Przez pięć dni szydłowiecki Rynek Wielki tętnił życiem od wczesnych godzin porannych do później nocy. Było kolorowo, muzycznie, smacznie i radośnie.

Tegoroczna majówka w Szydłowcu rozpoczęła się wcześniej niż w latach ubiegłych, świętowanie zaczęliśmy już od piątku 29 kwietnia. Na rynku zaparkowały food trucki w ramach Street Food Festiwal Polska, oferujące przysmaki z różnych stron świata. Tego dnia odbyła się również pierwsza edycja imprezy „Rap na zamku”.
W sobotę 30 kwietnia otworzyliśmy oficjalnie Pracownię Malarską Władysława Aleksandra Maleckiego, który ostatnie dwa lata swojego życia spędził w Szydłowcu. Na ścianach zawisły reprodukcje obrazów Maleckiego, dzięki czemu odwiedzający to miejsce mogą zapoznać się z jego twórczością, a także historią życia. Otwarcie było też sposobnością do wspólnego namalowania obrazu, który jest pamiątką tego wydarzenia. Po wizycie w skromnych progach artysty, odwiedzający ratusz mogli podziwiać panoramę miasta z tarasu usytuowanego na wieży.

Jednak głównym smaczkiem naszej majówki jak zawsze były Dni Miasta, czyli Szydłowieckie Zygmunty, które po dwóch latach powróciły do kalendarza imprez w naszym mieście. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Sygnałem ogłaszającym Szydłowieckie Zygmunty 2022 był hejnał odegrany na cztery strony świata z wieży ratuszowej przez trębaczy z Miejskiej Orkiestry Dętej.
Tradycyjnie o godzinie 12:00 w miejscowej świątyni odprawiona została uroczysta suma odpustowa z udziałem pocztu sztandarowego. 2 maja swoje imieniny świętują Zygmuntowie – stąd też nazwa naszej imprezy, pochodząca od patrona szydłowieckiej fary – św. Zygmunta – z tej okazji, zgodnie ze zwyczajem zaprosiliśmy Panów obchodzących imieniny do wspólnego zdjęcia. Nie zabrakło także imieninowych życzeń i upominków.

Tradycją szydłowieckiej majówki od kilku lat jest również Bieg Zygmuntów. W tegorocznej edycji wystartowało pięćdziesięciu zawodników. Jako pierwszy na mecie zameldował się Sylwester Lepiarz z Wronowa. Drugi był Karol Majewski ze Skarżyska Kamiennej, a trzeci Karol Grabda z Mirowa Starego. Wśród kobiet najszybciej trasę pokonała Małgorzata Czarnota z Gąsaw Rządowych. Tuż za nią linię mety przekroczyła Lidia Czarnecka z Bliżyna, a miejsce trzecie zajęła Amelia Karolak ze Skaryszewa. Prócz nagród w kategoriach open uhonorowany został także najszybszy biegacz z Gminy Szydłowiec Grzegorz Banaszczyk oraz senior Biegu Marian Włodarczyk ze Skarżyska Kamiennej.
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji biegu należą się szydłowieckim firmom: Wojtmar, Oventrop oraz Error Studio za ufundowanie pakietów startowych, nagród i gadżetów dla biegaczy.

O godzinie 17:00 oficjalnego otwarcia Szydłowieckich Zygmuntów dokonał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew wspólnie z Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego Rafałem Rajkowskim – samorząd wojewódzki był współorganizatorem tegorocznej edycji Zygmuntów. Na scenie pojawili się również przedstawiciele Rady Miejskiej oraz delegacja z partnerskiego miasta Beynes, którą zaprosiliśmy do wspólnego świętowania. Nie zabrakło miłych gestów, upominków i podziękowań za kilkuletnią współpracę. 2 maja to również Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który uczciliśmy happeningiem przygotowanym przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II.

Następnie zygmuntową sceną zawładnęła muzyka. Jako pierwsza koncert dała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Gila, po niej wystąpił rockowy zespół Katoga z Warszawy oraz reprezentująca Szydłowiec kapela „Krata Piwa”. Gwiazdą tegorocznych Zygmuntów był zespół Mesajah, który zabrał nas w podróż nie tylko do krainy hitów takich jak „Każdego Dnia”, ale również zaprezentował nam m.in. smaczki z najnowszego wydawnictwa „Nowy Rozdział”.


3 maja rozpoczęliśmy od uroczystości patriotycznych z okazji 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się przy pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie zgromadzone delegacja złożyły wiązanki kwiatowe. Następnie przemaszerowaliśmy do kościoła św. Zygmunta na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Tegoroczne atrakcje drugiego dnia Zygmuntów zmieniły swoje oblicze, na Rynku Wielkim odbył się pierwszy Szydłowiecki Festiwal Retro Rowerów. Mogliśmy podziwiać mobilną wystawę „Od BICYKLA do REKSIA - 100 lat ROWERU”.

Tego dnia nie tylko rowery w stylu retro pojawiły się na rynku, ale również sympatycy współczesnych dwóch kółek przybyli na wspólną paradę ulicami miasta. Zgromadzeni mogli korzystać z przejażdżek rikszą, ale również zobaczyć jak porusza się jeżdżąc na bicyklu. Główną rolę grały rowery, jednak nie zabrakło również miejsca dla strojów z ubiegłych epok – wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w „Konkursie Elegancji”, w trakcie którego prezentowali swoje maszyny oraz opisywali strój, który wybrali specjalnie na tę okazję.

Drugi dzień naszego świętowania, to również występy zespołu „Fantazja” oraz zlot motocyklowy, który przyciągnął na rynek nie tylko ekipę „Moto-Szydłowiec” ale również wielu sympatyków jednośladów z różnych zakątków Polski.

Pasek_Plakat_Zygmunty.png


SPONSORZY BIEGU ZYGMUNTÓW

                                         136049943_2832294713718175_639199532383609530_n.png                  error_strona.jpg                239483049_4546982991999277_6496559568737043838_n.jpg