Skip to main content

Międzynarodowo w szachy

Drukuj
Opublikowano: 09 lipiec 2014

Turniej szachowyV Szachowy Memoriał Aleksandrowicza w Szydłowcu, który odbył się 29 czerwca 2014 r. zgromadził rekordową liczbę sześćdziesięciu pięciu zawodników. Wśród nich był mistrz FIDE - Międzynarodowej Federacji Szachowej z Ukrainy- Nazar Ustianovich. Dwudziestu dwóch zawodników turnieju posiadało ranking międzynarodowy. Na starcie stanęło dwunastu szydłowieckich zawodników. Organizatorem zmagań było Stowarzyszenie Klub Szachowy „Wieża” Szydłowiec. Turniej zgłoszono do Międzynarodowej Federacji i można było w nim uzyskiwać pkt. rankingowe FIDE. Sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia- sędzia klasy państwowej.

Faworyt turnieju Nazar Ustianovich z Ukrainy nie zawiódł i zwyciężył w ogólnej klasyfikacji, uzyskując 7,5 pkt (z 9). Jednakże poważnie zagrozili mu Konrad Kądziela z Radomia (II miejsce- też 7,5 pkt), który wygrał w bezpośrednim pojedynku z zawodnikiem z Ukrainy oraz Piotr Jędras ze Skarżyska ( II miejsce – też 7,5 pkt.). Najlepszym szydłowieckim zawodnikiem turnieju był Dariusz Żurek- mistrz Powiatu Szydłowieckiego, który zajął 20 miejsce- 5 pkt.

W kategorii juniorów klasyfikacja przedstawiała się następująco:

1. Kamil Kocia- Skarżysko Kam. - 6 pkt.
  2. Weronika Posuniak- Radom- 5 pkt.
  3. Kamil Barszcz- Radom- 5 pkt.

Najlepszym szydłowieckim juniorem okazał się Rafał Nojek - wicemistrz Powiatu Szydłowieckiego juniorów, który uzyskał 4 pkt. i zajął 41 miejsce.

W turnieju grało sześć kobiet. Najlepszą z nich była Weronika Posuniak z Radomia- 19 miejsce w turnieju - 5 pkt. Szydłowieckie zawodniczki reprezentowały siostry Żakówny Weronika i Karolina z Sadku, gm. Szydłowiec. Weronika Żak zajęła 55 miejsce- 3 pkt. A Karolina Żak – 60 miejsce- 2,5 pkt.

Nagrodzono też najmłodszego zawodnika- Jakuba Jedynaka ze Skarżyska (8 lat) i najstarszego – Zdzisława Sochę ze Stąporkowa (78 lat).

W uroczystości zakończenia turnieju wzięli udział: Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szydłowieckiego Jan Gula, Kierownik Wydziału Sportu SZCK Zamek w Szydłowcu Marek Zdziech oraz Marian Frąk i Wojciech Bednarczyk z „Wieży” Szydłowiec, którzy wręczali nagrody zwycięzcom.

- To był bardzo udany Turniej. Pierwszy w Szydłowcu o charakterze międzynarodowym. Serdecznie dziękuję wszystkim zawodnikom za udział i zapraszam na kolejne turnieje organizowane przez nasze stowarzyszenie – powiedział Marian Frąk Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klubu Szachowego „Wieża” Szydłowiec.

Mirosław Aleksandrowicz, to zmarły przed laty, szydłowiecki pasjonat królewskiej gry. Memoriał Jego Imienia przyczynił się w sposób znaczący do rozwoju sportu szachowego w rejonie. Pomysłodawcą Turnieju, który zainicjowano w 2010 r. był Wojciech Bednarczyk z Szydłowca.