69 lat temu w Wólce Plebańskiej
19 lipca 1944 roku, na stacji kolejowej w Wólce Plebańskiej żołnierze Armii Krajowej dokonali ważnej, udanej akcji na niemiecki transport wojskowy. W 69 rocznicę tamtych wydarzeń kombatanci wraz z mieszkańcami Majdowa uczcili pamięć bohaterów, a także mieszkańców, aresztowanych w odwecie przez niemieckich okupantów.
W brawurowej akcji, przeprowadzonej przez oddział legendarnego "Szarego" – ppor. Antoniego Hedy, zdobyto ponad pół miliona sztuk amunicji i 300 kg trotylu. Zdobycz stała się podstawą bojowej działalności Kieleckiego Korpusu Armii Krajowej „Jodła” w akcji „Burza”.
W rocznicę środowisko "Szaraków" Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Skarżysku-Kamiennej zorganizowało w Majdowie uroczystość upamiętniającą wydarzenia tamtych dni. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Majdowie ks. proboszcz Andrzej Mizak odprawił mszę świętą w intencji pamięci bohaterskich żołnierzy i mieszkańców Majdowa, w uroczystej oprawie muzycznej Miejskiej Orkiestry Dętej z Szydłowca, z udziałem pocztów sztandarowych "Szaraków", koła Ś.Z.Z.AK koło Szydłowiec i Ochotniczej Straży Pożarnej z Majdowa. Obecny był prezes "Szaraków", por. "Junior" – Manswet Misztal, prezes szydłowieckiego koła Ś.Z.Ż.AK Zofia Pawlak. Władze samorządowe reprezentował Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, Bolesław Boruszewski, Zbigniew Sobierajski a Radę Miejską Radny Wojciech Winiarski.
W słowie do wiernych wypełniających świątynię, ks. proboszcz Andrzej Mizak mówił o konieczności zachowania pamięci o wydarzeniach tamtych dni – o poświęceniu i bohaterstwie żołnierzy Armii Krajowej, ofierze jaką ponieśli mieszkańcy, a także o walce, którą teraz, wiele lat po wojnie, trzeba prowadzić o ich pamięć. Po zakończonej mszy świętej por. Manswet Misztal serdecznie podziękował przedstawicielom gminy Szydłowiec za pomoc, jakiej udzielili w organizacji święta, a delegacja władz z burmistrzem Andrzejem Jarzyńskim i p.Zofią Pawlak złożyła kwiaty pod tablicą w kruchcie kościoła, upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej placówki 101 w Majdowie podobwodu AK "Morwa".
Ppor. "Szary" - Antoni Heda, obok mjr. Jana Piwnika "Ponurego" był jednym z najbardziej znanych dowódców ZWZ i AK na Ziemi Radomskiej i Kieleckiej. Żołnierz kampanii wrześniowej 1939, dwukrotny zbieg – z więzienia sowieckiego NKWD i niemieckiego obozu jenieckiego, żołnierz i dowódca oddziałów dywersyjnych Armii Krajowej. Znany ze swoich doskonale zaplanowanych i przeprowadzonych akcji, a przez żołnierzy szanowany za wyjątkową dbałość o ich życie i niskie straty własne w walkach. Po 1945 roku nie złożył broni, walcząc z nowym okupantem. - Sowietami i ich sojusznikami z UB. Wsławił się brawurowo przeprowadzonym rozbiciem ubeckiego więzienia w środku Kielc, skąd uwolnił ok. 600 osób, w tym ponad 300 uwięzionych przez komunistów towarzyszy broni. Schwytany i uwięziony przez komunistów w 1948 roku, otrzymał 4 wyroki śmierci, zamienione później na dożywocie. Zwolniony po amnestii w 1956 roku, działacz "Solidarności"autorytet moralny dla swoich byłych żołnierzy i działaczy podziemia w stanie wojennym. Przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego mianowany w 2006 roku na stopień generała brygady Wojska Polskiego, zmarł w 2008 roku.
{phocagallery view=category|categoryid=704|limitstart=0|limitcount=12}