Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Narodowe Czytanie

9 września Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek zaprasza do udziału w NARODOWYM CZYTANIU’ 2023. Lekturą 12. odsłony akcji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w swoim liście  Prezydent Andrzej Duda.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W Szydłowcu udział we wspólnym czytaniu wezmą:

Aleksander Arak, Rafał Arak, Julia Bińkowska, Arkadiusz Bogucki, Martyna Bukowska, Anita Gołosz, Robert Górlicki, Ola Kiljanek, Karol Kowalczyk, Artur Ludew, Mikołaj Materek, Magdalena Nowacka, Zofia Nowacka, Dominika Orman, Agnieszka Sobutka - Klepaczewska, Piotr Stanik, Jadwiga Tarka, Karol Tarka, Anita Ubysz, Krzysztof Ubysz, Nikola Ubysz, Anna Wilkiewicz.

Zapraszamy – sobota 9 września 2023r., godz. 18.00, dziedziniec zamkowy