11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W dniu dzisiejszym skłaniamy się do refleksji, nad tym, co znaczy dla każdego z nas patriotyzm. Dziś wspominamy tych, którzy o niepodległość walczyli i nie zawahali się poświęcić dla Ojczyzny zdrowia i życia.

11 listopada odbyły się uroczystości miejskie z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy obchodów spotkali się na Rynku Wielkim, gdzie zgromadzonych powitała Agnieszka Sobutka-Klepaczewska – kierownik Wydziału Kultury i Dziedzictwa SCK – Zamek. Następnie poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji oraz przedstawiciele samorządu udali się do kościoła św. Zygmunta, by wziąć udział we mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Marek Fituch – Kanclerz Kurii Radomskiej.

Po zakończonej liturgii, spod fary wyruszył korowód mieszkańców Szydłowca, który przeszedł na skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam wspólnie z Zofią Nowacką odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego, po czym ks. prałat Marek Fituch odmówił modlitwę.

Przemówienie dotyczące odzyskania niepodległości wygłosił Burmistrz Artur Ludew, który mówił m.in. o tym, że jako naród udowodniliśmy, że zasługujemy na współczesność i żeby pamiętać także o tych, których nazwiska nie widnieją w podręcznikach, a którzy o naszą niepodległość walczyli.
Po Burmistrzu głos zabrał Poseł na Sejm RP Konrad Frysztak, który podkreślił znaczenie święta niepodległości, mówiąc, iż dzień 11 listopada jest najbardziej radosnym świętem, jakie możemy obchodzić. Podczas uroczystości został odczytany również przez Edytę Wietrak list od Poseł na Sejm RP Agnieszki Górskiej.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie przez przybyłe delegacje biało – czerwonych kwiatów. Na zakończenie tej części uroczystości Miejska Orkiestra Dęta odegrała wiązankę pieśni patriotycznych.

Tego dnia delegacje udały się również na cmentarz parafialny w Szydłowcu, gdzie zapalono znicze na grobach osób zasłużonych dla Ojczyzny.

Niech dzień 11 listopada będzie dla nas zawsze radosnym dniem. Niech żyje Niepodległa, wolna, Rzeczpospolita Polska.

 

Zdjęcia: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego/ Adrianna Nowocień

Tekst: Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego/ Magdalena Kopycka