Szydłowieckie Wieńcowanie 2013
Tradycyjnie na zakończenie lata obchodzone jest święto plonów. Dożynki są uhonorowaniem całorocznego trudu rolników i podziękowaniem za ciężką pracę. To również okazja do integracji mieszkańców oraz promocji rodzimych producentów żywności. Za tegoroczne plony mieszkańcy naszej gminy dziękowali podczas uroczystości dożynkowych, które odbyły się 1 września w Szydłowcu.
Szydłowieckie Wieńcowanie 2013 rozpoczęło się spotkaniem na Rynku Wielkim, skąd dożynkowy korowód udał się do kościoła pw. św. Zygmunta. Mszę odprawili w koncelebrze księża: dziekan Adam Radzimirski, proboszcz parafii w Wysokiej Andrzej Madej, wikariusz parafii Szydłówek Adrian Jakubiak. Przez środek kościoła ustawiono dwanaście dożynkowych wieńców, przygotowanych przez sołectwa: Barak, Chustki, Korzyce, Majdów, Rybianka/Marywil/Długosz, Sadek, Szydłówek I, Szydłówek II, Świerczek, Wola Korzeniowa, Wysoka, Zdziechów. Mszy towarzyszyła oprawa muzyczna Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Henryka Kapturskiego. Obecne były poczty sztandarowe Gminy Szydłowiec i jednostek OSP. Homilię wygłosił ksiądz Paweł Kaleta doktor z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W słowie skierowanym do wiernych mówił o znaczeniu chleba dla naszej kultury, narodu i świata. Nawiązał do strof Cypriana Norwida „do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów Nieba, tęskno mi, Panie...”. Mówił o znaczeniu dzielenia się chlebem, które symbolizuje otwartość naszych serc na drugiego człowieka. Podkreślał, że człowiek powinien starać się być tak dobry jak chleb, w którym uosabia się wszystko, co jest najpiękniejsze. Podczas mszy ksiądz dziekan Adam Radzimirski poświęcił wieńce dożynkowe, bochny chleba oraz dary z tegorocznych zbiorów złożone przez mieszkańców.
Po Eucharystii barwny korowód dożynkowy udał się na plac przy zalewie, gdzie życzenia zgromadzonym rolnikom złożyli Burmistrz Andrzej Jarzyński oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk. Słowa uznania dla pracujących na roli wyrazili również zaproszeni goście: Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Agnieszka Górska i Zbigniew Gołąbek oraz Sekretarz Powiatu Krzysztof Bernatek.
- Już po raz jedenasty spotykamy się na Szydłowieckim Wieńcowaniu, aby wyrazić swoją ogromną wdzięczność dla rolników za ich ciężką i pełną poświęcenia pracę na roli. Dożynki to czas szczególny, kiedy wyrażamy słowa podziękowania także za pielęgnowanie polskiej tradycji. Wicie wieńców i ich ośpiewywanie, dzielenie się chlebem to najpiękniejsze staropolskie obrzędy. Cieszę się ogromnie, że ten piękny dożynkowy zwyczaj pielęgnowany jest na naszej Szydłowieckiej Ziemi. Życzę, aby chleba w Państwa domach zawsze było pod dostatkiem. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy - mówił Burmistrz Andrzej Jarzyński.
Burmistrz podziękował także przedstawicielom sołectw, które włączyły się w organizację święta plonów oraz pracownikom Urzędu Miejskiego, Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu - Zamek, Samorządowego Zakładu Usług Komunalnych, Ciepłowni Miejskiej, a także funkcjonariuszom Straży Miejskiej i Policji.
Następnie starostowie tegorocznych dożynek Teresa Mrozowska i Robert Mrozowski przekazali Burmistrzowi Andrzejowi Jarzyńskiemu i Przewodniczącej Krystynie Bednarczyk bochen chleba wypieczony z zebranego w tym roku ziarna, z prośbą o jego sprawiedliwy podział. Władze gminy oraz zaproszeni goście częstowali chlebem wszystkich zgromadzonych nad zalewem.
W czasie „Wieńcowania” delegacje poszczególnych sołectw zgodnie ze staropolską tradycją zaprezentowały swoje wieńce, wykonane ze zbóż, płodów rolnych, kwiatów i owoców.
