Ułatwienia dostępu

Skip to main content

XX Szydłowieckie Zygmunty

XX_Szydłowieckie_Zygmunty
Kategoria
Kultura
Date
2023-05-02 08:00 - 18:00

Majówka w Szydłowcu to zawsze czas pełen wrażeń i wydarzeń kulturalnych – wszystko za sprawą Szydłowieckich Zygmuntów, czyli dni miasta, które zbiegają się z majowym weekendem. W tym roku będzie nieco inaczej, jednak jak zawsze nie zabraknie emocji i dobrej zabawy.


Drugiego maja na Rynku Wielkim od godzin porannych będzie trwał odpust parafialny. Chwilę przed południem, na wieży ratuszowej zostanie odegrany hejnał na cztery strony świata, po którym udamy się do Fary św. Zygmunta na uroczystą mszę świętą.

O godzinie 16:00 pod szydłowieckim ratuszem odbędzie się tradycyjne wspólne zdjęcie Panów o imieniu Zygmunt – wszystkich Zygmuntów zapraszamy do Szydłowca! Wieczorne koncerty rozpoczną się o godzinie 18:00, kiedy na scenie zamelduje się lokalna kapela rockowa. Przekrój klimatów muzycznych podczas tegorocznej majówki będzie zróżnicowany – jako kolejny na scenie wystąpi B.R.O – autor hitowego „Jeszcze będzie pięknie”. „Gwiazdą” Szydłowieckich XX Zygmuntów będzie zespół Brathanki.

Drugi dzień Zygmuntów rozpoczniemy od uroczystości patriotycznych z okazji 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja, które jak zawsze odbędą się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy skwerze staromiejskim.

W godzinach popołudniowych zapraszamy na spotkanie z historią Polski Pierwszych Piastów. W tą wyjątkową podróż w czasie do pradziejów zabierze nas Stowarzyszenie Drużyna Grodu Piotrówka. Na wyspie zamkowej powstanie wioska plemienna, gdzie będzie można spotkać m.in. producentów biżuterii z epoki, odwiedzić warsztat kowala, a także spróbować jadła nad ogniem uparowanego. Nie zabraknie również gier i zabaw zręcznościowych dla całych rodzin, zarówno tych średniowiecznych jak i współczesnych, a punktem kulminacyjnym będzie bój wojów „Słowianie kontra Wikingowie”.

Zadanie współorganizowane z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Patron Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego

Partnerzy: Powiat Szydłowiecki, Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek, Wodociągi i Kanalizacja Szydłowiec, Ciepłownia Miejska w Szydłowcu

Patroni Medialni: Nasz Szydłowiec TV, Spotted: Szydłowiec, WSZ24 - Co słychać w Szydłowcu?, EchoDnia.Eu, DwuTygodnik Szydłowiecki, Radio Plus 90,7 FM, Radio Rekord, Telewizja Dami, cozadzien.pl, Tygodnik 7 dni, Radio Radom, Radom24.pl, Zebrra.TV 

 
 

Terminy

  • Od 2023-05-02 08:00 do 2023-05-03 18:00
    wtorek & środa

Wspierane przez iCagenda