„Rzemiosło dawniej i dziś”
25 sierpnia w Szydłowcu po raz pierwszy odbyło się Święto Rzemiosła pod hasłem „Rzemiosło dawniej i dziś”. Ta pionierska inicjatywa została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców, a także przez gości, którzy licznie tego dnia odwiedzali Szydłowiec, chętnie korzystali z kiermaszowej oferty, a także doskonale bawili się przy „rzemieślniczej” scenie. Świętno Rzemiosła odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika. Organizatorami święta byli Urząd Miejski w Szydłowcu wspólnie z Izbą Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu, Cechem Rzemiosł Różnych w Szydłowcu i Spółdzielnią Rzemieślniczą w Szydłowcu.
Od wczesnego poranka na ulicy Radomskiej było gwarno za sprawą wystawców – rzemieślników, zarówno rodzimych jak i tych którzy przyjechali do Szydłowca z Grójca, Białobrzegów, Przysuchy, Radomia i Pionek. Na stoiskach można było obejrzeć tradycję naszego rzemiosła - starych, ginących zawodów, jak również osiągnięcia i możliwości dzisiejszych szydłowieckich przedsiębiorców. Najliczniej prezentowali się kamieniarze, a ich stoiska emanowały pięknem szydłowieckiego piaskowca. Była także wystawa starych aparatów fotograficznych, pokaz możliwości obrabiarki do metalu, mini plac zabaw, zabytkowy wóz strażacki oraz rękodzieła lokalnych artystów. Odbył się również pokaz robienia garnków z gliny, prezentacja samochodów terenowych i rowerów z silnikiem.
Tego dnia na ulicy Radomskiej nie mogło zabraknąć smakołyków: było swojskie jadło, wiejski chleb, smalczyk i kiszone ogórki, a także grilowane przysmaki.
Oficjalne rozpoczęcie Święta Rzemiosła odbyło się na skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie spotkali się przedstawiciele rzemiosła z pocztami sztandarowymi oraz samorządowcy z gminy i powiatu, którzy złożyli biało – czerwone kwiaty pod pomnikiem. Następnie uczestnicy uroczystości przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego przemaszerowali ulicami miasta do szydłowieckiej fary.
Pod przewodnictwem diecezjalnego duszpasterza rzemieślników ks. Andrzeja Tuszyńskiego przy koncelebrze ks. dziekana Adama Radzimirskiego, ks. prob. Zenona Ociesy i ks. prob. Artura Fury odprawiona została Eucharystia w intencji rzemieślników. W słowie skierowanym do wiernych ks. Artur opowiedział sięgającą XVI wieku, historię szydłowieckiego rzemiosła. Kaznodzieja podkreślił, że rzemieślnicy zawsze byli wierni Ojczyźnie, Kościołowi i Narodowi. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Miejska Orkiestra Dęta.
Ze świątyni uczestnicy uroczystości przeszli na ulicę Radomską, gdzie przybyłych na Święto Rzemiosła, powitał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, który podziękował rzemieślnikom za ich pracę podkreślając, że w Szydłowcu wciąż żywe są rzemieślnicze tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie, a rzemiosło to znaczy fachowość, rzetelność i terminowość. Burmistrz okolicznościowymi dyplomami podziękował inicjatorom Święta: Janowi Jaworskiemu - prezesowi Izby Rzemieślniczej, Marcinowi Pawlakowi - starszemu szydłowieckiego Cechu oraz Markowi Sokołowskiemu – prezesowi Spółdzielni Rzemieślniczej.
Następnie prezes Jerzy Bartnik, w asyście Janusza Pucułka, przewodniczącego Rady Izby Rzemiosła w Radomiu, wręczyli odznaczenia rzemieślnikom i osobom zasłużonym dla rzemiosła.
Uchwałą Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego:
- Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego zostali odznaczeni: Marian CZERWIŃSKI – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu; Tadeusz DUDA – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu,
- Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego została odznaczona:Krystyna BEDNARCZYK – Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu,
- Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego zostali odznaczeni:Paweł GÓRLICKI - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu;Bogusław DUDA – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu; Jacek RAFALSKI – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu; Krzysztof SZWED – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu,
- Honorową Odznaką Rzemiosła zostali odznaczeni: Henryka ADAMCZYK - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Henryk CZERWIAK - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Sylwester GULA - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Marcin PAWLAK - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Mieczysław PODGÓRSKI - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Sławomir KNIEĆ – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu; Ryszard LUTEK – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu; Grzegorz WRONA – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu,
- Złota Odznaka za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle: Bogusław WARCHOŁ – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu.
