Szydłowiec pamięta
27 września władze samorządowe miasta i gminy Szydłowiec uczciły 74 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Tradycja ta jest kultywowana od kilku lat. W ten sposób miasto oddaje cześć tym swoim mieszkańcom i obywatelom, którzy nie zawahali się w obronie swojej ziemi i swoich rodzin postawić na szali własne życie.
Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i rosyjską, podległe legalnemu rządowi Rzeczypospolitej Polskiej urzędującemu w Londynie. PPP było fenomenem w skali całej Europy. Dysponowało nie tylko wojskiem – Armia Krajowa była integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych podległych Naczelnemu Wodzowi, lecz także tajnymi strukturami oświaty, administracji, sądownictwa, pomocy społecznej, a także mediami – radiem i prasą. Polskie sądy wydawały wyroki śmierci za prześladowanie polskich obywateli, które były ogłaszane w podziemnej prasie. Maturzyści zdawali legalne matury na tajnych kompletach, ludność była chroniona przed rabunkiem, istniały struktury /tzw. Żegota/, pomagające ukrywającym się polskim obywatelom pochodzenia żydowskiego, najbardziej prześladowanym przez okupantów. W nocy 26 września 1939 roku, jeszcze przed zakończeniem walk, została powołana pierwsza struktura PPP – organizacja wojskowa pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski pod dowództwem gen. Michała Karaszewicza – Tokarzewskiego, przemianowana później na Armię Krajową. Dlatego datę tę uznano za początek Polskiego Państwa Podziemnego.
Obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim. Zgromadzone poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji kombatanckich, samorządowców, zakładów, instytucji i młodzież szkolną powitała Małgorzata Bernatek – dyrektor SCKiS Zamek.
O godz. 10.30 w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu ks. dziekan Adam Radzimirski odprawił mszę świętą w uroczystej oprawie muzycznej Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Henryka Kapturskiego. W słowie do wiernych ks. Adam Radzimirski mówił m.in o tym, iż istnienie Polskiego Państwa Podziemnego gwarantowało ciągłość władzy w Polsce, dawało poczucie, że Polska nadal istnieje i o tym, że Polacy nigdy się nie poddawali.
Po nabożeństwie zebrani udali się do Parku Niepodległości. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrała Teresa Romaszewska - przewodnicząca Komisji Historycznej Koła Szydłowiec Światowego Związku AK, która w obszernych słowach przybliżyła historię sprzed 74 laty i struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddały delegacje, składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów. Przy dźwiękach werbla kwiaty składali: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej z wiceburmistrzem Szydłowca Krzysztofem Ziółkowskim, przewodniczącą Krystyną Bednarczyk, wiceprzewodniczącym Arturem Łyczkiem i księdzem Adamem Radzimirskim, przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski i wicestarosta Roman Woźniak, Komendant Powiatowy Policji Jarosław Popczyński i zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej Sławomir Mielniczuk. Wiązanki złożyły także delegacje szkół, spółek gminnych i stowarzyszeń.
Następnie Małgorzata Bernatek przeczytała list od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która podkreślała, jak ważne znaczenie miały tajne struktury, dzięki którym Polska i Polacy przetrwali okupację. List do uczestników uroczystości skierował również poseł Marek Suski.
Na zakończenie ks. Adam Radzimirski odmówił modlitwę w intencji tych, którzy walczyli o suwerenność Ojczyzny.
O godz. 12.00 delegacje kombatanckie, przedstawiciele Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego udali się do pobliskiego lasu Korzonek, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym miejsce straceń żołnierzy Armii Krajowej.
{phocagallery view=category|categoryid=749|limitstart=0|limitcount=12}