15 lutego Urząd Miejski złożył w Urzędzie Marszałkowskim kolejny wniosek. Szydłowiec ubiega się o udzielenie dotacji na prace konserwatorskich przy odnowie dwóch zabytków – kamiennych rzeźb „rycerzy”, przechowywanych w szydłowieckim zamku.

Figury „rycerzy”, wykonane z szydłowieckiego piaskowca, w bardzo dużym stopniu zniszczone przez warunki atmosferyczne i upływ czasu, przedstawiają dwie postacie ważne dla historii Szydłowca – patrona historycznej szydłowieckiej fary, św. Zygmunta Burgundzkiego i jednego z właścicieli Szydłowca – księcia Zygmunta Karola Radziwiłła. Obie rzeźby powstały w trzydziestych latach XVII wieku (1632 – 1636). Są wykonane z szydłowieckiego kamienia, najprawdopodobniej przez szydłowieckich kamieniarzy.

Miejscem, które zdobiły figury, był najpewniej szydłowiecki zamek lub jego bezpośrednie otoczenie. Szydłowiecki zamek i jego kolejni właściciele bardzo silnie oddziaływali na inne ośrodki miejskie ówczesnego województwa sandomierskiego. To właśnie stąd wyszli artyści – rzeźbiarze, malarze, muratorzy a nawet kowale – związani z warsztatem słynnych braci Fodygów, budowniczych szydłowieckiego ratusza i autorów wielu elementów wystroju zamku.