Powstał Związek Gmin Przysusko – Szydłowieckich
17 grudnia 2013 roku w Regionalnym Centrum Biblioteczno -Multimedialnym w Szydłowcu przedstawiciele dziewięciu gmin z powiatów szydłowieckiego i przysuskiego powołali do życia Stowarzyszenie "Związek Gmin Przysusko – Szydłowieckich". W zebraniu założycielskim wzięło udział 16 przedstawicieli - burmistrzów, wójtów i przewodniczących rad - gmin, które podjęły uchwały o przystąpieniu do tworzonego Związku. Są to gminy Szydłowiec, Przysucha, Borkowice, Chlewiska, Gielniów, Jastrząb, Mirów, Orońsko i Wieniawa.
Zebranych uroczyście powitał Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, który za aprobatą wszystkich przewodniczył zebraniu założycielskiemu. Reprezentanci dziewięciu gmin podjęli uchwałę o powołaniu stowarzyszenia. Po wcześniejszym zapoznaniu się z projektem statutu związku zebrani jednomyślnie podjęli uchwałę o jego przyjęciu, a następnie o wyborze komitetu założycielskiego, reprezentującego stowarzyszenie podczas jego rejestracji oraz o wyborze zarządu i komisji rewizyjnej. Do czynności niezbędnych przy rejestracji stowarzyszenia w KRS zostali upoważnieni burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, burmistrz Przysuchy Tadeusz Tomasik i wójt Gielniowa Władysław Czarnecki.
Na przewodniczącego zarządu stowarzyszenia wybrany został Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński. Wiceprzewodniczącym zarządu został Burmistrz Przysuchy Tadeusz Tomasik, sekretarzem – Wójt Chlewisk Krzysztof Adamczyk, skarbnikiem – Przewodniczący Rady Gminy Borkowice Tomasz Zdral, a wójtowie: Gielniowa - Władysław Czarnecki i Orońska - Zdzisław Bredłowski zostali wybrani na członków sześcioosobowego Zarządu Związku Gmin Przysusko – Szydłowieckich. W skład komisji rewizyjnej weszli – Wójt Wieniawy Witold Studziński jako przewodniczący oraz Przewodniczący Rady Gminy Jastrząb Sławomir Bińkowski i pełniący obowiązki wójta Mirowa Albert Bobrowski. Ustalono także, że siedziba władz stowarzyszenia będzie się mieścić w szydłowieckim ratuszu.
Do najważniejszych celów statutowych nowo powstałego Związku Gmin Przysusko – Szydłowieckich należy przede wszystkim opracowanie ogólnej koncepcji rozwoju gmin, wchodzących w jego skład, wspólne podejmowanie przez zrzeszone gminy działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i ekonomicznego, a także ich reprezentowanie wobec organów administracji rządowej i samorządowej oraz obrona wspólnych interesów. Gminy mają zamiar działać wspólnie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, dbać o rozwój infrastruktury komunikacyjnej i transportowej na poziomie lokalnym i regionalnym, aktywnie wspierać ochronę środowiska naturalnego, działać na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i rozwoju edukacji. We wspólnym działaniu gminy zrzeszone w Związku będą miały o wiele większe możliwości realizacji programów na rzecz zatrudnienia, pozyskiwania inwestorów, a co niezmiernie istotne – nieporównywalnie większe możliwości absorpcji środków Unii Europejskiej z perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020.
Na zebraniu założycielskim Związku Gmin Przysusko – Szydłowieckich obecny był jako gość - wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza Wojciech Jabłoński. Podkreślił on, że powstanie związku gmin jest niezmiernie ważne dla mieszkańców, którzy z pewnością odniosą z działalności stowarzyszenia wymierne korzyści. Wojciech Jabłoński zaprosił także władze nowo powstałego stowarzyszenia do zawarcia porozumienia o współpracy z reprezentowanym przez siebie Związkiem Pracodawców w zakresie wspólnego planowania rozwoju gospodarczego, gdyż wspólnie zaplanowane i realizowane działania mają większą gwarancję powodzenia.
Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, podsumowując spotkanie wyraził także nadzieję na owocną współpracę podkreślając, że powstanie Związku Gmin Przysusko – Szydłowieckich ma historyczne znaczenie dla rozwoju miast i gmin należących do nowo powstałego związku.
{phocagallery view=category|categoryid=801|limitstart=0|limitcount=12}