73 Rocznica Mordu Katyńskiego
W kwietniu i maju 1940 roku, na rozkaz naczelnych władz sowieckich, NKWD wymordowało około 22 tys. polskich oficerów i cywilów reprezentujących różne środowiska inteligenckie. Znaleźli się wśród nich lekarze, nauczyciele, prawnicy i przedstawiciele wielu innych zawodów. Aby upamiętnić ofiary tej zbrodni 10 kwietnia w szydłowieckim Parku Niepodległości odbyły się obchody 73 Rocznicy Mordu Katyńskiego, w których uczestniczyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe, uczniowie oraz samorządowcy.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego, a następnie ks. dziekan Adam Radzimirski poprowadził modlitwę za pomordowanych w 1940 roku, a także za tragicznie zmarłych 3 lata temu, w wyniku katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
Tragiczną kartę naszej historii przybliżył zgromadzonym Rafał Arak – nauczyciel PSP z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego: „Miednoje, Charków, Piatichatki, Kuropaty, Bykownia – to nazwy miejsc kaźni polskich żołnierzy. Jednak to Katyń stał się symbolem męczeństwa naszych oficerów w walce z radzieckim okupantem. To tam zginęło około cztery i pół tys. oficerów – jeńców obozu w Kozielsku. Prawdę o tej okrutnej zbrodni władze radzieckie ukrywały przez ponad 50 lat, choć Polacy wiedzieli o niej od dawna. Dopiero w latach 90 – tych XX wieku rząd Rosji oficjalnie przyznał, że za tamtą bestialską masakrę odpowiedzialne były ówczesne służby bezpieczeństwa Związku Radzieckiego.
Jednym z jeńców obozu w Kozielsku, których zamordowano strzałem w tył głowy w Lesie Katyńskim wiosną 1940 roku, był kapitan Stanisław Szmoniewski, nauczyciel męskiej Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 w Szydłowcu. Urodzony w 1903 r. na kresach, w Dzibułkach, powiat żółkiewski, Stanisław Szmoniewski był ochotnikiem w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r., a następnie ukończył Seminarium Nauczycielskie w Kielcach. Zamieszkał w Szydłowcu w latach 20 – tych XX wieku, gdzie, jako prawdziwy pedagog z powołania, kształcił młodzież w duchu patriotyzmu i poszanowania ojczyzny.
To właśnie na jego cześć 15 kwietnia 2010 r. posadzony został Dąb Katyński i odsłonięta pamiątkowa tablica. Mają nam one przypominać o tym, że prawdziwi bohaterowie, którzy oddali życie w obronie ojczyzny, trwać będą wiecznie w naszej pamięci.
Chwała bohaterom!
Kwiecień to nie tylko rocznica mordu w Katyniu, ale także 3 rocznica wielkiej tragedii narodu polskiego, jaką była katastrofa samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 r., na pokładzie którego zginęło 96 osób wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polski Lechem Kaczyńskim. Lecieli oni, aby oddać hołd pomordowanym oficerom, a sami ponieśli śmierć na tej rosyjskiej ziemi.
Oddajmy im cześć! Niech trwają w naszej pamięci!”
Przy pomniku upamiętniającym zbrodnię na polskich oficerach delegacje kombatantów, uczniów, służb mundurowych oraz samorządowców złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Gminę Szydłowiec reprezentowali Burmistrz Andrzej Jarzyński, Przewodnicząca Rady Krystyna Bednarczyk i Radny Marek Plewa.
Druga część obchodów odbyła się w PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie uczniowie kl. IV a, przygotowani pod kierunkiem Grażyny Olesińskiej zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny pt. „Katyńskie Dęby już szumią…”. Po przedstawieniu głos zabrał Burmistrz Andrzej Jarzyński, który podziękował dzieciom i nauczycielom za tak piękne, skłaniające do refleksji przedstawienie. Podziękował również kombatantom za świadectwo patriotyzmu i wielką miłość do Ojczyzny.
{phocagallery view=category|categoryid=642|limitstart=0|limitcount=12}