Dzień Cukrzycy

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy, jednej z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. To rocznica urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Jego odkrycie sprawiło, że cukrzyca, przestała być chorobą śmiertelną.

Dzień ten został ustanowiony w 1991r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia, jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. W Polsce cierpi na nią ok. 3 mln osób, a ponad 5 mln ma stan przedcukrzycowy, również bardzo groźny dla zdrowia. Liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości  społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków i tego, jak ważny jest ruch i zdrowy styl życia. Choroba rozwija się, gdy organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub nie wykorzystuje tego hormonu w odpowiedni sposób. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań, w tym choroby wieńcowej, nefropatii cukrzycowej, retinopatii cukrzycowej, zaburzeń metabolicznych czy zespołu stopy cukrzycowej. Należy pamiętać, że cukrzycę wywołują nie tylko skłonności genetyczne, ale również brak ruchu, nadwaga, zła dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków. Konsultacja lekarska, zmiana trybu życia może zapobiec lub opóźnić rozwój choroby. 

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy życzymy wszystkim diabetykom dużo siły w walce o własne zdrowie!