Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Szydłowiec - Miasto na Kamieniu

Drukuj
Opublikowano: 01 październik 2010

„Szydłowiec – miasto na kamieniu”

Trasa turystyczna

Plan ścieżki edukacyjnej

 

Szydłowiec jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków wydobycia i obróbki kamienia w województwie mazowieckim. Tradycje wydobycia i obróbki piaskowca, na którym położone jest miasto Szydłowiec, sięgają początku XV wieku. Kamieniarstwo było i jest od ponad 600 lat jednym z najważniejszych szydłowieckich rzemiosł. Świadczą o tym budowle, które wzniesiono lub których elewacje wykonano z szydłowieckiego piaskowca, rozsiane nie tylko w całej Polsce ale i na świecie. Wyciosane z tutejszego kamienia chrzcielnice, rozsiane po wielu renesansowych kościołach Małopolski do dzisiaj są w doskonałym stanie, tak jak grobowiec Stanisława Kostki Potockiego w Wilanowie, rzeźby lwów przed Pałacem Prezydenta RP, olicowania gmachów Muzeum Narodowego i Wojska Polskiego, okładziny Pałacu Kultury i Nauki, budynków MDM-u, Nowego Światu i okolic. Wszystko to wykonano z tutejszego piaskowca.

Szydłowiecki piaskowiec – gruboławicowy, drobnoziarnisty, o białej lub jasnożółtej barwie, łatwo poddaje się obróbce. Użyty do wystroju elewacji czy jako surowiec rzeźbiarski ciemnieje z czasem, twardnieje i bardzo długo nie poddaje się negatywnym wpływom pogody. Dlatego zdobył sobie renomę dobrego surowca do wykonywania nie tylko rzeźb, ale także elementów dekoru architektonicznego i wykładzin elewacyjnych. Świadczy o tym fakt, że szydłowiecki kamień łatwo wyparł z rynku stosowany wcześniej piaskowiec kunowski. Po II wojnie światowej zdobył sławę doskonałego, trwałego i taniego surowca używanego do odbudowy zabytków architektury. Posłużył do odbudowy zniszczonej Warszawy, wykonane z niego elementy można spotkać na Wawelu a także w wielu reprezentacyjnych gmachach za granicą.

Obecnie, po upadku państwowych zakładów kamieniarskich, rzemiosło kamieniarskie uprawiają - jak w ciągu całej 600-letniej historii szydłowieckiego kamieniarstwa – indywidualni przedsiębiorcy, wydobywając kamień, obrabiając go i wykonując z niego przedmioty sztuki rzeźbiarskiej i użytkowej. Tradycja rzemiosła kamieniarskiego jak dawniej przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Zapraszamy Państwa do przejścia naszą ścieżką – do przeniesienia się w przeszłość sprzed 190 milionów lat, kiedy na terenie dzisiejszej Polski żyły dinozaury i kiedy powstawał szydłowiecki piaskowiec. Zapraszamy do zapoznania się z miejscami wydobycia, sposobami obróbki i gotowymi produktami, z pięknymi szydłowieckimi zabytkami architektury, które powstały z naszego kamienia. Zapraszamy do poznania historii szydłowieckiego kamieniarstwa.

Życzymy miłej wędrówki trasą „Szydłowiec – Miasto na Kamieniu”.