Obchody Święta Niepodległości
11 listopada 1918 r. nadszedł tak upragniony, okupiony walką i krwią kilku pokoleń Polaków dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość. W dowód wdzięczności tym, którzy walczyli o wolność, a także na pamiątkę wydarzeń sprzed 94 lat w całym kraju odbyły się patriotyczne uroczystości. W Szydłowcu uczestnicy rocznicowych obchodów spotkali się na Rynku Wielkim, gdzie Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego odegrała Hymn, a następnie poprowadziła wszystkich do szydłowieckiej fary.
Eucharystii w intencji ojczyzny przewodniczył ks. dziekan Adam Radzimirski, który mówił o tym, że Polska potrzebuje prawdy i modlitwy, a także dziękował za pielęgnowanie pamięci o historii naszego kraju, co ma niebagatelny wpływ na kształtowanie postaw patriotyzmu. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Andrzej Kania, akcentując, że wiara zawsze towarzyszyła bohaterom narodowym, była ich źródłem siły i nadziei. Kaznodzieja mówił, że Polska potrzebuje patriotów także dziś, w czasach pokoju, a dowodem naszej miłości do ojczyzny jest codzienna praca, uczciwość i szacunek do drugiego człowieka oraz troska o narodowe dziedzictwo. Z kościoła, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry przemaszerowano na skwer Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod pomnikiem ks. dziekan Radzimirski poprowadził okolicznościową modlitwę.
Głos zabrał także Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, który podkreślił znaczenie święta niepodległości oraz prosił o rzetelność i życzliwość.
„Drodzy Mieszkańcy Szydłowca, zacni Kombatanci, Poczty sztandarowe, Bliska mojemu sercu Młodzieży, Szanowne Panie, Panowie – uczestnicy tego pięknego święta.
Święto Niepodległości obchodzone co roku 11 listopada to przełomowy dzień w dziejach naszego narodu.
To narodowe święto powinno łączyć wszystkich Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami.
Dziś jednoczymy się po raz 94 od tamtej historycznej chwili, kiedy to w 1918 roku po 123 latach zaborów dokonanych przez Austrię, Prusy, Rosję Polska odzyskała swój byt państwowy.
I choć z każdym rokiem dzieli nas coraz większy dystans do tych wydarzeń to – my Polacy żyjący obecnie w wolnej i niepodległej Polsce wciąż pielęgnujemy pamięć o tamtych dniach.
To właśnie ta pamięć – ten szacunek i ta wielka wdzięczność przywiodła nas dziś przed ołtarz i pomniki narodowych bohaterów.
Pragnę wyrazić swoje ogromne zadowolenie, że ten dzień wyzwala w nas tak wspaniałą postawę patriotyczną.
Patriotą nie staje się człowiek tylko w chwili zagrożenia – ale jest się nim na co dzień – gdy szanuje się symbole narodowe, pamięta o przodkach, interesuje się rodzimą kulturą, historią, pielęgnuje i przestrzega najwyższe wartości.
To na nas stojących dzisiaj u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego został nałożony przez tamte pokolenia obowiązek dbałości o historię, kulturę – o wartości narodowe – o najwyższy dar wolności.
To my mamy obowiązek dbać o naszą ojczyznę – Polskę, to nam powinno zależeć na budowaniu dobrego wizerunku naszej małej ojczyzny.
Jak mówił Ojciec św. Jan Paweł II w 1983 roku „To imię nas wszystkich określa – to nas zobowiązuje. To imię Polska nas wszystkich kosztuje.”
Tak jak przed laty – tak szczególnie dziś potrzebna nam jest narodowa zgoda. Potrzebna nam jest mądrość i wzajemny szacunek.
Patriotyzm oznacza umiłowanie tego co ojczyste, umiłowanie historii, języka, czy samego krajobrazu ojczystego naszej szydłowieckiej ziemi.
Musi nas być stać na budowanie takiego niezwykle odpowiedzialnego patriotyzmu – musi nas być stać na rzetelną ocenę ludzi i rzetelną ocenę naszych dokonań. Dlatego właśnie dziś – w ten szczególny i radosny dzień, warto spojrzeć wokoło i właściwie ocenić rzeczywistość – nasz dorobek i pozytywny wizerunek naszego Szydłowca.
