Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Pamiętamy naszych bohaterów

Drukuj
Opublikowano: 29 maj 2013

Pamiętamy naszych bohaterów26 maja, w 69 rocznicę bitwy, stoczonej z Niemcami przez żołnierzy 72 pułku piechoty AK z oddziału por. Mieczysława Hofmana ps. Robert i patrolu dywersyjnego por. Jerzego Sztajgerwalda ps. Rozłóg; mieszkańcy Wysokiej, Ciepłej i okolic, młodzież szkolna, kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także przedstawiciele samorządu gminy i powiatu Szydłowiec oddali cześć poległym bohaterom wydarzeń sprzed 60 lat.

Jerzy Sztajgerwald

por. Rozłóg - Jerzy Sztajgerwald - dowódca 2 komp. 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej

Pamięć o tamtych dniach i o poległych żołnierzach Polski Podziemnej od wielu lat podtrzymują wszyscy, którzy utożsamiają się z tradycją i wartościami niepodległościowymi - koledzy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i ich rodziny, mieszkańcy Wysokiej i Ciepłej, strażacy, leśnicy a przede wszystkim dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Stefana Grota-Roweckiego w Wysokiej.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w Ciepłej, pod obeliskiem upamiętniającym poległych żołnierzy AK podobwodu „Wanda”. Poległym oddały cześć poczty sztandarowe 72 pp AK Okręgu Radom, 3 szydłowieckiego batalionu 72 pp AK, 3 pułku piechoty, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego z Radomia, Związku Strzeleckiego Oddziału Radom, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu i sztandar Miasta i Gminy Szydłowiec. Obecni byli przedstawiciele rodzin Mazurkiewiczów, Stankiewiczów i Masiarzów, prężnie działających na tym terenie w czasie wojny i dbających o pamięć poległych i lokalną tradycję. Pochód pocztów sztandarowych i mieszkańców przeszedł następnie na cmentarz parafialny w Wysokiej, gdzie w zbiorowej mogile spoczywają polegli partyzanci. Samorząd gminny reprezentował Bolesław Boruszewski z Urzędu Miejskiego i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Leszek Jakubowski, obecni byli przedstawiciele samorządu powiatowego z przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Sokołowskim i sekretarzem Krzysztofem Bernatkiem, a także przewodniczący Rady Gminy w Orońsku Sławomir Ciepiela, młodzież szkolna ze szkół w Wysokiej, Ciepłej i radomskiego liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Światowy Związek Żołnierzy AK reprezentowała p. Stanisława Popiel z Zarządu Okręgu Radom, prezes koła Radom kpt. Franciszek Sołśnia i prezes koła Szydłowiec – p. Zofia Pawlak.

Na wspólnej mogile partyzantów zapalono znicze, złożono biało-czerwone kwiaty, odmówiono modlitwę, rozległ się grany na trąbce sygnał wojskowy „Śpij kolego” i capstrzyk. Odśpiewano „Modlitwę obozową” - ulubioną, tradycyjną pieśń żołnierzy Armii Krajowej. Nie zapomniano także o aresztowanej przez gestapo i zaginionej bez wieści Marii Dąbrowskiej, młodej dziewczynie z AK, której symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Wysokiej. Złożyła na nim kwiaty i zapaliła znicz pani Zofia Pawlak.

Następnym punktem uroczystości była msza święta w kościele św. Mikołaja, odprawiona przez ks. Pawła Bukałę. Obecni na niej byli liczni mieszkańcy Wysokiej, delegacje, kombatanci a przede wszystkim młodzież szkolna ze swoimi nauczycielami, w tym dyrektor Małgorzatą Kwietniewską-Jakubowską z PSP w Wysokiej i dyrektor Lidią Kruk z PSP w Ciepłej. W kazaniu ksiądz Paweł Bukała wezwał do odwagi w głoszeniu swoich poglądów i wartości. Przypomniał, że prawdziwa historia II wojny światowej, w tym walka Armii Krajowej najpierw były zakłamywane, potem przemilczane. Dzisiaj patriotyzm, przywiązanie do tradycji i wartości, za które wielu ludzi oddało życie przedstawiane są jako zacofanie i często wyszydzane. Tymczasem nie powinniśmy wstydzić się naszej historii, lecz czerpać z niej przykłady konsekwencji i bezkompromisowości w działaniu dla wspólnego dobra.

Na zakończenie mszy świętej ksiądz Paweł Bukała poświęcił obraz Matki Boskiej Armii Krajowej, przeznaczony dla miejscowej szkoły, a ufundowany przez Światowy Związek Żołnierzy AK. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiej szkoły. Pod tablicą pamiątkową, poświęconą patronowi szkoły, generałowi Stefanowi Roweckiemu, komendantowi Armii Krajowej zamordowanemu w niemieckim obozie śmierci w Sachsenhausen, złożono kwiaty. Przedstawicielka Zarządu Okręgu Radom Ś.Z.Ż.AK, pani Stanisława Popiel uroczyście wręczyła dwóm kombatantom odznaczenia - p. Zbigniewowi Klatce odznaczenie za zasługi dla Światowego Związku, a p. Wiktorowi Derlecie - srebrny medal za zasługi dla obronności kraju, nadany przez ministra obrony narodowej. Głos zabrała prezes szydłowieckiego koła pani Zofia Pawlak. Mówiła o pięknych kartach polskiej historii i odpowiedzialności, jaka spoczywa na polskiej szkole za jej rzetelne przekazywanie młodzieży. Przekazała także nauczycielom szkół w Ciepłej i Wysokiej biuletyny Ś.Z.Ż.AK z opracowaniami naukowców Instytutu Pamięci Narodowej na temat Powstania Styczniowego i Armii Krajowej. Uroczystości zakończył występ uczniów szkoły w Wysokiej, którzy w spektaklu „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie” przypomnieli najpiękniejsze karty polskiej historii.

Na cmentarzu w Wysokiej spoczywają:

  • kpr. pchor. „Skiba” – Edward Gawdzik
  • kpr. pchor. „Jeremi” - Janusz Zamorski
  • kpr. pchor „Listek” - Tadeusz Hanusiewicz
  • kpr. „Kruk” - Zdzisław Gula
  • kpr „Gawron” - Antoni Górka
  • strz. „Żółw” - Stefan Tarka
  • Żołnierz o nieznanym nazwisku i pseudonimie
  • Maria Dąbrowska, żołnierz Armii Krajowej, stopień i pseudonim nieznany, zaginiona bez wieści po aresztowaniu przez gestapo.

Niech ich nazwiska nie ulegną zapomnieniu. Chwała Bohaterom!

{phocagallery view=category|categoryid=674|limitstart=0|limitcount=12}