Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Kolejne środki z UE dla Szydłowca

Drukuj
Opublikowano: 05 marzec 2010

Szydłowiec może otrzymać kolejną dotację z funduszy Unii Europejskiej. Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych poinformował Burmistrza Szydłowca o ponownej, tym razem pozytywnej ocenie merytorycznej wniosku gminy o dofinansowanie „Międzygminnej Strefy Aktywności Gospodarczej i Inkubatora Przedsiębiorczości”

Wniosek o dofinansowanie tego projektu, złożony w kwietniu ubiegłego roku, pomyślnie przeszedł ocenę formalną, lecz na etapie oceny merytorycznej nie uzyskał wymaganej liczby punktów. Gmina nie zgodziła się z tą oceną i złożyła protest.

- Dokonaliśmy wnikliwej analizy kart oceny merytorycznej. Zauważyliśmy zbyt dużo rozbieżności w ocenach poszczególnych ekspertów. Dlatego złożyliśmy protest – mówi naczelnik Wydziału Funduszy Strukturalnych i Strategii Rozwoju Urzędu Miejskiego Grzegorz Wójcik – Okazało się, że nasze obiekcje były słuszne. Po powtórnym przeanalizowaniu naszego wniosku jego ocena merytoryczna przekroczyła wymagane minimum 60% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia.

Celem projektu jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej w gminie Szydłowiec. Gmina zamierza wykorzystać niezagospodarowane budynki (tzw. „poprofelowskie”) przy ulicy Kolejowej i stworzyć odpowiednio zmodernizowane i zagospodarowane obiekty mieszczące Międzygminną Stefę Aktywności Gospodarczej oraz Inkubator Przedsiębiorczości. W jednym budynku mają się mieścić biura i zakłady usługowe związane z obsługą inwestora, w drugim–inkubator przedsiębiorczości. Powstanie w ten sposób zorganizowany kompleks gospodarczy, który będzie miał za zadanie wspomaganie nowopowstałych przedsiębiorstw, między innymi dostarczając odpowiedniej powierzchni na działalność gospodarczą, obsługę biurową, a także usługi wspierające biznes, jak doradztwo ekonomiczne, finansowe, prawne, organizacyjne i techniczne. Ma również pomagać już działającym na szydłowieckim rynku przedsiębiorcom w pozyskiwaniu środków finansowych.

Koszt koniecznych inwestycji gmina wyceniła na 1 mln 445 tys zł, wnioskując o dotację w kwocie 1 mln 228 tys. zł. Jaka będzie realna wysokość dotacji przyznanej na ten cel, okaże się po zakończeniu oceny wszystkich wniosków, w sprawie których złożono protest. Gmina liczy jednak na rozpoczęcie koniecznych prac remontowych jeszcze w tym roku.