placówek Oświatowych.

Więcej o: Ślubowanie nauczycieli

16 sierpnia w gabinecie Burmistrza Szydłowca doszło do przekazania powierzeń dyrektorskich.

Więcej o: Powierzenia dyrektorskie

Zakończenie roku szkolnego, Danuta Gnat wygłasza przemowę. W tle sztandar szkoły i napis "Żegnaj * klaso"

Dzisiaj w szkołach odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2020/2021. Dla wszystkich uczniów, jest to czas upragnionych wakacji. Ten rok szkolny, był dla wszystkich, a w szczególności dla uczniów, ciężki i specyficzny, bo przez pandemię nauka przeniosła się na ekrany komputerów. Miejmy nadzieję, ze we wrześniu dzwonek usłyszymy na szkolnych korytarzach.

Więcej o: Niech żyją wakacje

Grafika z napisem dotycząceym liczby przydzielonych stypendów.

Za nami pierwszy semestr roku szkolnego 2020/21. Tradycyjnie jest to czas na  podsumowanie wyników w nauce i przyznanie stypendiów naukowych dla wyróżniających się uczniów.

Więcej o: Stypendia dla najlepszych uczniów w...

dwóch walczących karateków.

W dniu 23 października br. reprezentacja UKS Karate Kyokushin "MUSHIN" Szydłowiec wzięła udział w VI Międzynarodowym Turnieju YOUNG OYAMA'S CUP w Bydgoszczy.

Więcej o: Dwa złota i brąz szydłowieckich...

17 października o godzinie 17:00 w hali sportowej PSP nr 2 im. Jana Pawła II, rozegrał się mecz 4 ligi w sezonie 2021/2022: RAS6 Szydłowiec z UKS Orlętami Raszyn.

Więcej o: Zwycięska RAS6 Szydłowiec

2 października 2021 roku zawodnicy UKS Karate Kyokushin "MUSHIN" Szydłowiec, na zaproszenie Limanowskiego Klubu Kyokushin Karate, uczestniczyli w Pucharze Polski IKO Nakamura Polish Open 2021.

Więcej o: 6 medali dla Karateka z UKS Karate...

Zdjęcie przedstawia trenujących karateków podczas obozu International Summer Camp Kielce.

W miniony weekend instruktorzy z AKS - Akademii Karate Szydłowiec oraz z UKS Hubal Chlewiska KK Ronin wzięli udział w International Summer Camp w Kielcach w mieście, które już za rok będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Karate Shinkyokushinkai.

Więcej o: International Summer Camp Kielce

Ostrzeżenie meteorologiczne

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - przekazuje ostrzeżenie od godz. 12:00 dnia 21.10.2021 do godz. 20:00 dnia 21.10.2021 prognozuje się wystapienia wiatruo średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h,  w porywach do 80 km/h z południowego zachodu.

pdfOstrzeżenie meteorologiczne nr 85

Ostrzeżenie meteorologiczne

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - przekazuje ostrzeżenie: Od godziny 5.00 dnia do godziny 22.00 dnia 30 sierpnia prognozowane są intensywne opady deszczu, od 20mm do 30mm lokalnie do 40mm. Miejscami możliwe są również burze.

pdfOstrzeżenie meteorologiczne Nr 82

Ostrzeżenie meteorologiczne

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - przekazuje ostrzeżenie: w dalszym ciągu prognozowane są intensywne opady deszczu, suma opadów miejscami do 70 mm.

pdfZmiana ostrzeżenia meteorologicznego Nr 81

Ostrzeżenie meteorologiczne

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - przekazuje ostrzeżenie od godz. 08:00 dnia 23.08.2021 do godz. 02:00 dnia 24.08.2021 prognozowane są intensywne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 30 mm do 40 mm.

pdfOstrzeżenie meteorologiczne Nr 81

Grafika przedstawiająca mężczyznę, trzymającego w dłoniach laptopa

"NOC SPISOWA"
Późno chodzisz spać?
Jeszcze się nie spisałeś?
Mamy coś dla Ciebie!

Więcej o: NOC SPISOWA

Grafika przedstawia placówkę Poczty Polskiej. Na grafice widnieje również napis "Nowe godziny dyżurów rachmistrzów".

Informujemy, że rachmistrzowie spisowi nadal będą pełnili dyżury w placówce Poczty Polskiej przy ul. Tadeusza Kościuszki 181, jednakże w nowych godzinach.

Więcej o: Nowe godziny dyżurów rachmistrzów w...

Na grafice jest napis: Co stracisz, jeśli się nie spiszesz? Poniżej umieszczone są cztery małe koła ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! Na dole grafiki jest adres strony internetowej: spis.gov.pl. Obok umieszczony jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Narodowy Spis Powszechny to wyjątkowa i jedyna na 10 lat szansa, aby Polacy mogli pokazać, jaka naprawdę jest ich sytuacja osobista, rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa. Dlatego jeśli wciąż zwlekasz ze spisem, to miej świadomość strat, na jakie narażasz siebie, swoją rodzinę i swoją gminę, jeśli zaniedbasz ten ustawowy obowiązek.

Więcej o: Co stracisz jeśli się nie spiszesz

Na grafice jest napis: Sąsiedzie, spisałeś się? Wypełniłeś formularz spisowy? To świetnie! Przypomnij o tym obowiązku sąsiadom i znajomym. Poniżej umieszczone są cztery małe koła ze znakami dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, obok nich napis: Liczymy się dla Polski! Po lewej stronie grafiki widać dwie kobiety – starsza kobieta trzyma na kolanach komputer, młodsza z nich uśmiecha się i wskazuje na ekran komputera. Poniżej jest adres strony internetowej: spis.gov.pl. Obok jest logotyp spisu: dwa nachodzące na siebie pionowo koła, GUS, pionowa kreska, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Jeśli masz już za sobą udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, to bardzo dobrze - zyskałeś Ty i Twoja gmina. Jednak dla przyszłości Twojej „małej ojczyzny” niezwykle ważne jest, aby w Twoje ślady poszli wszyscy inni mieszkańcy gminy. Dlatego podczas pogawędek z sąsiadami i znajomymi warto pytać, czy też już wywiązali się z tego obowiązku.

Więcej o: Sąsiedzie, czy już się spisałeś?