Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pożegnaliśmy śp. ks. infułata Józefa Wójcika

Drukuj
Opublikowano: 24 luty 2014

22 lutego br. tysiące osób zgromadziło się w suchedniowskim kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, aby pożegnać zasłużonego sługę bożego śp. ks. infułata Józefa Wójcika. Duszpasterska droga śp. infułata Józefa Wójcika, to m.in. ośmiomiesięczna posługa w parafii pw. św. Zygmunta w Szydłowcu oraz nauczanie katechezy w szydłowieckiej szkole podstawowej, gdzie jednym z Jego uczniów był obecny Arcybiskup Wacław Depo.

Śp. ks. J. Wójcik często odwiedzał szydłowiecką ziemię. Uczestniczył w wielu ważnych uroczystościach religijnych i patriotycznych, głosząc słowo Boże i dzieląc się z mieszkańcami swoją niezachwianą wiarą.

Pogrzebowej mszy św. koncelebrowanej prze­wod­ni­czył bp Hen­ryk To­ma­sik, or­dy­na­riusz die­ce­zji ra­dom­skiej. Ho­mi­lię wy­gło­si bp An­to­ni Dy­dycz, pa­sterz ko­ścio­ła dro­hi­czyń­skie­go. W kon­ce­le­brze uczest­ni­czy­li także bp Adam Od­zi­mek, bp kie­lec­ki Ka­zi­mierz Gurda, bp sie­dlec­ki Piotr Saw­czuk, opat cy­ster­sów z Wą­choc­ka Eu­ge­niusz Au­gu­styn oraz licz­nie zgro­ma­dze­ni księ­ża.

Ciało ks. in­fu­ła­ta Jó­ze­fa Wój­ci­ka, zgodnie z Jego wolą, spo­czę­ło na cmen­ta­rzu pa­ra­fial­nym w Su­che­dnio­wie. Wśród uczestników uroczystości pogrzebowych nie zabrakło mieszkańców gminy Szydłowiec oraz delegacji Urzędu Miejskiego.

Bp Dy­dycz w homilii przy­po­mniał naj­waż­niej­sze momenty z życia ks. in­fu­ła­ta Jó­ze­fa Wój­ci­ka. Mówił, że śp. infułat był osiem­na­ście razy ka­ra­ny przez wła­dze PRL, dzie­wię­cio­krot­nie wię­zio­ny za obro­nę krzy­ży, od­pra­wia­nie mszy świętej oraz na­ucza­nie dzie­ci i mło­dzie­ży re­li­gii.

Opowiedział także historię uwol­nie­nia kopii ob­ra­zu Matki Bożej Czę­sto­chow­skiej, który po­wró­cił na szlak pe­re­gry­na­cji w Ra­do­miu.

Bp Dy­dycz mówił: „ Że­gna­my ka­pła­na, który przez całe swoje życie ka­płań­skie świe­cił świa­dec­twem wiary i mi­ło­ści do Chry­stu­sa. To świa­tło było tym ja­śniej­sze, gdyż da­wa­ło o sobie znać. Po­nu­rą nocą, którą było bez­względ­ne pro­mo­wa­nie ate­izmu w ko­mu­ni­stycz­nym wy­da­niu. (…) Ksiądz In­fu­łat cią­gle szedł do tych, któ­rzy z róż­nych po­wo­dów zna­leź­li się na pe­ry­fe­riach, do czego Pa­pież za­chę­ca, jak to miało miej­sce cho­ciaż­by w Wierz­bi­cy. Od­waż­nie gło­sił Chry­stu­sa, wpa­tru­jąc się w Jego krzyż, jak to dzia­ło się w Oża­ro­wie. I za­wsze był dla dru­gich”.

Ks. infułat Józef Wójcik urodził się 2 listopada 1934 roku w Gałkach Krzczonowskich (parafia Gielniów). W roku 1958, po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Kantego  Lorka. W latach 1964-1967 studiował prawo kanoniczne na ATK w Warszawie i tam w 1971 r. uzyskał doktorat. Duszpasterzował w parafiach w Ożarowie, Połańcu, Wsoli, Skarżysku-Kamiennej i Wierzbicy. Przez 38 lat był proboszczem w parafii Świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. Po przejściu na emeryturę w 2010 r., ks. Wójcik pozostał w Suchedniowie, nadal chętnie uczestnicząc w wielu uroczystościach religijno-patriotycznych.

W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa odznaczył ks. Wójcika „za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działalności publicznej” Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Później prezydent Włoch Oscar Luigi Scalfaro przyznał księdzu infułatowi Order Zasługi Republiki Włoskiej za umacnianie dobrych stosunków między narodami włoskim i polskim. W 1997 jako kapelan Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy został odznaczony Krzyżem Starszego Kapelana tego rycerskiego zakonu. W 2007 roku postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w kwietniu 2008 roku na wniosek dzieci z Suchedniowa został odznaczony Orderem Uśmiechu. Z kolei w 2009 roku został odznaczony przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusza Płoskiego Medalem „Milito Pro Chris”.