Uchwałą Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu zostały przyznane:
- Srebrna Odznaka za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle: Jacek TUZINEK – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu,
- Odznaki „Izba Rzemieślnicza w Radomiu – za zasługi”: Marek JANCZYK - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Anna JASTRZĄB - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Małgorzata KIJAS - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Kamila LUDEW - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Bożena MACIĄG - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Marcin PAWLAK - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Ewelina SULIGOWSKA - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Beata ZUGAJ - Cech Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Dariusz STARZYK – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu; Jerzy ZIELIŃSKI – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu
Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu ufundowała podziękowania za współpracę i wspieranie rzemiosła szydłowieckiego dla: Andrzeja JARZYŃSKIEGO – Burmistrza Szydłowca; Włodzimierza GÓRLICKIEGO – Starostę Szydłowieckiego; Marka SOKOŁOWSKIEGO – Przewodniczącego Rady Powiatu.
Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu przygotowała także pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za przygotowanie Święta Rzemiosła dla: Piotra SOKOŁOWSKIEGO – Zastępcy Prezesa Spółdzielni Rzemieślniczej „Rzemiosł Różnych” w Szydłowcu oraz Skarbnika Cechu Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Justyny JEZIERSKIEJ – Naczelnika Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego w Szydłowcu; Katarzyny SZYMKIEWICZ – Kierownika Biura Cechu Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Henryka KAPTURSKIEGO – Kapelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu.
Cech Rzemiosł różnych w Radomiu dyplomem uznania uhonorował: Wiesławę WINSZTAL – Cech Rzemiosł Różnych w Radomiu
Cech Rzemiosł różnych w Radomiu ufundował pamiątkowy puchar z okazji Święta Rzemiosła dla Cechu Rzemiosł Różnych w Szydłowcu: Marcina PAWLAKA – Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Szydłowcu; Mieczysława PODGÓRSKIEGO – Podstarszego Cechu; Piotra SOKOŁOWSKIEGO – Skarbnika Cechu.
Po wręczeniu odznaczeń głos zabrał Senator Wojciech Skurkiewicz, który złożył gratulacje wyróżnionym i podziękował za wkład rzemiosła w rozwój Ojczyzny. O znaczącej roli rzemiosła mówili także Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik i Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Piekarzy i Cukierników Leszek Gajda. Na zakończenie części oficjalnej Prezes Izby Rzemiosła Jan Jaworski podziękował za pomoc i współpracę szydłowieckim samorządowcom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację Święta Rzemiosła.
Występy artystyczne rozpoczął koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. N scenie wystąpiły także „Kumosie” z Sadku i Zespół Rodzinny z Korzyc. Nie zabrakło popisów młodych artystów. Dla licznie zgromadzonej publiczności wiązankę tańców latynoamerykańskich zaprezentowali podopieczni Moniki Seweryn z Klubu Tańca Towarzyskiego „Zamek”. Światowe przeboje zaśpiewała Aleksandra Krupa. Od godzin popołudniowych do wieczora publiczność bawiła Kapela Podwórkowa Sołtysa z Wąchocka i Zespół Muzyczny Kontra. Miłym przerywnikiem występów była loteria fantowa, w której główną nagrodę w postaci klasycznego roweru w stylu retro ufundowała firma motorset.pl.
W trakcie trwania występów artystycznych odbył się także pokaz robienia fryzur artystycznych i profesjonalnego makijażu, przygotowany przez panie z szydłowieckich salonów fryzjersko – kosmetycznych.
Sukces tegorocznego Święta Rzemiosła zachęcił organizatorów do kontynuowania tej inicjatywy i sprawił, że już dziś zapraszamy na uliczkę rzemieślniczych tradycji w przyszłym roku.
{phocagallery view=category|categoryid=522|limitstart=0|limitcount=16}