Ułatwienia dostępu

Skip to main content

XXI Szydłowieckie Zygmunty

Koncerty, pikniki, atrakcje dla całych rodzin, słoneczna pogoda – tak można podsumować tegoroczne Dni Szydłowca. Zarówno koncerty, jak i wydarzenia towarzyszące cieszyły się dużym zainteresowaniem.

XXI Szydłowieckie Zygmunty rozpoczęły się 2 maja, w czwartek. Od rana na Rynku Wielkim ustawione były liczne stoiska z zabawkami, smakołykami, rękodziełem. Oficjalny sygnał rozpoczęcia uroczystości dali trębacze Miejskiej Orkiestry Dętej, którzy odegrali hejnał z ratuszowej wieży. Po nim udano się na uroczyste nabożeństwo w kościele św. Zygmunta.

O godz. 16:00 oficjalnego otwarcia imprezy z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego - Andrzeja Halickiego, samorządowców, radnych Rady Miejskiej, radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektorów szkół dokonał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Tradycyjnie już do wspólnego zdjęcia zaprosiliśmy panów o imieniu Zygmunt. Swoje imieniny na szydłowieckim rynku w tym roku świętowali: Zygmunt Janka, Zygmunt Fajdek, Zygmunt Karpeta, Zygmunt Minda, Zygmunt Sabat, Zygmunt Stefański, Zygmunt Śliwa.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbył się happening przygotowany przez uczniów PSP nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, po którym wystąpił zespół „Retro” oraz „Fantazja”.

Gwiazdą piątkowego wieczoru była Patrycja Markowska. Zanim jednak artystka pojawiła się na scenie, zaśpiewał młody twórca – Matlane. Na Rynku tłumnie zgromadzili się goście oraz mieszkańcy. Markowska zaśpiewała swoje największe przeboje m.in.: „Świat się pomylił”, „Kołysankę”, „Jeszcze raz”.

Drugi dzień świętowania rozpoczął się od uroczystości patriotycznych z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po uroczystych przemówieniach,  delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki, odprawiona została także msza św. w intencji Ojczyzny.

W godzinach popołudniowych zaprosiliśmy mieszkańców i gości na piknik w Parku Radziwiłłowskim, gdzie można było pograć w  wielkie szachy, badmingtona oraz skorzystać z innych atrakcji. Równocześnie, w tym czasie na wyspie zamkowej odbywało się spotkanie z historią pierwszych Piastów.  W tę wyjątkową podróż w czasie do pradziejów zabrało nas Stowarzyszenie Drużyna Grodu Piotrówka. Na wyspie zamkowej powstała wioska plemienna, gdzie można było spotkać m.in. producentów biżuterii z epoki, odwiedzić warsztat kowala, podziwiać ptactwo łowieckie,  malować runy, a także spróbować jadła nad ogniem uparowanego.

Organizatorem Szydłowieckich Zygmuntów był Urząd Miejski w Szydłowcu - Wydział Informacji i Promocji. Zadanie współorganizowano z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Partnerzy: Powiat Szydłowiecki, Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek.

XXI Szydłowieckie Zygmunty wsparły firmy: Konrem, Trendglass, Escpipe, JKT Solar, ToolmexTruck, Stolpaw Albud Drzwi, BestPools, Jarbur, KAM-ROL.

Patron honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patroni Medialni: Nasz Szydłowiec TV, Spotted: Szydłowiec, WSZ24 - Co słychać w Szydłowcu?, EchoDnia.Eu, DwuTygodnik Szydłowiecki, Radio Plus 90,7 FM, Radio Rekord, Telewizja Dami, cozadzien.pl, Tygodnik 7 dni, Radio Radom, Radom24.pl.