Wesołymi przyśpiewkami kierowano do włodarzy gminy postulaty prosząc o najpotrzebniejsze inwestycje. Były też sołectwa, które dziękowały za dotrzymanie obietnic złożonych podczas ubiegłorocznych dożynek.
Dla licznie zgromadzonych przy dożynkowej scenie mieszkańców zaśpiewały lokalne zespoły ludowe – „Sąsiadeczki” z Chustek, „Zdziechowianki” „Kumosie” z Sadku, „Zespół Rodzinny” z Korzyc, Kapela Mirosław Rogali oraz Gawędowie z Wysokiej. Nie zabrakło wspólnej zabawy przy muzyce tanecznej. Swoimi występami czas umilały zespoły: Verdis i Casino. Gwiazdą „Wieńcowania” była litewska artystka Katerina, która została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność i kilkakrotnie bisowała.
Dożynki to okazja do uhonorowania rolników pracujących na terenie Gminy Szydłowiec. Wyróżniono hodowców i producentów rolnych. Wśród nagrodzonych byli: Krzysztof Derleta z sołectwa Chustki, Dorota i Tadeusz Kamienikowie, Dorota i Adam Kępczyńscy z sołectwa Jankowice, Józef Wyrwiński i Bogdan Bogucki z sołectwa Korzyce, Andrzej Kowalik, Bogumiła Kowalik i Małgorzata Olesińska z sołectwa Krzcięcin, Małgorzata i Rajmund Mamlowie, Zdzisław i Grażyna Kołomańscy z sołectwa Majdów, Aneta i Zbigniew Ślizakowie z sołectwa Omięcin, Danuta i Ryszard Dyznerowie, Beata i Roman Markiewiczowie z sołectwa Sadek, Maciej Stefański i Marcin Sasal z Szydłówek II, Teresa i Waldemar Mrozowscy, Marzena i Michał Sala, Aneta i Jacek Stefański z sołectwa Świerczek,
Tadeusz Głuch i Kamila Regulska z sołectwa Wilcza Wola, Ryszard Buczek, Marek Cegliński i Mieczysław Gwarek z sołectwa Wola Korzeniowa, Dariusz Petrykowski z sołectwa Wysoka, Grażyna Berus z sołectwa Wysocko, Lidia i Mieczysław Norożnikowie, Anna i Marian Malmonowie z sołectwa Zastronie, Wanda Stępień, Marianna Pietras, Agnieszka Banaszczyk z sołectwa Zdziechów.
Podczas dożynek ogłoszono również wyniki konkursu na „Najładniejszą posesję i balkon w gminie Szydłowiec w 2013r.” Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Kazimierz Piotrowski wspólnie z przewodniczącą Komisji Konkursowej Reginą Mosiołek i wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Leszkiem Jakubowskim wręczyli laureatom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
W kategorii "posesja" I miejsce zajęła Iga Dobjasz z Szydłówka, II miejsce przyznano Beacie Markiewicz z Sadku, III Justynie Murlak-Szpetko z Szydłowca. Komisja przyznała dwa wyróżnienia specjalne dla tzw. tradycyjnych ogrodów wiejskich, otrzymali je Danuta Gawęda z Wysokiej i Justyna Drabik ze Świerczku oraz 3 wyróżnienia dla: Teresy i Piotra Sokołowskich z Sadku, Anny Czubak z Sadku oraz Lidii Kruk z Szydłowca.
W kategorii "balkon” I miejsce zajęła Irena-Lidia Górecka z Szydłowca, II Helena Bugała z Szydłowca.
Honorowy patronat nad „Szydłowieckim Wieńcowaniem 2013” sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, a organizatorem tegorocznego święta plonów był Urząd Miejski w Szydłowcu przy współpracy z sołectwami – Rybianką, Szydłówkiem I, Szydłówkiem II, Świerczkiem, Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu – Zamek oraz MODR Zespół Doradców w Szydłowcu i Lokalna Grupa Działania "Na Piaskowcu".
List od Marszałek Sejmu List od Marszałka Województwa Mazowieckiego
{phocagallery view=category|categoryid=737|limitstart=0|limitcount=12}