Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Piąte urodziny „Zdziechowianek”

Drukuj
Opublikowano: 24 październik 2013

Zdziechowianki17 października br. zespół "Zdziechowianki" świętował jubileusz 5-lecia swojej działalności. Urodzinowe spotkanie zgromadziło wielu gości, którzy przybyli, aby pogratulować dotychczasowych osiągnięć i złożyć serdeczne życzenia.

W imieniu samorządu gminnego życzenia i upominki przekazali: Sekretarz Gminy Dorota Kubiś, Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Justyna Jezierska i Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Sobierajski.

W liście skierowanym do Zespołu od Burmistrza Andrzeja Jarzyńskiego czytamy:

(…)„Wasza działalność, która podtrzymuje, a niejednokrotnie przywraca do życia stare tradycje polskiej wsi, wymaga talentu, pasji, wytrwałości i zgodnej, wspólnej pracy. Dzięki niej przekazujecie Państwo cenne tradycje swojego środowiska następnym pokoleniom i dajecie przykład, że zgodna, dająca satysfakcję aktywność zawsze owocuje wspaniałymi efektami.
Za tę Waszą pracę i wytrwałość przyjmijcie Państwo moje gorące podziękowania. Niech Wasze melodie, słowa piosenek i przyśpiewek nadal promują to, co w naszej Małej Ojczyźnie najcenniejsze – piękno i poszanowanie naszych tradycji i aktywność mieszkańców. Życzę wszystkim Państwu samych pogodnych dni w życiu, a przede wszystkim satysfakcji i dumy ze wspólnego śpiewania i muzykowania.”

Zespół Zdziechowianki - oficjalnie działa od 2007 roku. Inicjatorką powstania zespołu była Danuta Woźniak, która również układa teksty. Jak mówi - Danuta Woźniak - ścisłe określenie powstania zespołu na rok 2007 niezupełnie odpowiada prawdzie. Bo zespół "Zdziechowianki" – to dłuższa tradycja rodzinna; kapela powstała na bogatej tradycji ludowego folkloru.

W skład zespołu wchodzą śpiewaczki: Danuta Woźniak, Genowefa Petrykowska, Władysława Olszewska, Czesława Derleta. Paniom przygrywają: Mirosław Rogala na akordeonie i Tadeusz Kwietniewski na bębnie. Zespół bierze udział w licznych festiwalach, festynach i przeglądach a także konkursach kulinarnych. „Zdziechowianki” zajęły I miejsce na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Przysusze, III miejsce w Lipsku, wyróżnienie w Kazimierzu. Szydłowiecki chlebek zespołu zajął II miejsce jako produkt regionalny w Warszawie.

{phocagallery view=category|categoryid=763|limitstart=0|limitcount=8}