Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
  • eu
  • UE

Ścieżka edukacyjna – „Szydłowiec – miasto na kamieniu"

Opublikowano: 16 listopad 2015

Szydłowiec – miejsce o niepowtarzalnej atmosferze i klimacie – leży na południu Mazowsza, na granicy z województwem świętokrzyskim. Jest miastem o licznych, doskonale zachowanych zabytkach renesansowej architektury miejskiej.

Unikalne zabytki, położenie miasta i jego otoczenia na granicy rozległych obszarów leśnych i w środowisku nieskażonej przyrody - czyni miasto i jego otoczenie atrakcyjnym miejscem wypoczynku i edukacji historycznej. Wygodne połączenie z Warszawą i Krakowem, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i doskonała regionalna kuchnia zapewniają wszystkim odwiedzającym komfortowe warunki. Jest doskonałym miejscem wypoczynku dla miłośników historii, architektury i sztuki, amatorów spacerów, grzybobrania i wędkowania, a także dla hobbystów lubiących utrwalać na fotografii piękno krajobrazu środkowej Polski.

Szydłowiec jest również jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków wydobycia i obróbki kamienia w województwie mazowieckim. Tradycje wydobycia i obróbki piaskowca, na którym położone jest miasto Szydłowiec, sięgają początku XV wieku. Kamieniarstwo było i jest od ponad 600 lat jednym z najważniejszych szydłowieckich rzemiosł. Świadczą o tym budowle, które wzniesiono lub których elewacje wykonano z szydłowieckiego piaskowca, rozsiane nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie. Wyciosane z tutejszego kamienia chrzcielnice, rozsiane po wielu renesansowych kościołach Małopolski do dzisiaj są w doskonałym stanie, tak jak grobowiec Stanisława Kostki Potockiego w Wilanowie, rzeźby lwów przed Pałacem Prezydenta RP, olicowania gmachów Muzeum Narodowego i Wojska Polskiego, okładziny Pałacu Kultury i Nauki, budynków MDM-u, Nowego Światu i okolic. Wszystko to wykonano z tutejszego piaskowca.

Zapraszamy Państwa do przejścia naszą ścieżką – do przeniesienia się w przeszłość sprzed 190 milionów lat, kiedy na terenie dzisiejszej Polski żyły dinozaury i kiedy powstawał szydłowiecki piaskowiec. Zapraszamy do zapoznania się z miejscami wydobycia, sposobami obróbki i gotowymi produktami, z pięknymi szydłowieckimi zabytkami architektury, które powstały z naszego kamienia. Zapraszamy do poznania historii szydłowieckiego kamieniarstwa.

Wycieczkę rozpoczynamy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. KOP, położonym przy ulicy Kościuszki i kolejno idziemy przez 8 punktów zamieszczonych na planie miasta.

Życzymy miłej wędrówki i niezapomnianych wrażeń trasą „Szydłowiec – Miasto na Kamieniu".