Na zdjęciu Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł czytający fragment utworu.

W zeszłą sobotę, w sali kominkowej szydłowieckiego Zamku odbyła się X edycja Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska pochyliła się nad „Moralnością Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Ta jubileuszowa edycja miała nadzwyczajny charakter, bo fragmenty utworu przeczytali Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Kierownik Wydziału Kultury i Dziedzictwa SCK Zamek Agnieszka Sobutka – Klepaczewska oraz młodzież z Teatru „U Radziwiłła” SCK Zamek. Oprócz nich na spotkaniu obecni byli Posłanka na Sejm RP Agnieszka Górska oraz Zuzanna Zacharewicz Dyrektor Biura Wojewody.
Narodowe czytanie rozpoczęło się od występu Roberta Kwiędacza, który zagrał na gitarze klasycznej utwór M. M. Ponce, po którym przywitała przybyłych gości Dyrektor SCK Zamek Małgorzata Bernatek. Po nim miało miejsce wystąpienie Wojewody, który namawiał zebraną młodzież do czytania, zwłaszcza lektur szkolnych które wnoszą odpowiedni morał i życiową mądrość. Zanim rozpoczęło się czytanie głos zabrała Posłanka Agnieszka Górska i Burmistrz Artur Ludew.
Prowadząca spotkanie Dyrektor Bernatek dziękowała czytającym, po czym każdego z nich obdarowywała różą. Wojewoda Mazowiecki wręczył młodzieży, zaangażowanej w wydarzenie, egzemplarze „Moralności Pani Dulskiej” z odręczną dedykacją. Spotkanie zakończył również występ muzyczny Roberta Kwiędacza, tym razem była to aranżacja utworu Bacha.
Korzystając z okazji, Burmistrz Szydłowca zaprosił gości do zwiedzenia Szydłowca. Delegacja odwiedziła miejscowe Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, gdzie przewodnik opowiedział najciekawsze historie nie tylko o eksponatach, ale też o wnętrzach zamku. Stamtąd, przez Park Radziwiłłów, udano się wprost na Rynek Wielki. Wycieczka zakończyła się wejściem na wieżę ratuszową, skąd zebrani mogli podziwiać Szydłowiec i okolice, a także przyjrzeć się z góry najnowszym inwestycjom.