Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu

Wicedyrektor: mgr Robert Górlicki

Ilość uczniów: 327

Ilość oddziałów: 13

Kadra pedagogiczna: 36 nauczycieli, w tym w tym 1 stażysta, 4 kontraktowych, 7 mianowanych, 24 dyplomowanych, pedagog szkolny, psycholog.

Pracownicy obsługi: 10

Profile: klasy integracyjne, klasy o profilu sportowym , klasy z innowacją pedagogiczną

Języki obce: angielski, niemiecki

Koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne: zajęcia rewalidacyjne, wyrównawcze /technika, informatyka, j.polski/, konsultacje polonistyczne, matematyczne, fizyczne,chemiczne, z j.angielskiego, koło młodego biologa, warsztaty informatyczne, opiekuńczo-wychowawcze, warsztaty plastyczne "Format", warsztaty pedagogiczne "Forum", warsztaty ornitologiczne.

W szkole działa zespół wokalno-taneczny oraz Uczniowski Klub Sportowy "Rekord".

Baza edukacyjna:

Budynek szkolny oddany do użytku w 1965 roku, w latach 2007 -2010 gruntownie wyremontowany i zmodernizowany. 16 sal wykładowych (pracownia chemiczna, fizyczna, biologiczna, geograficzna, sale do nauki historii, matematyki, języków obcych, języka polskiego, religii) pracownia informatyczna, biblioteka (17,5 tys. woluminów) z czytelnią i szkolnym centrum multumedialnym.

W szkole znajduje się zaplecze kuchenne i stołówka.

Baza sportowa:

Sala gimnastyczna z szatniami, i małą salą treningową. Kompleks boisk wielofunkcyjnych o sztucznej nawierzchni, w tym boisko do gry w piłkę nożną i boisko do gier zespołowych.

Osiągnięcia, wyróżnienia:

PG nr 2 im. Mikołaja Kopernika jest organizatorem powiatowych konkursów Matematyczne Zmagania i Wędrówki Regionalne po Ziemi Szydłowieckiej, które odbywają się cyklicznie od kilku lat pod honorowym patronatem Burmistrza Szydłowca i Starosty Szydłowieckiego.

Sztandar Publicznego Gimnazjum nr 2 został odznaczony Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, przyznanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Święto szkoły:  1 czerwca - "Kopernikalia"

Historia szkoły:

Obecne Publiczne Gimnazjum nr 2 jest najstarszą placówką szkolną w Szydłowcu. Jej dzieje sięgają początków XIX wieku, kiedy ówczesna właścicielka miasta, księżna Anna Sapieżyna wybudowała istniejący do dziś w Rynku Wielkim budynek najstarszej szydłowieckiej szkoły. Wzmiankę o jej początkach możemy znaleźć w „Monografii Dekanatu Koneckiego” ks. Jana Wiśniewskiego (W-wa, 1913):

„W 1820 roku właścicielką miasta była Anna z hr. ordynatów Zamojskich, księżna Aleksandrowa Sapieżyna, która szkołę murowaną w mieście wystawiła i do utrzymania takowej wraz z miastem i proboszczem corocznie się przyczyniała”.

Innym źródłem jest monografia inż. mgr Tadeusza Błachowiaka pt. „Radom i okolice”. Pisze on następująco „Za ratuszem szkoła z I-ej połowy XIX w murowana. Drzwi wejściowe stare, nabijane gwoździami”. Wspomniany budynek stoi do dziś, nie jest jednak użytkowany, a znany jest jako „Hotel pod Dębem”.

W klasycystycznym, jednopiętrowym budynku w Rynku Wielkim uczyli się mieszkańcy Szydłowca aż do 9 stycznia 1962 roku, kiedy ze względu na zły stan techniczny budynek zamknięto,a szkołę przeniesiono do zabytkowego ratusza.

Myśl budowy nowej siedziby szkoły powstała już w 1955 roku z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły pana Kazimierza Kochanka oraz Komitetu Rodzicielskiego. Powstał wówczas Społeczny Komitet Budowy Szkoły nr 2, a społeczeństwo miasta zobowiązało się do wykonywania prac niefachowych, gromadzenia pieniędzy na ogrodzenie, zagospodarowania placu szkolnego oraz częściowego wyposażenia szkoły po zakończeniu jej budowy. Jednak uczniowie i nauczyciele musieli poczekać jeszcze dziesięć lat na nową szkołę. Ze względu na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1, która miała jeszcze gorsze warunki lokalowe oraz budowę Liceum Ogólnokształcącego decyzję o rozpoczęciu budowy odwlekano aż do 1962 r. Budowę nowego, jak na tamte czasy nowoczesnego i komfortowego budynku szkolnego rozpoczęto w marcu 1963 roku.

4 września 1965 r. budynek został przekazany do użytku, a 18 października 1965 r. młodzież rozpoczęła w nim naukę. W ciągu kolejnych 7 lat zagospodarowywano teren wokół szkoły: wykonano schody, chodniki, wybieg, boisko. Wiele z tych prac wykonanych zostało społecznie przez nauczycieli i mieszkańców miasta.

2 czerwca 1973 roku Szkole Podstawowej nr 2 w Szydłowcu nadano imię Mikołaja Kopernika, a 1 września 1977 r. szkoła otrzymała ufundowany przez komitet rodzicielski sztandar.

Od początku lat 70-tych szkoła przy ulicy Folwarcznej 4 kilkakrotnie przechodziła reorganizację:

1 września 1973 r. została powołana, jako pierwsza w powiecie szydłowieckim Zbiorcza Szkoła Gminna, której podlegało 10 szkół (w Woli Korzeniowej, Wysokiej, Omięcinie, Korzycach, Zdziechowie, Majdowie, Skarżysku-Książęcym, Pogorzałym, Wysocku i Sadku).

1 września 1994 r. w związku z przejęciem szkoły przez samorząd lokalny placówka zmieniła nazwę na Publiczną Szkołą Podstawową nr 2 w Szydłowcu.

1 września 1999 r. w związku z reformą systemu oświaty, szkołę przekształcono w Zespół Szkół Publicznego Gimnazjum i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

1 września 2000 r. szkoła została samodzielnym Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu.

Dyrektorzy szkoły od 1945 r.:

1. Natalia Zarembowicz (1945-1950),
  2. Władysław Pająk (1950-1954),
  3. Kazimierz Kochanek (1954-1973),
  4. Jan Piwowarczyk (1973-1978),
  5. Roman Strzelecki (1978-1979),
  6. Teresa Młodawska (1979-1987),
  7. Janina Jędrzejczyk (1987-1999),
  8. Ewa Maziarek (1999-2008),
  9. Krystyna Hanc (od 2008).

Znane osobistości związane ze szkołą i absolwenci: Ks. bp Wacław Depo, ordynariusz zamojsko-lubaczowski, absolwent.

{phocagallery view=category|categoryid=270|limitstart=0|limitcount=0}