Dzień bez samochodu21 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów gminy Szydłowiec wspólnie z nauczycielami, władzami samorządowymi i policją promowali zdrowy styl życia i troskę o środowisko, biorąc udział w obchodach „Europejskiego Dnia bez Samochodu”.

Dzień ten obchodzony jest w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Cel – uświadomienie ludziom, że rozsądne korzystanie z samochodów to zdrowie i bardziej przyjazne środowisko. Pochód uczniów z całej gminy z Miejską Orkiestrą Dętą przeszedł ulicami na Rynek Wielki, niosąc przygotowane hasła i transparenty. Tam na wszystkich czekało wiele atrakcji – stoisko promocyjne z najnowszymi rowerami, jakie można kupić w Szydłowcu wraz z przeglądem technicznym, wystawa uczniowskich prac plastycznych, występy koleżanek i kolegów, a przede wszystkim – stoisko z profesjonalnymi rowerami i akcesoriami kolarskimi oraz odzieżą sportową, jakie zorganizował gość uroczystości – dyrektor Wyścigu Dookoła Mazowsza, Marcin Wasiołek.

Zebranych przywitał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, przedstawiając gości – Marcina Wasiołka i mistrza Polski w indywidualnej jeździe na czas osób niepełnosprawnych, Rafała Szarowa. Na uroczystości obecna była także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk, przedstawiciele Straży Miejskie, szydłowieckiej policji oraz radna sejmiku Agnieszka Górska. Poruszanie się rowerem zamiast samochodu promował znany miłośnik kolarstwa i turystyki rowerowej, pracownik Urzędu Miejskiego Grzegorz Wójcik. Zarówno goście jak i burmistrz Andrzej Jarzyński zachęcali wszystkich do uprawiania pięknego sportu kolarskiego i korzystania z rowerów na co dzień.
Burmistrz Andrzej Jarzyński i Agnieszka Górska wręczyli wszystkim dzieciom ufundowane przez siebie prezenty – kaski rowerowe. Maluchy z przedszkoli cieszyły się z przygotowanych dla nich lizaków. Wszyscy chętni mogli tez skorzystać ze znakowania rowerów przez policję, zabezpieczając rower przed kradzieżą. Naczelnik Wydziału Prewencji Dariusz Kalita z Komendy Powiatowej Policji zachęcał rowerzystów do korzystania z ochronnych gadżetów – kamizelek i odblasków. Cała uroczystość upłynęła w atmosferze radości, przy muzyce i pięknej słonecznej pogodzie.