DelegacjaSzydłowiec ma wielu przyjaciół na całym świecie. Do grona wielbicieli naszego miasta niedawno dołączyli mieszkańcy francuskiego miasteczka, z którym gmina Szydłowiec nawiązała współpracę partnerską. Dobra współpraca może przynieść wiele korzyści dla społeczności lokalnej i obu gmin. Spotkania ludzi z rożnych stron Europy nie tylko pozwalają poznać inną kulturę i zwyczaje, lecz również dają możliwość wymiany poglądów i doświadczeń i wspólnego rozwiązywania problemów. Pozytywnym aspektem jest również promocja miast w świecie.

W październiku br. nasze miasto odwiedziła delegacja z Beynes, położonego w odległości ok. 30 km od Paryża. Wśród gości byli przedstawiciele samorządu – radni miejscy, przedstawiciele Komitetu Miast Partnerskich Beynes oraz młodzież szkolna.

Wizyta gości z Francji rozpoczęła się od oficjalnego przywitania przez samorząd Szydłowca. Francuzi spotkali się z Burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim, pracownikami Urzędu Miejskiego oraz Radnymi Rady Miejskiej. Wizyta została tak zorganizowana, aby goście mogli spotkać się przedstawicieli różnych grup działających w Szydłowcu.

Miłe chwile spędzili z Szydłowieckimi Pasjonatkami, próbując swoich sił w rękodziele. Mogli również wysłuchać Miejskiej Orkiestry Dętej oraz Chóru „Gaudium Canti”, odwiedzili trenujących kickbokserów Victorii Szydłowiec, siatkarki podczas meczu ligowego oraz uczestników turnieju piłki nożnej, który odbył się na szydłowieckim orliku. Z zachwytem podziwiali obrazy lokalnych artystów, wyeksponowane w Miejskiej Informacji Turystycznej. Z zainteresowaniem zwiedzali nasze placówki oświatowe, a młodzież uczestniczyła nawet w lekcjach języka angielskiego.

Ważnym punktem wizyty było również zwiedzanie naszych zabytków oraz zapoznanie się z efektami projektów zrealizowanych przy wykorzystaniu środków unijnych takimi jak: Targowisko Miejskie czy też Międzygminna Strefa Aktywności Gospodarczej. Delegacja spotkała się również z Klubem Emeryta „Lokator” i Zespołem „Sąsiadeczki” z Chustek, którzy umilili wspólny czas śpiewem oraz zabawą. Pomimo krótkiego pobytu w Szydłowcu goście zwiedzili wiele ciekawych miejsc i poznali wiele osób. Docenili talenty i aktywność mieszkańców Szydłowca. Pozytywnie ocenili wiele rozwiązań zastosowanych w naszym mieście. Przez cały czas wizyty rozmawiano o warunkach partnerskiej współpracy samorządów, m.in. o możliwości wymiany uczniowskiej oraz organizowaniu wspólnych przedsięwzięć w tym szukania nowego rynku zbytu dla lokalnych produktów.