koncert Azyl.P

Za nami weekend muzycznych wrażeń. W pięknej scenerii szydłowieckiego zamku odbył się Wojewódzki Festiwal Zespołów Rockowych im. Andrzeja Siewierskiego i 40-lecie zespołu Azyl P. Muzycy upamiętnili tragicznie zmarłego wokalistę grupy oraz dorobek artystyczny formacji. 

„Czy masz dzisiaj czas?
Chciałbym znów zatańczyć
Z Tobą jeszcze raz” […]
/Azyl P.- Buty czerwone/

Wszystko zaczęło się w 1982 r. To właśnie wtedy powstał zespół Azyl P., twórca takich przebojów, jak: „Mała Maggie”, „Chyba umieram”, „Och Lila!”. Po śmierci charyzmatycznego „Siwka”, przez kilka lat organizowane były muzyczne wydarzenia – Rock na Zamku, poświęcone jego pamięci. Na festiwalach poświęconych Siewierskiemu na przestrzeni lat pojawiali się m.in. Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk, Juan Carlos Cano, Krzysztof Jaryczewski, Marcin Czyżewski, Ania Brachaczek, Ania Rusowicz, Titus z Acid Drinkers.

W sobotę, 23 lipca prezentowały się młode rockowe talenty. Do eliminacji zakwalifikowało się jedenaście zespołów, dziewięć z nich wystąpiło na zamkowej scenie. Zagrały: I’rocKatoga, Betun, Mellow Monday, Flowers of the jungle, Jane Insane, Freak, Fopa, Krata Piwa. Każda z grup, oprócz własnego repertuaru zaprezentowała jeden utwór Azylu P.
Jury w składzie: Dariusz Grudzień, Marcin Grochowalski, Marek Wiernik, Marcin Banaszczyk zdecydowało o przyznaniu nagrody głównej zespołowi  – Freak. Nagrodę za II miejsce otrzymał zespół Mellow Monday, który równocześnie został laureatem kategorii - najlepsza interpretacja utworu Azyl P., a III miejsce zajął zespół Fopa. Doceniony został także najlepszy gitarzysta przeglądu – został nim Jakub Andrejczuk z zespołu Fopa.
To był mocno rockowy wieczór.

W niedzielę, 24 lipca, gorąca atmosfera nie opadła. Po ulicach Szydłowca, od rana jeździła „Mała Maggie”, a mieszkańcy mogli posłuchać legendarnego przeboju jeszcze przed finałowym koncertem.
W drugim dniu festiwalu zagrali laureaci sobotniego konkursu i zespół Azyl P., w składzie: Dariusz Grudzień, Marcin Grochowalski, Bartek Jończyk, Maciej Silski. Na jednej scenie z Azylem P. ich największe przeboje zaśpiewali: Kasia Kowalska, Marek Piekarczyk, Tomasz Organek. O tym, że gwiazdy są w świetnej, muzycznej formie, mogli przekonać się wszyscy zgromadzeni na zamkowym dziedzińcu.
Koncert po raz kolejny poprowadził dziennikarz muzyczny – Marek Wiernik.

Tego dnia na scenie pojawił się również Rafał Rajkowski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, który wspólnie z Burmistrzem Szydłowca Arturem Ludwem, dziękował mieszkańcom naszej gminy za głosowanie na to wydarzenie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Tegoroczny festiwal udało się bowiem zorganizować, dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego. Po podziękowaniach przyszedł czas na jubileuszowy tort.

Było pięknie, towarzyszyła nam potężna dawka energetycznego rocka, wypełniony po brzegi dziedziniec i owacje. To był naprawdę znakomity koncert!