Ułatwienia dostępu

Skip to main content

68 lat temu pod Ciechostowicami

Drukuj
Opublikowano: 28 sierpień 2012

Rocznica bitwy27 sierpnia 1944 pomiędzy Ciechostowicami, Huciskiem i Rędocinem doszło do bitwy oddziału 72 pp Armii Krajowej z niemieckim Wehrmachtem. Oddziały AK w ramach akcji "Burza" miały wiązać jak największą ilość wojsk niemieckich, aby te nie mogły brać udziału w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Miejscem koncentracji jednego z batalionów 72 pp Armii Krajowej pod dowództwem mjr Józefa Pawlaka był właśnie obszar leśny pomiędzy Ciechostowicami i Rędocinem.

Rano 27 sierpnia kompanie „Marii” – ppor. Ignacego Pisarskiego i „Huragana” – por. Kazimierza Aleksandrowicza zostały zaatakowane od strony Szydłowca przez oddziały Wehrmachtu. Bitwa trwała cały dzień. Polskim oddziałom, mimo liczebnej przewagi Niemców udało się wieczorem wycofać na nowe miejsce koncentracji, tracąc tylko siedmiu własnych żołnierzy i zadając Niemcom wielokrotnie wyższe straty.

Od wielu lat, na leśnym cmentarzu pomiędzy Budkami i Ciechostowicami kombatanci AK z rodzinami i przedstawiciele władz samorządowych wspólnie oddają hołd poległym w bitwie, przypominając o tamtych wydarzeniach nie tylko mieszkańcom okolicznych wsi, lecz także Szydłowianom. Rocznicę bitwy upamiętniono również w tym roku.

W niedzielę, 26 sierpnia, proboszcz parafii Budki-Huta, ksiądz Wiktor Bąk odprawił w kościele w Budkach uroczystą Mszę Świętą w intencji pamięci o wydarzeniach sprzed 68 lat. W mszy wzięli udział kombatanci, delegacje Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Szydłowca, Radomia, Skaryszewa i Skarżyska-Kamiennej. Obecna była delegacja Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Radomiu i NSZZ "Solidarność" w Szydłowcu, delegacja Związku Strzeleckiego Oddział Szydłowiec. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Szydłowcu Leszek Jakubowski, radny Rady Miejskiej Tadeusz Poziomkowski, sekretarz gminy Szydłowiec Dorota Kubiś, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego Justyna Jezierska, pełnomocnik ds. społecznych i współpracy z organizacjami pozarządowymi Urzędu Miejskiego Jadwiga Kopycka oraz delegacja Straży Miejskiej. Władze powiatowe reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski oraz Wiceprzewodniczący Adam Wlazło. Udział wzięli również liczni mieszkańcy Szydłowca, w których rodzinach od lat przechowuje się tradycję i kultywuje wartości ojców i dziadków – przed laty młodych żołnierzy Armii Krajowej.

Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, kombatanci i goście udali się pod pomnik poległych w pobliskim lesie. Warte honorową pod pomnikiem zaciągnęli szydłowieccy Strzelcy. Po apelu pamięci delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki. Były żołnierz 72 pp. AK, mjr Edward Małachowski krótko przypomniał historię ZWZ-AK i samej bitwy, a Tomasz Krzemiński, członek szydłowieckiego koła Św.Z.Ż.AK opowiedział historię powstania pomnika.

Aby pamięć o tamtym dniu i poległych za naszą wolność żołnierzach zachować dla następnych pokoleń., przypominamy nazwiska poległych:

  1. Pchor. Jerzy Sentowski „Sowa”,
  2. Plut. Bohdan Nowaczek „Swoboda”,
  3. Plut. Kazimierz Pająk „Granit”,
  4. Pchor. Jerzy Pęczkowski,
  5. Plut. Stefan Banaś „Granat”,
  6. Kpr. Adam Fido „Jaskółka”
  7. Plut. „Jastrząb” nn.

Cześć Ich Pamięci!

{phocagallery view=category|categoryid=521|limitstart=0|limitcount=12}