Ułatwienia dostępu

Skip to main content

XI Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny

Drukuj
Opublikowano: 25 marzec 2013

Kiermasz WielkanocnyNiedziela Palmowa w całej Polsce obchodzona jest tłumnie i uroczyście. Wyjątkowo odświętny charakter ma ten dzień w Szydłowcu, gdzie już od jedenastu lat organizowany jest Kiermasz Wielkanocny, łączący wymiar religijny i tradycje ludowe. 24 marca szydłowiecki Rynek Wielki, pomimo chłodu, tętnił regionalną muzyką i radością zapowiadającą Wesołe Alleluja. O zbliżających się Świętach Zmartwychwstania Pańskiego obwieszczały palmy górujące nad Rynkiem Wielkim oraz liczne stoiska z pisankami i świątecznymi ozdobami. Kiermasz Wielkanocny to sposobność dla regionalnych twórców i rękodzielników, aby zaprezentować swoje prace. Na stoiskach oprócz świątecznych ozdób, można było nabyć obrazy, rzeźby, serwetki jak również ręcznie wykonaną biżuterię.

Honorowy patronat nad tegorocznym Kiermaszem objęli: Ordynariusz Radomski Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Sygnałem do oficjalnego otwarcia Kiermaszu był Hejnał Szydłowca w opracowaniu Mariana Nowaka, który został odegrany z wieży Ratusza przez muzyków z Miejskiej Orkiestry Dętej: Aleksandrę Salę, Agatę Parszewską, Katarzynę Czyż i Zofię Mastalerz.

Burmistrz Andrzej Jarzyński wspólnie z radnymi Rady Miejskiej, z przewodniczącą Krystyną Bednarczyk oraz przybyłymi gośćmi, wśród których był poseł na Sejm Zbigniew Kuźmiuk i przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski, powitał wszystkich zgromadzonych na Rynku Wielkim. Burmistrz wyraził zadowolenie, że po raz jedenasty Niedziela Palmowa w Szydłowcu ma tak piękną oprawę i łączy wartości religijne z ludową obyczajowością. Serdecznie podziękował wszystkim, którzy postanowili spędzić ten dzień w Szydłowcu, uczestnicząc w Kiermaszu i wspólnej modlitwie.

Poświęcenie palm, którego dokonał ks. dziekan Adam Radzimirski i modlitwa na Rynku Wielkim to najważniejszy punkt szydłowieckich uroczystości. Następnie procesją, z figurą Chrystusa na osiołku, prowadzoną przez służby mundurowe, udano się do kościoła św. Zygmunta, gdzie celebrowano mszę świętą. Podniosły charakter nabożeństwu nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”.

Na kiermaszowej scenie, jak co roku występowali lokalni muzycy kultywujący ludową obyczajowość: Zespół „Rodziny z Korzyc”, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, „Zespół z Chustek”, „Broniowianki” z Broniowa, „Niezapominajki” ze Zbijowa, „Ostałki” z Ostałówka i „Gąsawianki” z Gąsaw Rządowych.

Podczas szydłowieckiego kiermaszu rozstrzygnięto także konkursy: na najładniejszą palmę dużą i tradycyjną oraz najładniejszą pisankę tradycyjną i najładniejszą pisankę stylizowaną.

Komisja w składzie: Adolf Krzemiński – inspektor Delegatury w Radomiu Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Urszula Sykuła – Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu, Barbara Pataj – plastyk Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu – Zamek i Bogusława Grzyb – Radna Rady Miejskiej w Szydłowcu zdecydowała o przyznaniu miejsc i wyróżnień.

W konkursie na najładniejszą palmę dużą komisja przyznała:

  • I miejsce Zespołowi „Ostałki” z Ostałówka,
  • II miejsce Zespółowi „Kumosie” z Sadku,
  • III miejsce Zespół „Zaborowianki” z Zaborowia.

Wyróżnienia otrzymali: Zespół „Zdziechowianki”, Publiczna Szkoła Podstawowa w Majdowie, Przedszkole Samorządowe nr 2.

W konkursie na najładniejszą palmę tradycyjną komisja przyznała:

  • I miejsce Zespołowi „Ostałki” z Ostałówka,
  • II miejsce Zespołowi „Broniowianki” z Broniowa,
  • III miejsce ex aequo Danucie Woźniak i Danucie Gawędzie.

Wyróżnienia otrzymali: Dorota Gawor, Marta Sobczak, Zespół z Chustek.

W plebiscycie publiczności wygrała palma duża zgłoszona przez Zespół „Zdziechowianki” oraz palma tradycyjna wykonana przez Świetlicę „Nazaret” w Szydłowcu.

W konkursie na najładniejszą pisankę tradycyjną komisja przyznała:

  • I miejsce Halinie Matydze,
  • II miejsce Zespołowi „Ostałki” z Ostałówka,
  • III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Pawłowie.

Wyróżnienia otrzymali: Zespół „Kumosie”, Zespół „Gąsawianki”, Świetlica Wiejska w Hucie, Genowefa Petrykowska, Maria Wójcik, Marta Sobczak.

W konkursie na najładniejszą pisanką stylizowaną przyznano:

  • I miejsca Katarzynie Krupie,
  • II miejsca Weronice Jakubczyk,
  • III miejsca Warsztatom Terapii Zajęciowej w Szydłowu.

Wyróżnienia otrzymali: Zespół „Niezapominajki” ze Zbijowa Dużego, Świetlica Wiejska w Hucie, Renata Olan, siostra Magdalena Rojek.

Nagrody laureatom konkursu wręczali: Burmistrz Andrzej Jarzyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Łyczek oraz członkowie komisji konkursowej.

Organizatorami XI Kiermaszu Wielkanocnego byli: Urząd Miejski w Szydłowcu, Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu „Zamek” oraz MODR w Warszawie - Terenowy Zespół Doradców w Szydłowcu.

{phocagallery view=category|categoryid=632|limitstart=0|limitcount=12}