Ułatwienia dostępu

Skip to main content

222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Drukuj
Opublikowano: 10 maj 2013

222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 MajaDwieście dwadzieścia dwa lata temu uchwalono, pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję, która łączyła tradycje chrześcijańskie z myślą oświeceniową.

Z tej okazji w całym kraju odbyły się uroczystości patriotyczne. Obchody w Szydłowcu rozpoczęły się na Rynku Wielkim. Przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej oraz w asyście pocztów sztandarowych przedstawiciele władz, mieszkańcy i zaproszeni goście uczcili kolejną rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.


Przybyłych przywitała dyrektor SCKiS - Zamek Małgorzata Bernatek, która poprosiła o odegranie Hymnu Państwowego. Następnie głos zabrała Zofia Pawlak – prezes szydłowieckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która podziękowała Burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu za wieloletnie wsparcie i nieustającą gotowość pomocy. Uchwałą nr 10/2013 kapituła ŚZŻAK przyznała honorowe odznaczenie dla Urzędu Miejskiego w Szydłowcu za zasługi dla kombatanckiej organizacji, którą pani Prezes wręczyła Burmistrzowi.

W słowie skierowanym do uczestników uroczystości Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, podkreśliła wagę jednego z najważniejszych świąt patriotycznych:

 „W tym dniu naszą obecnością podkreślamy także swoją tożsamość, przywiązanie do patriotyzmu, tradycji i symboli narodowych. Polacy dla innych narodów byli zawsze przykładem walki o niepodległość i wolność, a postępowa i nowoczesna Konstytucja – 3 Maja była przykładem prawodawstwa dla wielu następnych pokoleń.

Przy ocenie wartości Konstytucji trzeba się liczyć z tym, iż nie jest to dzieło jednej myśli, jednej partii. To wynik kompromisu dwóch stronnictw. Na korzyść ówczesnych polityków powiedzieć należy, iż potrafili do tego kompromisu doprowadzić, że różniących się w zdaniach członków stronnictwa reformy i stronnictwa królewskiego połączyła do działania wspólna, gorąca miłość ojczyzny.

Dzisiaj w dniu majowego święta warto zadać sobie pytanie – jaka nauka płynie dla nas wszystkich, współczesnych, z historii tamtego wielkiego okresu. Czy dzisiaj jesteśmy gotowi do poświęceń dla dobra ojczyzny? Jakimi jesteśmy obywatelami – zapatrzonymi we własny interes, czy jednak gotowymi, w poczuciu odpowiedzialności za innych i w imię ideałów, do walki o inny, lepszy świat.

W świetle tych pytań myślę, że dzisiaj trzeba koniecznie przywrócić ponownie właściwe znaczenie i blask pojęciu patriotyzmu.

Patriotyzm to gotowość do wzbogacania ojczyzny o wszelkie możliwe wartości, a także do ich obrony. Patriotyzm wymaga ofiary. I to nie tylko w stanach zagrożenia. Ofiara jest odpowiedzią na każdą potrzebę.

Nie zawsze chodzi o ofiarę najwyższą – życia, krwi albo ofiarę majątku. Niekiedy trudniejsze okaże się zrezygnowanie z własnych idei, pomysłów ,,naprawy” Rzeczypospolitej i przyznanie racji, w imię wartości nadrzędnej konkurentowi lub – co trudniejsze – politycznemu opozycjoniście. I znów historia nie szczędzi nam przykładów. Jakże często racje stanowe, klasowe, klanowe zwyciężyły nad dobrem wspólnym.

Jak często egoistyczne liberum veto przekreślało słuszne zamierzenia.

Dziś także jesteśmy świadkami, gorszących kłótni, sporów, przepychanek, i to także na gruncie lokalnym, które przynoszą niepowetowane szkody Polsce. Opóźniają konieczne reformy, unicestwiają przedsięwzięcia, niemożliwe do wykonania bez wspólnej decyzji, zgody, czy choćby mądrego kompromisu. Niestety zdaje się, że właśnie o mądrość tu najtrudniej.

Nikt nie chce zrezygnować z własnego, choćby nie do końca uzasadnionego zdania, nikt nie chce słuchać argumentów strony przeciwnej. Każdy chce jak najwięcej dla siebie.

Każdy korzysta – nie każdy widzi, a może sami nie potrafimy dostrzec tego naszego dorobku, tych zmian jakie wokół nas zaszły i zachodzą. Te nowe obiekty, parkingi, ulice, chodniki, wodociągi, nowe obiekty sportowe, wyremontowane szkoły, czy też tak ważna inwestycja jaką obecnie realizujemy – rewitalizacja zabytków Szydłowca.

Dziś stoi przed nami Ratusz, Hotel „Pod Dębem”, czy nowo powstałe Regionalne Centrum Biblioteczno - Multimedialne.

Od maja 2013 roku rozpocznie się remont Zamku i Parku Radziwiłłowskiego, a od lipca przebudowa Rynku Wielkiego i ulicy Radomskiej. Te obiekty naszej zgodnej pracy w samorządzie to efekty dbałości o dziedzictwo. Szanujmy ten dorobek – bo to jest nasz obowiązek. Dostrzegajmy pozytywne zmiany. To nasz lokalny patriotyzm.

Tak więc zadając sobie dziś pytanie – co możemy wziąć z idei Konstytucji 3 Maja – myślę, że przede wszystkim godna naśladowania jest determinacja w dążeniu do naprawy, reformowania i modernizowania państwa. Dzisiaj potrzeba takiej determinacji - również, a może zwłaszcza w działaniach podejmowanych na rzecz lokalnej wspólnoty.

Proszę wszystkich obecnych, dbajmy o Polskę, o naszą szydłowiecką ojczyznę i nie pozwólmy zniszczyć tego, co osiągnęliśmy, gdyż ostatnimi czasy najwięcej krytykują i mają do powiedzenia ci, którzy nic nie robią.

W dniu wielkiego święta polskich patriotów, wielkiego święta polskiej myśli konstytucyjnej – życzę Państwu abyśmy nie zapomnieli, że to od nas zależy siła i pomyślność Rzeczypospolitej i naszej małej ojczyzny, której na imię Szydłowiec.

Dziękuję za uwagę.”

Po złożeniu biało – czerwonych wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki uczestnicy uroczystości udali się do szydłowieckiej fary, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Podniosłego charakteru eucharystii nadały zgromadzone wokół ołtarza poczty sztandarowe oraz oprawa muzyczna, którą zapewniła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego.

{phocagallery view=category|categoryid=661|limitstart=0|limitcount=12}