Zaangażowanie Samorządu Miejskiego pozwala realizować nam niezwykle ważne, ale i trudne zadania (szczególnie przy rewitalizacji zabytkowych obiektów, ale również i budowaniu nowych, jak np. Regionalne Centrum Multimedialne przy ul. Kolejowej.)
Wyrażając radość proszę Was drodzy Mieszkańcy o wsparcie i zrozumienie, bo jest to nasz dorobek historyczny, który przekażemy młodemu pokoleniu. Również za postawę pełną szacunku dla drugiego człowieka i miłość do ojczyzny również tej naszej małej – jesteśmy odpowiedzialni.
Dziś dzień radości – dzień narodowego święta, pamiętajmy o historii, dbajmy o swoją tożsamość, wzajemny szacunek i życzliwość. Przekazujmy piękne polskie wartości i tradycje młodemu pokoleniu.
Wszystkich tu zgromadzonych i wszystkich mieszkańców naszego Szydłowca pozdrawiam serdecznie i życzę wzajemnej serdeczności i życzliwości w budowaniu dobrego wizerunku naszej małej ojczyzny. Bo Szydłowiec to miasto historii, kultury – miasto nowych możliwości.”
Po Burmistrzu głos zabrał Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, który przekazał pozdrowienia od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, a także wyraził zadowolenie że 94 rocznicę odzyskania niepodległości uczcił wspólnie z mieszkańcami Szydłowca. Wicemarszałek mówił, że „historia Polski to nie tylko ta pisana dużą literą, ale również Ci bezimienni, którzy przez 123 lata zaborów nie pozwolili, by język ojczysty został zapomniany. To zapracowane matki, odważni ojcowie. Wspominając dziś ich wszystkich, pamiętajmy o naszych obowiązkach wobec Ojczyzny."
Podczas tegorocznych uroczystości na skwerku Piłsudskiego wystąpiła Zuzanna Gadowska, która przy akompaniamencie Danuty Klepaczewskiej wykonała dwie piękne piosenki "Czarna sukienka" oraz "Gdzie są kwiaty z tamtych lat". Młoda artystka swym śpiewem i grą na skrzypcach i na ukulele wywołała wzruszenie wśród zgromadzonych.
Następnie delegacje oddały hołd składając kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Biało–czerwone wiązanki złożyli: Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Zarząd Koła w Szydłowcu, Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Szydłowcu, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, Piotr Adamski i Monika Zyzman – Wiśnios, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Radni Rady Miejskiej Krzysztof Gula i Wojciech Winiarski, ks. proboszcz Adam Radzimirski, Zarząd Powiatu w Szydłowcu ze Starostą Włodzimierzem Górlickim i Radą Powiatu w Szydłowcu z Przewodniczącym Markiem Sokołowskim, komendanci służb mundurowych Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji, Zarząd Oddziału Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowcu, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szydłowca, Spółka Wodociągi i Kanalizacja, Zarząd Oddziału Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Szydłowcu, delegacja Publicznej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej i Przysposobienia do Pracy oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Ciepłownia Miejska w Szydłowcu, Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Solidarność w Szydłowcu, przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Szydłowiec, przedstawiciele Szydłowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Klub Emeryta „Lokator”, Zakład Elektroniki Przemysłowej „Profel”, delegacja Spółdzielni Inwalidów „Elektron” w Szydłowcu, Samorządowy Zakład Usług Komunalnych w Szydłowcu, Cech Rzemiosł Różnych i Spółdzielnia Rzemieślnicza „Rzemiosł Różnych” w Szydłowcu, Bogusław Łoboda, Kamila i Mateusz Banasiak – delegacja od Poseł Marzeny Wróbel.
Obchody Święta Niepodległości w Szydłowcu zakończyła „Rota” odegrana przez orkiestrę.
{phocagallery view=category|categoryid=564|limitstart=0|limitcount=12}