Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Charakterystyka miasta i gminy Turda

Drukuj
Opublikowano: 18 czerwiec 2012

{phocagallery view=category|categoryid=469|imageid=13418|displaydetail=0|displaydownload=0|overlib=0|float=left}Turda to miasto w środkowej Rumunii, położone nad rzeką Arieş. Liczy około 55,8 tys. mieszkańców. Po raz pierwszy wzmianka o mieście pojawia się w 1176, jednak początki historyczne sięgają już czasów starożytnych. Spotykamy tutaj dobrze rozwinięty przemysł materiałów budowlanych, cementowy, chemiczny, szklarski, porcelanowo-fajansowy, spożywczy. Miasto Turda, ze względu na bogatą ofertę atrakcji przyrodniczych jest również uzdrowiskiem.

Do najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w mieście należą: Kościół Franciszkanów, Kościół Parafialny oraz Renesansowy Zamek. Bardzo często przez turystów odwiedzana jest również nieczynna kopalnia soli, w której obecnie mieści się muzeum.

Historia

Miasto zostało założone przez Daków pod nazwą Patavissa lub Potaissa (najczęściej potwierdzone). Zostało podbite przez Rzymian, między AD 101 i 106, za panowania Trajana, wraz z częściami Dacji. Potaissa nazwa ta jest po raz pierwszy rejestrowana na rzymskim milliarium odkryta w 1758 roku w pobliskim Aiton gminy. Milliarium z Aiton jest to starożytny kamień milowy rzymski pochodzący z 108 roku, wkrótce po rzymskim podboju Dacji.

Średniowiecze

Po węgierskiej podboju, kopalnie soli Turda zostały po raz pierwszy wymienione w 1075r. Zostały zamknięte w 1932 roku, ale niedawno ponownie otwarto je dla ruchu turystycznego.

Sasi osiedlili się w okolicy w XI wieku. Miasto zostało zniszczone podczas najazdu tatarskiego w latach 1241-1242 wówczas jeszcze Andrzej III Węgier dał przywileje królewskie do osady. Przywileje zostały później potwierdzone przez Andegawenów na Węgrzech.

W 1563 roku Sejm przyjął również religię kalwinistyczną, a w 1568 roku rozszerzył wolność dla wszystkich religii, oświadczając, że "Nie wolno nikomu zastraszyć kogoś z niewoli lub wygnania do swojej religii" - wolność niezwykła w średniowiecznej Europie. Edykt Turda jest pierwszą próbą stanowienia prawa ogólnego i wolności religijnej w chrześcijańskiej Europie (choć jego skuteczność prawną była ograniczona).

Współczesne czasy

W 1944 roku, bitwa w Turdzie między niemieckimi i węgierskimi siłami na jednej stronie i radzieckich i rumuńskich sił na przeciwnej. Była to największa bitwa stoczona w Siedmiogrodzie podczas II wojny światowej .

Demografia

Według ostatniego spisu ludności rumuńskiej z 2002 roku liczba osób mieszkających w mieście to 55,887. Z tej populacji, 84,88% to etniczni Rumuni, natomiast 10,05% to etniczni Węgrzy, 4,83% etniczni Romowie i 0,4% innych.

{phocagallery view=category|categoryid=469|limitstart=0|limitcount=8}