Ułatwienia dostępu

Skip to main content

X Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny

Drukuj
Opublikowano: 03 kwiecień 2012

Kiermasz WielkanocnyJuż od dziesięciu lat, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Proboszcz Parafii św. Zygmunta ks. Adam Radzimirski i Rada Miejska w Szydłowcu zapraszają na Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny, który odbywa się w Niedzielę Palmową. Tak było również 1 kwietnia 2012 roku. Pomimo kapryśnej pogody szydłowiecki rynek tętnił przyjaznym gwarem, regionalną muzyką i radością zapowiadającą Wesołe Alleluja. Kiermaszowe stoiska zachęcały do zakupów kolorytem i oryginalnością oferowanych produktów. Było wiele różnorodnych pisanek, serwetek i stroików wielkanocnych. Nie zabrakło swojskich wędlin, wiejskiego chleba oraz wyrobów bartniczych i pszczelarskich. Ponadto można było nabyć obrazy, rzeźby, jak również ręcznie wykonaną biżuterię. O zbliżających się Świętach Zmartwychwstania Pańskiego przypominały piękne palmy, zarówno te zgłoszone do konkursów, jak również oferowane do zakupu przez kiermaszowych wystawców.

Honorowy patronat nad X Szydłowieckim Kiermaszem Wielkanocnym objęli: Ordynariusz Radomski Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Oficjalną część Kiermaszu poprzedził Hejnał Szydłowca w opracowaniu Mariana Nowaka, który został odegrany z wieży Ratusza przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej: Aleksandrę Salę, Agatę Parszewską, Katarzynę Czyż i Bartłomieja Seweryna.

Uroczystego otwarcia Jubileuszowego Kiermaszu dokonał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.     W słowach skierowanych do zgromadzonych na szydłowieckim Rynku Burmistrz podkreślił, że ogromnie go cieszy zapoczątkowana w Szydłowcu przed 10 laty, piękna tradycja łącząca religijny wymiar Niedzieli Palowej z ludową obyczajowością. Podziękował wszystkim, którzy postanowili to preludium Wesołego Alleluja spędzić w Szydłowcu, uczestnicząc w Kiermaszu i wspólnej modlitwie. Andrzej Jarzyński powiedział, że jest dumny z tego, że jest Burmistrzem tak pięknego miasta, w którym mieszkają wspaniali ludzie. Zwrócił również uwagę na pozytywne zmiany w szydłowieckiej infrastrukturze i wspomniał o realizowanym Projekcie Kluczowym, który otwiera przed Szydłowcem wielkie możliwości. Burmistrz złożył także życzenia rodzinnych, radosnych i przepełnionych ludzką życzliwością świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W imieniu posłów i senatorów serdeczne życzenia Wielkanocne złożył Wojciech Skurkiewicz – Senator RP. Głos zabrał także Leszek Ruszczyk – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, który złożył życzenia świąteczne i pogratulował dziesięcioletniej historii organizacji Kiermaszu Wielkanocnego. Wicemarszałek powiedział, że cieszą go pozytywne zmiany jak zachodzą w Szydłowcu, który stał się liderem w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej i życzył wielu kolejnych sukcesów. Wśród gości, którzy przybyli do Szydłowca 1 kwietnia byli m.in.: Dariusz Bąk i Zbigniew Kuźmiuk – posłowie na Sejm RP, Rafał Rajkowski – kierownik Radomskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego i Zbigniew Gołąbek – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Najważniejszym punktem szydłowieckich uroczystości było poświęcenie palm, którego dokonał ks. Dziekan Adam Radzimirski i wspólna modlitwa na Rynku Wielkim. Następnie w uroczystej procesji, którą otwierała figura Chrystusa na osiołku, prowadzona przez szydłowieckich strzelców oraz druhów z OSP i straż miejską, udano się do kościoła św. Zygmunta, gdzie celebrowano Mszę Świętą. Okolicznościowy charakter nabożeństwu nadała oprawa muzyczna Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”.

Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny to także konkursy. W tym roku, powołana zarządzeniem Burmistrza Szydłowca komisja w składzie: Adolf Krzemiński – inspektor Delegatury w Radomiu Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Nina Siudek – Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu, Barbara Pataj – plastyk Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek i Irena Świątkiewicz – Woda – Radna Rady Miejskiej w Szydłowcu wybierała najładniejszą palmę dużą i tradycyjną oraz najładniejszą pisankę tradycyjną i najładniejszą pisankę stylizowaną.

W konkursie na najładniejszą palmę dużą komisja przyznała:

- I miejsce Zespołowi Ludowemu „Zaborowianki” z Zaborowia,
- II miejsce Zespołowi „Kumosie” z Sadku,- III miejsce Zespołowi Obrzędowemu „Ostałki” z Ostałówka.

Wyróżnienia otrzymali: Przedszkole Samorządowe nr 2 w Szydłowcu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Majdowie i Zespół Folklorystyczny „Wolanki”.

W konkursie na najładniejszą palmę tradycyjną komisja przyznała:

- I miejsce Zespołowi Obrzędowemu „Ostałki” z Ostałówka,
- II miejsce Pani Danucie Gawędzie z Zaborowia,
- III miejsce Zespołowi Śpiewaczy „Pawłowianki” z Pawłowa.

Wyróżnienia otrzymali: Zespół Ludowy „Zdziechowianki”, Świetlica Wiejska w Hucie, Zespół Rodzinny z Korzyc, Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Tęczowego Misia w Szydłowcu, Koło Gospodyń Wiejskich z Załawy.

W plebiscycie publiczności, zgodnie z wynikami głosowania I miejsce otrzymała palma duża zgłoszona przez Przedszkole Samorządowe nr 2 w Szydłowcu i palma tradycyjna Świetlicy „Nazaret” w Szydłowcu.

W konkursie na najładniejszą pisanką stylizowaną X Szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego przyznano:

I miejsce Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Szydłowcu,
II miejsce -  Świetlicy Wiejskiej w Hucie,
III miejsce - Pani Katarzynie Krupie ze Skarżyska Kamiennej.

Wyróżnienia przyznano: ZPOWiJK „Przystań” w Skarżysku Kamiennej, Warsztatom Terapii Zajęciowej w Szydłowcu i Agacie Włodarczyk ze Skarżyska Kamiennej.

W konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną komisja przyznała:

- I miejsce Pani Danucie Gawędzie z Wysokiej,
- II miejsce Świetlicy Wiejskiej w Broniowie,
- III miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich w Zdziechowie.

Wyróżnienie otrzymał Zespół Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka.

Nagrody laureatom konkursu wręczali: Burmistrz Andrzej Jarzyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, Kierownik Referatu Promocji Urzędu Miejskiego Justyna Jezierska oraz członkowie komisji konkursowej Irena Świątkiewicz – Woda i Adolf Krzemiński.

Na scenie X Kiermaszu Wielkanocnego wystąpiły: „Kumosie” z Sadku, Zespół Rodzinny z Korzyc, Kapela Henryka Siwaka z Chustek, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, "Zaborowianki" z Zaborowia, „Niezapominajki” ze Zbijowa, „Pawłowianki” z Pawłowa i „Załawianki” z Załawy, „Półborzanki” z Augustowa, "Wolanki" z Woli Lipienieckiej. Były także wielkanocne zagadki dla najmłodszych.

Organizatorami X Kiermaszu Wielkanocnego byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek” oraz MODR w Warszawie - Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu.

{phocagallery view=category|categoryid=411|limitstart=0|limitcount=16}