Powstańcy styczniowi - niezłomni w walce o wolność
Centralne uroczystości patriotyczne z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w Szydłowcu 24 stycznia br. W kolejnych dniach obchodów delegacja szydłowieckich samorządowców wzięła udział w uroczystościach w Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku.
Chcąc docenić poświęcenie i uhonorować niezłomnego ducha tych, którzy stanęli w 1863 roku do walki o wolną Polskę, uczestnicy uroczystości zebrali się na Rynku Wielkim, gdzie zostali powitani przez Agnieszkę Sobótkę – Klepaczewską. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, młodzież szkolna, druhowie OSP, a także samorządowcy Szydłowca, Suchedniowa, Starachowic, Skarżyska – Kam., Skarżyska Kościelnego, Staszowa, Bodzentyna i Wąchocka. Na uroczystość licznie przybyli strzelcy, a wśród nich: Brygadier Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Życińska, Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Krzysztof Wojewódzki, Komendant Związku Strzeleckiego Roman Burek.
Uroczystości rozpoczęły się odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego” przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Henryka Kapturskiego. Następnie minutą ciszy uczczono zmarłego w październiku 2013 roku Lucjana Muszyńskiego – wspaniałego człowieka i wielkiego patriotę, który z dużym zaangażowaniem włączał się w przygotowanie obchodów i był nieskrywanym sympatykiem naszego miasta. Po tej chwili refleksji, strzelcy, a także Burmistrz Andrzej Jarzyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Artur Łyczek i Sekretarz Gminy Dorota Kubiś oraz Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Sobierajski złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Powstańców Styczniowych, która w roku ubiegłym została wmurowana w ścianę Ratusza. Następnie udano się do szydłowieckiej fary na mszę świętą w intencji Ojczyzny i bohaterów narodowych, którzy oddali życie broniąc polskości. Okolicznościową homilię, przypominającą historyczne tło wydarzeń z 1863 roku wygłosił ksiądz kanonik Bogusław Mleczkowski. Kapłan podkreślił, że Powstanie Styczniowe choć zakończone klęską miało duże znaczenie dla mentalności Polaków, ponownie wskrzesiło w uciemiężonym narodzie nadzieję, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Dlatego nie możemy bagatelizować tych wydarzeń. Duchowny zachęcał, aby zaszczepiać w młodych Polakach szacunek dla tych, którzy polegli w walkach powstańczych.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości w asyście strzelców i werblistki z Miejskiej Orkiestry Dętej złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą nagrobną szydłowieckiego proboszcza, ks. Aleksandra Malanowicza, który pomagał walczącym powstańcom i stał się ofiarą władz carskich. Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny, gdzie oddano hołd mieszkańcom Szydłowca, poległym w czasie walk powstańczych. Kwiaty złożono także przy figurce u zbiegu ulic Kąpielowej i Narutowicza, upamiętniającej wydarzenie z 1863 roku.
Po oddaniu hołdu bohaterom walk narodowo – wyzwoleńczych uczestnicy uroczystości spotkali się w auli Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Szydłowcu, gdzie zgromadzonych powitała Małgorzata Bernatek – dyrektor SCKiS, a następnie oddała głos Burmistrzowi Szydłowca Andrzejowi Jarzyńskiemu.
- W imieniu własnym, a także Przewodniczącej Rady Miejskiej Krystyny Bednarczyk i całego samorządu gminnego serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspólnie z nami oddają hołd walczącym o niepodległość. Księdzu Dziekanowi Adamowi Radzimirskiemu za łączenie wiary i patriotycznej postawy, młodzieży, która swoim talentem ubogaca nasze obchody. Dziękuję, że przyjeżdżają Państwo do Szydłowca, gdzie zrozumienie, serdeczność i szacunek łączymy z umiłowaniem dla Ojczyzny. Wspólnie twórzmy historię tak, aby Ci co przyjdą po nas, mieli łatwość w odczytaniu prawdy dziejów – powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński.
Burmistrz wspomniał również śp. Lucjana Muszyńskiego doceniając Jego patriotyzm i przywiązanie do Szydłowca.
- Pana Lucjana Muszyńskiego miałem zaszczyt znać osobiście od ponad dziesięciu lat, od kiedy był stałym gościem organizowanych w Szydłowcu uroczystości patriotycznych. Znałem go jako sympatyka naszego miasta, rozmiłowanego w historii, głębokiego erudytę, widziałem jak olbrzymie było Jego zaangażowanie w przywracanie prawdziwej historii i podtrzymywanie tradycji narodowych. Ale przede wszystkim - nie tylko ja osobiście, ale również moi współpracownicy, mamy Go w pamięci jako wspaniałego człowieka - niesłychanie ciepłego, pełnego taktu, emanującego sympatią, uśmiechem i życzliwością. Ś.p Lucjan Muszyński był dla nas kimś szczególnym. Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o Jego chorobie, jednak Jego postać - tak zawsze pełna życia, uśmiechu i radości nie pozwalała nam spodziewać się najgorszego. Czekaliśmy na Jego powrót do zdrowia. Z głębokim bólem odebrałem wiadomość o odejściu Pana Lucjana Muszyńskiego - powiedział Burmistrz Andrzej Jarzyński
Podczas uroczystości uhonorowano strzelców: Damiana Szklarskiego, Daniela Bieńkowskiego i Przemysława Rogalę za działalność na rzecz Związku Strzeleckiego i promocję Szydłowca, którzy w nagrodę otrzymali książki. Odbyło się również wręczenie nagród dla laureatów I Szydłowieckiego Konkursu „Pamięć o Powstaniu 1863”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, który odbył się 21 stycznia 2014r.
Szydłowieckie obchody 151 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego zakończył spektakl zatytułowany „Bitwa na wroga” w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc-Hanusz i oprawie muzycznej Danuty Klepaczewskiej.
Organizatorami tej żywej lekcji patriotyzmu byli: Burmistrz Szydłowca i szydłowiecka Rada Miejska we współpracy z Federacją Kapituły Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 roku i władzami samorządowymi Suchedniowa, Bodzentyna, Wąchocka i Skarżyska Kościelnego.
{phocagallery view=category|categoryid=815|limitstart=0|limitcount=16}